نود درصد نخبگان ایرانی خارج از کشور می‌خواهند به ایران برگردند

نود درصد نخبگان ایرانی خارج از کشور می‌خواهند به ایران برگردند 00 نظر

محسن صالح کارمند سابق شهرداری اصفهان و مدرس دانشگاه است و هم اکنون دانش‌جوی مقطع دکتری رشته مهندسی عمران دانشگاه «چینگخوا پکن» ( Tsinghua University) است . تحصیلات دوره لیسانس و فوق لیسانس را در دانشگاه اصفهان گذرانده است و پس از آن در دوران سربازی ناظر پروژه‌های عمرانی سپاه بوده است و آن طور که خود می‌گوید: « سپس مشغول کار در شهرداری اصفهان به عنوان مسعول دفتر فنی پروژه ملی میدان امام علی(ع) و ناظر پروژهای شهری اصفهان بودم تا این‌که در یک کنفرانسی با استادی از پکن آشنا شدم و پس از صحبت، صحت سنجی، اعتبار و رنکینک جهانی دانشگاه چینگخوا نهایتا تصمیم گرفتم که به عنوان دانش‌جوی بورسیه به دانشگاه مذکور بروم. دانشگاه چینگخوا بهترین دانشگاه چین و جز سه دانشگاه برتر آسیا و بالاتر از دانشگاه توکیو ژاپن قرار دارد و رنک جهانی دانشگاه بیست و چهار و رنک رشته مهندسی عمران پنجم دنیا می‌باشد. سطح علمی دانشگاه بسیار بالا میباشد,و جدیدا.مسعله تبادلات علمی دانشگاه‌های برتر ایران از جمله دانشگاه شریف با دانشگاه چینگخوا شروع شده است.» با این نخبه‌ی دانشگاهی درباره‌ی مسایل مختلفی هم‌چون کار آفرینی, زندگی در خارج و نحوه‌ی مدیریت چینی‌ها و ... فرصت گفت‌و گو دست داد. آن‌چه در پی می‌آید حاصل این ماجراست.
۱۳۹۶/۰۶/۲۷
سناریوهای پیش روی ایران در سال آینده

سناریوهای پیش روی ایران در سال آینده 00 نظر

مسائل اصلی و سناریوهای پیش روی ایران در سال آینده با انجام پژوهش «آینده‌پژوهی ایران ۱۳۹۶» مشخص شدند. این خبری بود که اوایل امسال روی تلکس‌های خبری قرار گرفت، اما مثل هزاران خبر دیگر در طوفان خبرهای سیاسی گم شد. بر این اساس، سه مسئله «ضرورت اصلاحات ساختاری اقتصادی»، «بحران تامین آب» و «بیکاری» در صدر مسائل اصلی پیش روی ایران در سال ۱۳۹۶ قرار گرفته‌اند.
۱۳۹۶/۰۵/۰۷
چه عواملی موجب تکون تمدن درخشان اسلامی شد

چه عواملی موجب تکون تمدن درخشان اسلامی شد 00 نظر

تمدن به مفهوم عام آن به مجموعه علوم، فنون، قوانین و آداب و رسومی اطلاق می‌شود كه حالت فكری و سیاسی و اقتصادی و صنعتی و سایر مظاهر مادی و معنوی حیات یك قوم را در بخشی از زمان مشخص می‌كند. ما در این‌جا نظرمان را روی دوره‌ی درخشان تمدن اسلامی متمركزمی‌کنیم، و عوامل مؤثر در به وجود آمدن آن را بررسی خواهیم كرد. باشد كه از گذشته با عظمت، درس عبرت بگیریم و در جهت ایجاد یك تمدن اسلامی روز آمدِ جهانگیر قدم‌های مؤثر متناسب با عصر حاضر برداریم.
۱۳۹۶/۰۵/۰۷
فهمیده آذربایجان؛ با دمپایی در عملیات خیبر

فهمیده آذربایجان؛ با دمپایی در عملیات خیبر 00 نظر

«این اثر از بهترین و ماندگارترین عکس‌های دفاع مقدس است که برای هر نسلی تداعی‌‌کننده‌ دفاعی جانانه با کمترین امکانات و سخت‌ترین وضعیت محیطی است. این عکس تنفر از جنگ را برنمی‌انگیزد اما به خوبی می‌تواند رشد و بلوغ ناشی از جنگیدن در بدترین شرایط را به بیننده منتقل کند. نوجوانی بسیجی سینه‌خیز و اسلحه به دست، در حرکت است. اگر کمی با انواع سلاح‌های جنگی آشنا باشیم، این اسلحه کمتر مورد استفاده‌ی رزمندگان قرار می‌گرفت. سلاحی که اغلب در دست عشایر و مناطق روستایی دیده می‌شد. سلاح مرسوم در جنگ ایران و عراق، در اوایل ژ-3 و پس از آن کلاشینکف بود. این اسلحه قدیمی و غیراتوماتیک برای رزمنده‌ای نوجوان سلاحی سخت، ناهمگون و غیرمنعطف است.
۱۳۹۶/۰۶/۲۷
مرثیه‌ای بر جان‌های بیمار خود در ماجرای آزاده نامداری

مرثیه‌ای بر جان‌های بیمار خود در ماجرای آزاده نامداری 00 نظر

درباره‌ی آن‌چه در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های جمعی از خانم آزاده‌ نامداری دیدیم و یا شنیدیم ذکر چند نکته لازم است. اول آن‌که در آیین مسلمانی هیچ کس از خطا و گناه ایمن نیست و این موضوع آن چنان است که حتی در قران نیز بر آن تاکیده شده است. چنان‌که خداوند در سوره یوسف صریحا می‌فرماید؛ که اگر ما او را از گناه باز نمی‌داشتیم چه بسا به گناه آلوده می‌شد. و یا در سخنی از امام سجاد(ع) منقول است که فرمودند:« لولا انکم تذنبون فتستغفرون الله لخلق الله خلقا حتی یذنبوا ثم یستغفروا الله فیغفرالله لهم؛
۱۳۹۶/۰۵/۰۷
هراس نتنیاهو از نفوذ ایران

هراس نتنیاهو از نفوذ ایران 00 نظر

چرا «نتنیاهو» تهدید به بمباران قصر ریاست جمهوری «بشار اسد» و نیروهای ایرانی مستقر در سوریه می‌کند؟ آیا او جرأت اینگونه اقدامی را دارد؟ واکنش «ولادیمیر پوتین» نسبت به این تهدیدها چه بود؟ جواب این سؤال‌ها را در ادامه‌ی مطلب می‌خوانید...
۱۳۹۶/۰۶/۲۷
«اسد» ماندگار است و باید با او همزیستی کنید!

«اسد» ماندگار است و باید با او همزیستی کنید! 00 نظر

«عادل الجبیر» وزیر امورخارجه‌ی عربستان سعودی در طی دیداری با «ریاض حجاب»، رئیس هیئت عالی مذاکره کنندگان اپوزسیون سوریه که در ریاض پایتخت عربستان به انجام رسید، گفت: بشار اسد رئیس جمهور سوریه در رأس حکومت باقی خواهد ماند و بر ما است که با نگاهی جدید به این قضیه نگاه کنیم، وگرنه به دنبال راه‌حل‌هایی بدون اپوزسیون خواهیم گشت!"
۱۳۹۶/۰۶/۲۷
ژن خوب آقای آقازاده

ژن خوب آقای آقازاده 00 نظر

سال‌ها قبل در خوابگاه زنجان دانشگاه صنعتی شریف توفیق آن را داشتم که با چند تن از برگزیدگان المپیادهای جهانی هم‌اتاق شوم. یکی از این عزیزان که هم‌اینک استاد دانشگاه هاروارد آمریکاست، و به دوازده زبان زنده دنیا مسلط است، از اهالی تبریز بزرگ بود. یکی از عجایب زندگی این هم‌اتاقی آن بود که هرگز دارو مصرف نمی‌کرد و به دکتر نمی‌رفت. عزیزترین چیز زندگی‌اش تا آن‌جا که دانستم؛ زیر شلواری مادر دوزی بود که خیلی برایش قیمتی بود. در اتاق رسم بود که هر کس از دیار خود چیزی می‌آورد؛ یکی ماست محلی و قیماغ از شهر کرد؛ آن دیگری گردوی پوست کاغذی دیار خود را و ای رفیق ما هم خیار شوری که خودش درست کرده بود و یک چیز عجیب‌تر.
۱۳۹۶/۰۵/۰۷