جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

آمریکا و سیاست‌های خصمانه در قبال دانشجویان بین‌المللی00 نظر

آمریکا و سیاست‌های خصمانه در قبال دانشجویان بین‌المللی
از سال ۲۰۱۷ تا کنون، سیاست ضد مهاجرتی دولت ترامپ نزدیک به ۱ میلیون دانشجوی خارجی ساکن امریکا را دچار بلاتکلیفی کرده است.

 


از زمان مطرح‌شدن «کاملا هریس» به‌عنوان معاونت رئیس جمهوری جو بایدن، ماجرای مهاجرت خانواده وی سرزبان‌ها افتاده است. والدین وی دانشجویانی از هند و جامائیکا بودند که در دهه ۱۹۶۰ در قلب جنبش حقوق مدنی به آمریکا آمدند. آن‌ها هیچ دارایی به‌نام خود نداشتند و به‌عنوان دانشجویان بین‌المللی به آمریکا آمده بودند. متأسفانه، نگرش نسبت به جایگاه، ارزش‌ها و ویژگی‌های مرسوم مهاجران و مقوله مهاجرت در سال‌های اخیر به طرز چشمگیری تغییر کرده است.

از سال ۲۰۱۷، سخنان ضد مهاجرتی دولت ترامپ ابرهای خاکستری بلاتکلیفی را در زندگی نزدیک به ۱ میلیون دانشجوی خارجی ساکن ایالات متحده ایجاد کرده است. ابتدا این ممنوعیت مسلمانان را شامل شد که به طور موقت از ورود اتباع خاورمیانه به ایالات متحده جلوگیری می کرد.

سیاست ICE که در ژوئیه ۲۰۲۰ مطرح شد می‌توانست هزاران دانشجوی بین‌المللی را در دانشگاه‌هایی که قصد داشتند ترم را با دوره‌های کاملاً آنلاین باز کنند، اخراج کند.

در حالی که سیاست اخیر به لطف تلاش های تهاجمی و تلاش‌ها توسط افراد، گروه‌های مردم‌نهاد، گروه‌های مذهبی و شرکت‌ها لغو شد، یک نقطه مشترک توسط رسانه‌ها برجسته شد. آن‌ها اغلب بر این نکته تأکید داشتند که دانشجویان بین‌المللی ۴۴/۷ میلیارد دلار به اقتصاد ایالات متحده یاری رسانده‌اند. همچنین میلیون‌ها دلار درآمد از سوی دانشجویان بین‌المللی برای برنامه‌های دانشگاهی که نیاز به بودجه دارند، آورده شده و به تأمین یارانه کمک هزینه تحصیلی شهروندان آمریکایی کمک می‌کنند.

گرچه همه این‌ها درست است، اما این تصور غلط را به وجود می‌آورد که دانشجویان بین‌المللی ثروتمند هستند و می‌توانند به‌راحتی راه خود را برای تحصیل پیش بگیرند و بدون هیچ مشکل مالی اموراتشان را بگذرانند، در آپارتمان‌های شیک زندگی کنند و پول ‌دهند تا واحدهای درسی‌شان را بگذرانند. اما واقعیت خلاف این تصور است.

بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، از ریشه‌های خود جدا شده‌اند و هزاران مایل دور از خانواده‌هایشان مشکلات و چالش‌های بسیاری را به جان خریده‌اند تا با دریافت آموزش، بتوانند به عنوان یک نیروی انسانی، مفید اثرمند و کارآمد باشند.

دانشجویان مهاجر از آغاز شیوع کویید -۱۹ مشکلات بسیار زیادی را تجربه می‌کنند؛ آن‌ها درد تنهایی را در آپارتمان‌های خود احساس می‌کنند ضمن این‌که فشارهای برجسته‌ای چون تبعیض و نابرابری را در تحصیل تحمل می‌کنند چراکه والدین آن‌ها به‌جای پس‌انداز برای بازنشستگی، تمام سرمایه خود را خرج تحصیل فرزندانشان در آمریکا می‌کنند.

 سیاست‌های جدید مهاجرتی و رویکرد دولت آمریکا باعث شده که دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی و درخواست‌دادن برای کار، از یک سو نگرانی پذیرش برای اشتغال و از سوی دیگر نگرانی ازجهت نزدیک‌شدن به خرید بلیط یک طرفه به کشورشان را داشته‌باشند.

با شروع ترم پاییز، دانشجویان مهاجر آمریکایی بیش از هر چیز انتظار رفتار منصفانه‌تر را در مقایسه با رفتارهایی که در گذشته در قبال آنها صورت گرفته شده، دارند. آنان تقاضا دارند که با جامعه دانشجویی، به‌عنوان اعضای فعال جامعه برخورد شود؛ دانشجویانی که آرزو دارند محصول بعدی زیست‌بوم کارآفرینی باشند و به چشم افرادی نگریسته شوند که قرار است پای در جای پای کارآفرینانی مانند مدیر عامل تسلا؛ ایلان ماسک و مدیر عامل گوگل؛ ساندرا پیچای، یا دانشمندان برجسته بگذارند.

نیروی انسانی جوان و دانشجوی غیر مقیم آمریکایی می‌بایست به مثابه افرادی مقاوم، سخت‌کوش و عاشق تنوع و ارزش‌های این کشور و مردم آن شناخته شوند، نه به عنوان جاسوسان خارجی یا خیرین ثروتمند.

در این پاییز، مهم است که مدیران دانشگاه‌ها، دولت‌های محلی کارهایی فراتر از سخن راندن برای جامعه دانشجوی مهاجر انجام دهند. شاید این به معنای برگزاری تامین کمک هزینه برای افراد نیازمند به مسکن و غذا، اعطای کرسی به دانشجویان بین‌المللی در نهادهای دانشجویی یا داشتن نماینده در جلسات سطح ارشد باشد. این پذیرش نقش دانشجویان بین‌المللی می‌تواند به بازتاب خواست‌ها، توانمندی‌ها و نقش آنان در رسانه‌ها و ایجاد راه حل کمک کند و با همکاری دولت‌های محلی دانش‌آموزان و دانشجویان مستعد مشتاق به تعقیب رویاهای خود، فرصت کارآفرینی داشته باشد.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما