جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

آنچه در «شبنه گفت‌های دانشجویی» خواهید دید.00 نظر

آنچه در «شبنه گفت‌های دانشجویی» خواهید دید.
معرفی رویکردی نوین در برگزاری سلسله جلسات ظرفیت شناختی‌ «شنبه گفت»

 

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از سال ۱۳۹۲ مجموعه نشست‌هایی را با عنوان «شنبه گفت‌های دانشجویی» در دفتر نهاد برگزار می‌کند؛ که هدف از این جلسات نیز به اشتراک گذاری تجربیات دانشجویان و فارغ‌التحصیلانی است که تجربه‌ی تحصیل در خارج از کشور را دارند و با فرهنگ و سایر بخش‌های این کشورها آشنایی پیدا کرده‌اند، تا بتوانند با استفاده از این تجربیات ما را در یافتن پاسخ بسیاری از مسائل کشوری مرتبط با نهادها و سازمان‌ها یاری دهند.

روند برنامه نیز به این شکل است که ابتدا موضوعی مشخص می‌شود، سپس از دوستان دعوت به عمل می‌آید تا ضمن شرکت در این جلسات به صحبت و ارائه راهکار در این باره بپردازند و ما نیز گزارش کاملی از نتایج مذاکرات این نشست‌ها را در قالب کتابچه‌هایی تهیه می‌کنیم و این کتابچه‌ها را هم با دوستان حاضر در جلسه و هم با نهادها و سازمان‌هایی که به نوعی می‌توانند از این راهکارها بهره ببرند (از جمله وزارت خارجه و دفتر مقام معظم رهبری) به اشتراک می‌گذاریم تا از نتایج مندرج در این کتابچه استفاده کنند؛ و هر ساله نیز برنامه شنبه گفت و نتایج حاصل از آن، از طرف همگان، مورد استقبال خوبی قرار می‌گیرد.

به دلیل سالیان زیادی که دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور سپری می‌کنند، پس از بازگشت به ایران تا مدتی از بسیاری از بخش‌های کشور اطلاعی ندارند، محیط برایشان ناآشنا بوده و شاید نتوانند ارتباط خوبی با این بخش‌ها حاصل کنند؛ بر همین اساس نهاد تصمیم گرفت تا از این پس سلسه جلسات «شنبه گفت» را در قالب نشست‌های رسمی در مراکز مهم اجرایی کشور برگزار کنند و دانشجویان ضمن آشنایی با این مراکز، هم بتوانند به عنوان «سفیر علمی و فرهنگی» این مراکز، در کشورهایی که سفر می‌کنند، معرف این مراکز باشند و پیشرفت‌های علمی و اجرایی کشور را مطرح کنند و هم ارتباط این مراکز با این ظرفیت‌ها (دانشجویان و فارغ‌اتحصیلان ایرانی خارج از کشور) ضمن نیازسنجی دو طرفه شکل گرفته و حفظ شود.

اولین برنامه «شنبه گفت» با این رویکرد نوین، مورخ ۹/۶/۹۸ در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با قبول زحمت خانم دکتر بروجردی، رییس سازمان، و همکاران ایشان با محوریت «تمدن نوین اسلامی» برگزار شد.

قابل ذکر است که بخشی از این مذاکرات حول موضوع «تمدن نوین اسلامی» خواهد بود تا ضمن انتقال تجربیات علمی، فرهنگی، اجرایی، مدیرت کلان و ... دانشجویان خارج از کشور در این زمینه، پایه‌ها و اساس پدید آمدن این تمدن به درستی شکل گیرند.

 

در نظر داریم برنامه «شنبه گفت» را با همین روند تا پایان سال طی جلساتی در بنیاد ایران شناسی، سازمان انرژی اتمی، مجلس شورای اسلامی و سایز مراکز کشور برگزار کنیم تا ضمن شناخت هر چه بیشتر این ظرفیت‌ها بتوانیم گامی اساسی در جهت بهبود و رشد مسائل کشور در همه‌ی زمینه‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی و ... برداریم.

 

مطالعه گزارش کامل نشست شنبه گفت؛ بازدید دانشجویان و فارغ التحصیلان از کتابخانه ملی ایران

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما