فرار مغزها و یا فراری دادن آن‌ها

فرار مغزها و یا فراری دادن آن‌ها 00 نظر

اما چرا در دانشگاه‌های ما این‌همه اینرسی برای پذیرش دنیای جدید و علم روز موجود است. چرا با وجود آن‌که تقریبا در تمامی دنیا مبنا نه تولید مقاله و چغاله‌ی علمی بلکه تبدیل دانش به فناوری در اولویت است ما سعی داریم دانش‌جویان را به سمت مباحث تئوریک و غیر قابل استفاده سوق دهیم. به نظر نگارنده‌ی این سطورمشکل را باید فراتر از سطوح دانشگاهی بلکه در اینرسی مشاهده کرد که در عرصه‌ی مدیریت کلان کشور جست‌وجو کرد. چنان‌چه ما شاهد یک رویه‌ی خطرناک‌تر در عرصه‌ی آموزش و پروزش نیز هستیم.
فیلترینگ و جهان امروز

فیلترینگ و جهان امروز 00 نظر

جهان امروز جهان اتصال ذهن‌هاست که به واسطه‌ی رشد سریع‌فناوری‌های اطلاعات با هم دربسته شده‌اند و می‌روند تا همانند تبدیل جهان به یک دهکده‌ی واحد، تبدیل به یک ذهن واحد شوند. و این یعنی یک جان بزرگ با ذهنی بزرگ‌تر. ذهنی که تدارک دیده شده است تا لابد از طریق یک هسته‌ی مرکزی کنترل و مدیریت شود و این به نوعی همان یکتایی جان‌های آدمی است و به مفهوم کثرت در عین وحدت است. هر چند خاستگاه این وحدت با آن‌چه تقریر شده و تقدیر شده است متفاوت است.
گرانی دلار یا ضعف فرهنگی

گرانی دلار یا ضعف فرهنگی 00 نظر

در برخورد با مسایل کلان کشور همیشه این پرسش مطرح است چرا با وجود این‌که توسعه‌ی نیروی انسانی و تولید دانش در کشور با پیشرفت شگفت‌انگیزی روبه‌رو بوده اما هنوز با خیل عظیمی از جوانان بیکار و معضلات عدیده‌ای در عرصه‌های اقتصادی رو‌به‌رو هستیم. به راستی چگونه ‌می‌توان بر این مشکلات که کمر خانواده‌ها را خورد کرده و سبب‌ساز بسیاری از مشکلات اجتماعی، عاطفی و ... شده است، فایق آمد.
حقیقت حجاب در حکمت ایرانی و عرفان اسلامی

حقیقت حجاب در حکمت ایرانی و عرفان اسلامی 00 نظر

درباره‌ی سیمای زن مشرقی تا آن‌جا که در متون کهن و به خصوص کتاب مستطاب شاهنامه آمده، چن نکته قابل دکر است و آن‌چنان که ورجاوند طوس می‌گوید نخستین مشخصه از زن ایرانی آن است که صاحب فره است و او در داستان‌هایش «فره» زن را در «فرزند» جست‌وجو می‌کند. چنان‌چه علاقه‌مندان به تحقیق بیشتر می‌توانند برای چگونگی ماجرا شرح مفصل آن را در داستان زال و رودابه...
جوان، سبک زندگی و ادبيات داستاني دهه اول انقلاب اسلامي

جوان، سبک زندگی و ادبيات داستاني دهه اول انقلاب اسلامي 00 نظر

در این مقاله خواهم کوشید تا با مرور موضوعات داستانی و ویژگی‌های داستان‌نویسی دهه اول انقلاب اسلامی ایران، نگاه جوانان به شیوه زندگی را بررسی نمایم. بدیهی‌ست که نشان دادن جنبه‌های عینی و ذهنی سبک زندگی حتی در یک داستان کوتاه نیز در این مجال اندک نمی‌گنجد، پس بهتر است این مقاله را نگاهی گذرا به این مقوله بدانیم. امید که در مقاله‌ای دیگر مولفه‌های سبک زندگی در داستانی خاص ارائه گردد.
ترامپ درباره‌ی ایران فقط حرف می‌زند!

ترامپ درباره‌ی ایران فقط حرف می‌زند! 00 نظر

... چرا؟ چون او باراک اوباما نیست! اسرائیل و عربستان هردو با ریاست جمهورهای پیشین آمریکا کار کرده‌اند ولی هیچ‌کدام به اندازه ترامپ ترس آنها را از شرایط اقلیمی را درک نکرده است. این درحالی است که ترامپ کاملا بی پرده در مورد مشکلات خاورمیانه صحبت می‌کند؛ اما طنز ماجرا اینجاست که ترامپ با همه‌ی سر و صداهای خود نتوانسته است اقدام عملی مناسبی برای حل مشکلات این منطقه ارائه کند.
وقاحت بی‌پایان!

وقاحت بی‌پایان! 00 نظر

اگر این روزها به روزنامه‌ها و سیستم رسانه‌ای اسرائیل نگاهی کنیم، با نقل قول‌های وزیران و نمایندگان صهیونیستی مواجه می‌شویم که در آن درخواست دارند که اگر «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه به ایران اجازه‌ی استفاده از زمین‌هایش را برای انتقام جویی حمله‌ی اخیر به فرودگاه «تیفور» که منجر به کشته شدن چند تن از مستشارین نظامی گردیده، بدهد حتما او را ترور خواهیم کرد.
فضای مجازی تهدید یا فرصت؟!

فضای مجازی تهدید یا فرصت؟! 00 نظر

از طرح نظریه دهکده‌ی جهانی مک لوهان با بیان این جملات که « انسان که زمانی درتلاش برای صید ماهی و در جست‌وجوی شکار و به دست آوردن گوشت بود، امروز شکار جدید خود را یافته است: اطلاعات. و به احتمال زیاد، بسیاری از رفتارهای گذشته‌اش را تکرار خواهد کرد. او ابزارهای بیشتر و بیشتری برای شکار اطلاعات خواهد ساخت. به فکر انبار کردن اطلاعات خواهد افتاد. شکار دیگران را خواهد دزدید. مزارعی برای پرورش این شکار جدید خواهد ساخت. می‌کوشد این شکار جدید را رام و اهلی کند.