جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

از صنعت تا دانشگاه00 نظر

از صنعت تا دانشگاه
با وجود الزامات هوایی پیچیده، اویونیک در دنیا گردش مالی بالایی دارد و جزو علوم مرز دانش و تکنولوژی محسوب می‌شود؛ از همین رو جهت شناسایی چالش‌ها و راه حل‌های پیش رو در این بخش از صنعت چهارمین کنفرانس ایونیک تحت محوریت اساتید و دانشجویان دانشگاه‌ها، در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار گردیده است که در این مقاله به شرحی از این رویداد می‌پزدازیم.

 

دانشگاه صنعتی اصفهان در آذرماه سال ۱۳۹۸میزبان ششمین کنفرانس رادار و سامانه های مراقبتی ایران و چهارمین کنفرانس اویونیک بود. هدف از برگزاری این کنفرانس فراهم کردن بستری مناسب جهت گرده همایی متخصصین، دانشمندان و صاحبان صنایع در این حوزه برای همگرایی بیشتر در فعالیت‌های علمی، پژوهشی و صنعتی است تا ضمن آشنایی با نیازها و دستاوردهای مربوط در زمینه رادار و سامانه‌های مراقبتی و اویونیک، با شناسایی چالش‌ها و راه حل‌های پیش رو، راهگشای پیشرفت در این بخش از صنعت کشور باشد.

اویونیک در دنیا گردش مالی بالایی دارد؛ مجدالدین نجفی، دبیر کنفرانس اویونیک، درباره این کنفرانس گفت: «کنفرانس ملی اویونیک چهارمین دوره خود را به صورت ملی برگزار کرد. دوره اول سال ۸۹ بود و دوره چهارم آن مجددا در شهر اصفهان اتفاق افتاد».
او در توضیح مفهوم اویونیک اضافه کرد: «اویونیک به معنی مهندسی برق و کامپیوتر در کاربردهای هوایی است. در سامانه‌های هوایی تجاری و نظامی و بدون سرنشین. این حوزه گردش مالی زیادی در دنیا دارد و جزو علوم مرز دانش و تکنولوژی است.  الزامات هوایی پیچیده‌ای هم دارد زیرا 70 درصد پرنده را اویونیک تشکیل می‌دهد. در یک دهه اخیر توجه علمی و آکادمیک و تجاری نیز به این حوزه جلب شده و شرکت‌های دانش‌ بنیان زیادی به آن ورود پیدا کرده‌اند. بنابراین نیاز به جمعی داریم که هر دو، سه سال  یک‌ بار، دانش ایجاد شده در دانشگاه‌ها و صنایع دولتی و شرکت‌های دانش بنیان را تبادل کنند و به بررسی چالش‌ها و نیازمندی‌ها بپردازند. این کنفرانس در راستای برآورده کردن همین نیاز است و در آن جمع دانشگاهیان، شرکت‌های دانش‌بنیان، متولیان صنایع و مسئولین حضور دارند».
 
نجفی درباره کسانی که در این کنفرانس حضور دارند، گفت: «سازمان‌های دولتی بسیاری در این کنفرانس حضور دارند که سردمدار صنایع هوایی در کشورند مثل سازمان صنایع هوایی که خود چندین شرکت را زیرمجموعه سازمان دارد و همینطور هواپیمایی کشور و شرکت فرودگاهی کشور. صنایع ایران، صنایع الکترونیک شیراز، صنایع اپتیک اصفهان و شرکت‌هایی که وابسته به این‌ها هستند و شرکت‌های دانش‌بنیانی که در حوزه‌های تجاری فعالیت می‌کنند مانند پهپادها با کاربردهای تجاری که از آن‌ها با عنوان شرکت‌های نوظهور یاد می‌شود. به علاوه صنایع نظامی که آن هم بازیگرانی مثل نیروی هوایی ارتش و هوافضای سپاه را دارد. به علاوه تعدادی از دانشگاه‌ها. همه در این کنفرانس نقش دارند و نمایندگان بیش از ۸۰ درصد از طیف فعال کشور، در این کنفرانس حضور خواهند داشت».

