جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

اجلاس ورشو.. نگاهی با یک چشم00 نظر

اجلاس ورشو.. نگاهی با یک چشم
اجلاس بین‌المللی ورشو با این که حامل عنوان «آرامش و امنیت در خاورمیانه» است، اما در حقیقت دستور جلسه‌ی آن، پی‌ریزی اتحاد و هم‌پیمانی گسترده علیه ایران است. انتخاب پایتخت لهستان از سوی آمریکا به عنوان میزبان این اجلاس، ...

 


تا این لحظه به غیر از کشور فلسطین، هیچ کشور عربی در مورد اجلاس بین‌المللی ورشو، که قرار است در 13و 14 فوریه سال جاری میلادی برگزار شود، موضع رسمی اتخاذ نکرده است. با این وجود به نظر می‌رسد این اجلاس شاهد حضور پرتعداد کشورهای جهان عرب باشد. دلیل آن هم سفرهای دوره‌ای و پی در پی وزیر امورخارجه‌ی آمریکا «مایک پمپئو» به این کشورها است.

اجلاس بین‌المللی ورشو با این که حامل عنوان «آرامش و امنیت در خاورمیانه» است، اما در حقیقت دستور جلسه‌ی آن، پی‌ریزی اتحاد و هم‌پیمانی گسترده علیه ایران است.

انتخاب پایتخت لهستان از سوی آمریکا به عنوان میزبان این اجلاس، هم‌گام کردن کشورهای اروپایی با خودش است تا از شکافی که خروج از توافق هسته‌ای با اروپایی‌ها بوجود آمد، بکاهد. در مورد این میزبانی، وزیر امور خارجه‌ی لهستان «یاسیک کاپوتسویچ» تصریح کرد: " هرچند لهستان یکی از تأیید کنندگان توافق هسته‌ای است اما خود این توافق نتوانسته قدرت ایران را کنترل کند" و افزود: " ما آرزو داریم که این اجلاس باعث نزدیکی اطراف اروپایی و آمریکایی بخصوص ایران شود".

چند روز بعد از عقب‌نشینی نظامی ترامپ از سوریه، مایک پمپئو در 14 ژانویه سال جاری در دوحه قطر تصریح کرد: " اجلاس بین‌المللی ورشو تلاش دارد پیمانی جهانی ایجاد کند تا ایران را مجبور کند رفتار شایسته‌تری از خودش نشان دهد". وی در ادامه گفت: " در این اجلاس مسئله‌ی ثبات و آرامش در خاورمیانه به بحث گذاشته خواهد شد تا ضمانتی برای عدم تأثیر ایران  در استقرار این منطقه باشد؛ پس این اجلاس، یک اجلاس جهانی است".

ادعای جهانی بودن این اجلاس از سوی پمپئو به دلیل تعداد زیاد کشورهای دعوت شده است. وزیر خارجه لهستان در این‌باره گفت: " تا کنون 75 کشور به این اجلاس دعوت شده‌اند و تنها روسیه بود که به طور رسمی امنتاع خود را از شرکت در این اجلاس اعلام کرده است".

«سرگی لاوروف» وزیر امور خارجه‌ی روسیه دلایل عدم مشارکت کشورش در این اجلاس را این‌گونه اعلام کرد:" دلیل اول این است که بیانیه‌ی پایانی اجلاس فقط توسط آمریکا و لهستان تدوین می‌شود و باقی کشورهای دعوت شده نقشی در آن نخواهند داشت. دوم این که در این اجلاس از مسئله‌ی فلسطین چشم‌پوشی شده است و این درحالی است که مسئله‌ی فلسطین، قلب کشمکش‌های منطقه است."

کشور ترکیه هم این دعوت را رد کرده است. ترکیه پیش‌تر تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نابه‌جا خوانده بود، به همین دلیل اعلام کرده که اشتیاقی برای مشارکت  در این اجلاس و اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران را ندارد. آنکارا در دو سال اخیر روابط حسنه‌ای با ایران داشته و با وجود اختلاف‌ نظرهای اساسی بین دو کشور، ترکیه مصمم است که راه خود را ادامه دهد تا بعدها به یکی از تصمیم‌ گیرنده‌های استراتژیک منطقه بدل شود.

در مورد کشور چین هم بعید به نظر می‌رسد که به اجلاس ورشو پا بگذارد. زیرا از یک سو با تهران روابط تجاری پر منفعتی دارد و از سوی دیگر خود را ملزم به اجرای سیاست‌های خارجی آمریکا نمی‌بیند.

قابل ذکر است که ایالات متحده همچنان سیاست‌های اقتصادی و سیاسی‌ ناپاکش را علیه ایران ادامه می‌دهد بدین صورت که بجای رویارویی مستقیم، کشورهای دیگر را علیه ایران تحریک می‌کند و خودش از میدان بیرون می‌رود. همانگونه که در سوریه، و به روش دیگری در عراق انجام داد که نتیجه‌ی آن به وجود آمدن 67 گروهک مسلح است که تعداد آنها به ده‌ها هزار نفر می‌رسد. درحالی که تعداد نظامیان خود آمریکا در منطقه حداکثر به 5000 نفر می‌رسد.

اجلاسی که قرار است در ورشو برگزار شود نشانه‌های پنهانی و سمبلیک هم دارد. اولین آنها، تزامن برگزاری این اجلاس با چهل سالگی سقوط رژیم پهلوی و پیروزی انقلاب اسلامی است. دوم، انتخاب ورشو به عنوان مکان اجلاس است که یادآور پیمان 1978 در این شهر است. سابق بر این‌ها، ایالات متحده سخن از «پیمان ناتو عربی» یا به زبان آکادمیک، «پیمان استراتژیک خاورمیانه» به میان آورده که تنها هدف اول و آخر آن مواجهه و رویارویی با ایران است. این‌گونه است که هرچقدر آمریکا در برابر ایران شکست‌های بیشتری متحمل می‌شود و بیشتر عقب‌نشینی می‌کند، سیستم پروپاگاندای این کشور سر و صدای بیشتری در مورد این دست پیمان‌ها و اجلاس‌ها ایجاد می‌کنند.

واشنگتن برای مواجهه با ایران از روش‌های پیچیده‌ای استفاده می‌کند، یکی از این روش‌ها سوق دادن کشورهای عربی به سمت هم‌پیمانی با اسرائیل است.  از سوی دیگر تنها سلاح واشنگتن علیه ایران، تحریم‌های اقتصادی است و این تنها مجالی است که در آن بنسبه موفق بوده تا که شاید بتواند جلوی سرعت گسترش معنوی و فیزیکی ایران را در منطقه بگیرد.

همانگونه که گفته شد آمریکا برای رویارویی با ایران تلاش می‌کند تا کشورهای جهان عرب را با اسرائیل هم‌پیمان سازد؛ آن هم با این ادعا که اسرائیل تنها کشوری است که حقیقتاً در حال رویارویی با ایران است. نتیجه‌ی این سیاست نیز افتادن پرده بر روی حقوق بزور ستانده شده‌ی مردم فلسطین است و طبعا تشویق‌های بیشتر برای شهرک سازی اسرائیلی‌ها است.

بنابراین «اجلاس صلح و امنیت در خاورمیانه» پایه‌گذاری شد تا اسرائیلی‌ها، کشورهای عربی، اروپایی‌ها و... در آن حضور یابند و تنها هدف آن مسئله نفوذ ایران در خاورمیانه و روش‌های جلوگیری از آن باشد.

 

منبع: العربی الجدید

ترجمه: عماد ایزدپناه

«استفاده از این مقاله با ذکر منبع بلامانع است»

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما