پنجمین جشنواره سفرنامه و خاطره نویسی
با تمهدات بسیار ساده می‌توانیم از مهاجرت نخبگان جلوگیری کنیم

با تمهدات بسیار ساده می‌توانیم از مهاجرت نخبگان جلوگیری کنیم 00 نظر

«فرهاد آذرمی» فارغ‌التحصیل پست دکتری عمران از «کینگز کالج لندن» است و هم‌اکنون به عنوان استاد مدعو مشغول تدریس و تحقیق در دانشکده‌ی عمران دانشگاه صنعتی شریف است. او که در راستای طرح جذب نخبگان ایرانی خارج از کشور به دعوت بنیاد ملی نخبگان و نهاد ریاست جمهوری به ایران برگشته تجربیات ذیقیمتی از تحصیل در خارج دارد. موضوع این گفت‌گو نیز معطوف به این محور است.
چالش تحقق عدالت اقتصادی  در دهه‌ی پنجم انقلاب

چالش تحقق عدالت اقتصادی در دهه‌ی پنجم انقلاب 00 نظر

پرسشي که باز در ادامه بايد مطرح کرد اين است که چرا با وجود آنکه عدالت يکي از محوريترين اهداف انقلاب اسلامي بود، با گذشت چهار دهه از انقلاب اسلامي، هم مردم و هم نظام از دستاوردهاي حاصلشده رضايت ندارند؟ علت ناکامي در تحقق اهداف عدالت اقتصادي چيست و گامهاي بعدي چگونه بايد برداشته شود. از منظر اينجانب با توجه به بررسي تمامي شاخصها عدم تحقق مطلوب اهداف عدالت اقتصادي، ميتواند سه علّت داشته باشد:
انقلاب اسلامی به‌عنوان یک انقلاب بزرگ؛  تغییر فراگیر از مسیر هیج کس شدن‌،  کسی بودن  و همه کس شدن

انقلاب اسلامی به‌عنوان یک انقلاب بزرگ؛ تغییر فراگیر از مسیر هیج کس شدن‌، کسی بودن و همه کس شدن 00 نظر

تجربه مسيحيت و نوع مواجهم طلق گرايانه کليسا با سياست و جامعه؛ تجربه مهمي است که به خوبي نشان ميدهد عامل جدايي دين از سياست و نهادهاي مهم اجتماعي، نوع مواجهه روحانيت کليسائي با دين و جامعه بوده است. قطع نظر از محتواي پيام دين و نقصهايي که در تفکر ديني مسيحيت وجود دارد؛ توجه به اين امر مهم است که از يک سو فرهنگ لائيک و ضد خدا و از سوي ديگر فرهنگ مطلقگرايي و سلطهآميز نهادهاي ديني منشاء توسعه سکولاريزم در غرب بوده است که آميختگي دين به سياست و قدرت، قابليت بروز و توسعه اين آفت را در پي دارد که بايد در مسير رشد و پايداري انقلاب اسلامي به اين امر توجه کرد.
بزم آسمان

بزم آسمان 00 نظر

ماه رمضان ماهی است که قرآن در آن فرو فرستاده شده که راهنمای مردم و دلایلی روشن از هدایت و جدایی ( بین حق و باطل ) است. پس کسی که در این ماه حاضر باشد ( در وطن باشد ) باید آن را روزه بدارد، و کسی که بیمار یا در سفر باشد تعدادی از روزهای دیگر ( را به مقدار آنچه فوت شده روزه بدارد ). خداوند برای شما آسانی می خواهد و برای شما دشواری نمی خواهد، و ( می خواهد ) تا شماره معین ( سی روز ) را تمام کنید و خدا را به پاس آنکه شما را هدایت نموده تکبیر گویید و بزرگ شمارید، و شاید سپاس گزارید.
بازی با دلار، آغاز افول امپراتوری غرب

بازی با دلار، آغاز افول امپراتوری غرب 00 نظر

تحلیل‌گرانی که به این بخش از سیاست‌های ترامپ پرداخته‌اند، به جد معتقدند که رئیس جمهور ایالات متحده با این‌کار عملا راز پاشنه‌ی اشیل ابرقدرت غرب را به دیگر رقبا و حتی متحدانش نشان داده است.
درس‌های ذی‌قیمت تحریم‌های جدید

درس‌های ذی‌قیمت تحریم‌های جدید 00 نظر

آیا مشکل از عناصر سازنده‌ی فرهنگ و یا دستگاه‌های متولی آن است و یا ما در شیوه‌ی تبلیغ فرهنگی و تولید کالاهای فرهنگی مطلوب، بدان سان که شایسته‌ی انقلاب است ناتوان بوده‌ایم. یا عنصر زمان را در نوع تفهیم مفاهیم نمی‌شناسیم و یا ماجرا به عوامل دیگر بازگشت می‌کند
قمارباز بازنده... حقیقت تلخ بن سلمان

قمارباز بازنده... حقیقت تلخ بن سلمان 00 نظر

طرح دیگر بن سلمان هم درحال متلاشی شدن است. آن هم نشان دادن خود به عنوان مدافع حقوق زنان است. این درحالی است که سازمان عفو بین‌المللی حمله گسترده‌ای برای آزادی 8 زن و 4 مرد دستگیر شده در عربستان سعودی، انجام داده است.
برسد به دست جناب محترم سکه

برسد به دست جناب محترم سکه 00 نظر

این روزها که مدام به صعود بر قله های قیمت فکر می کنی، هیچ به فکر وصال و فراغ عشاق و همسران هستی؟! با این بالانشینی تو، دیگر کسی نه می تواند به ازدواج فکر کند و نه جدایی. آنهایی که از قبل جدا شده اند و اکنون محکوم به پرداخت مهریه ماهی یک سکه هستند با این اوضاع باید کام بک کنند و دوباره به زندگی متاهلی بازگردند...