شناسایی نیازها و پرهیز از موازی کاری

نجفی از برگزاری کارگاه و نمایشگاه جانبی خبر داد و افزود: «غیر از مقالات علمی که در این کنفرانس ارائه می‌شوند، کارگاه و نمایشگاه جانبی داریم که در این نمایشگاه آخرین دستاوردها و محصولات به نمایش درمی‌آیند. در اصل نمایشگاه جانبی متشکل است از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع در حوزه اویونیک و رادار که در آن صنایع و سازمان‌هایی که به این محصولات نیاز دارند و همچنین سازمان‌های حمایتگر و واسطه‌گر مثل موسسه تحقیقات دفاعی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، حاضر هستند. این اتفاق برای آن است که هر دو طرف از نیازمندی‌ها و همچنین محصولات تولید شده آگاه شوند. در این نمایشگاه از چند محصول جدید نیز رونمایی می‌شود». او درباره طیف محصولاتی که در نمایشگاه نمایش داده می‌شوند، گفت: «بیشتر محصولات در حوز ه شبک ههای پرسرعت هوایی و سیستم عامل‌های هوشمند و سامانه‌های فرودگاهی است. در حوزه نمایشگرهای جدید نیز کارهای خوبی در حال انجام است. انواع و اقسام رادار را نیز در این نمایشگاه می‌بینیم».
 
نجفی درباره موضوع کارگاه‌های جانبی نیز توضیح داد: «این کارگاه‌های جانبی توسط اساتید دانشگاهی که ارتباط خوبی با بخش صنعت دارند، برای دانشجویان و علاقه‌ مندانی که می‌خواهند از دانش در صنعت استفاده کنند، برگزار می‌شود. این اساتید دانشگاه مهارت لازم برای ارائه محصول به صنعت را هم به شکلی آکادمیک و هم کاربردی آموزش می‌دهند». دبیر کنفرانس ملی اویونیک درباره اهداف این کنفرانس گفت: «اولین و مهم‌ترین هدف این است که تمام بخش‌های این حوزه کنار هم بنشینند و از دستاوردها و نیازها آگاه شوند. به این شکل از موازی کاری و محصولات مشترک کاسته می‌شود، بسیاری از چالش‌ها حل می‌شوند و دستاوردهایی که قابل انتقال به صنعت هستند، شناسایی و از دانشگاه به صنعت منتقل می‌شوند و سرمایه کشور از دست نمی‌رود. تبادل دانش منجر به بهینه سازی می‌شود گاه شرکت‌ها و صنایع ما توانمندی‌هایی دارند که سازمان‌ها از آن‌ها مطلع نیستند و گاه نیازمندی‌هایی وجود دارد که با وجود توانمندی دانشی، این دانش به سمت صنعت سوق داده نمی‌شود. مثلا دانشجویانی که در این کنفرانس‌ها شرکت می‌کنند، می‌توانند موضوع پایان‌ نامه‌شان را متناسب با نیازی که در کشور مطرح است، انتخاب کنند».
 
این کنفرانس که دوره چهارم خود را از سر می‌گذراند، تا چه میزان توانسته است به اهدافی که برای خود در نظر گرفته دست یابد؟ نجفی چنین پاسخ داد: «در سال 93 که نتایج برگزاری کنفرانس‌ها را بررسی می‌کردیم، اتفاقات مهمی را که به واسطه این گردهمایی رقم خورده، به وضوح دیدیم و متوجه شدیم در این نمایشگاه محصولاتی داریم که در دوره‌های قبل نیازمندی‌هایش مطرح شده بود. در حال حاضر محصولاتی که در این نمایشگاه در حوزه شبکه‌های پرسرعت و کنترل هواپیما ارائه می‌شوند، چیزهایی هستند که در دوره‌های قبل درباره نیاز به آن‌ها صحبت شده بود. این دستاورد بسیار مهمی است».

نمایشگاهی با حضور بزرگ‌ترین صنایع و شرکت‌های فعال در حوزه رادار

محسن مداح علی، عضو هیئت علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان و دبیر ششمین کنفرانس ملی رادار و سمان ههای مراقبتی ایران، درباره حامیان این کنفرانس که در آذر ماه برگزار می‌شود، گفت: «شرکت رستا فن ارتباط تهران، صنایع الکترونیک شیراز( صا شیراز)، گروه صنعتی سامان، موسسه آموزشی تحقیقاتی صنایع دفاعی، سازمان صنایع هوایی و پژوهشکده فاوا (دانشگاه صنعتی اصفهان) از حامیان اصلی این کنفرانس هستند».
 
مداح علی محورهای کنفرانس را چنین شرح داد: «محورهای کنفرانس شامل پردازش سیگنال و داده، مدلسازی اهداف و محیط، سیستم‌های رادار و سونار، آنتن و ماژول‌های فرکانس بالا، تجهیزات و زیرسیستم‌ها، فناور‌ی‌های نوظهور، مدیریت و به کارگیری سامانه‌های راداری و سامانه‌های مراقبتی و اختلال است».
 
عضو هیئت علمی دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان، افزود: «امسال برای اولین بار این کنفرانس تحت حمایت IEEE قرار گرفته و مقالات آن در IEEE Xplore نمایه و منتشر می‌شود».
 
مداح علی نیز درباره نمایشگاه جانبی کنفرانس چنین توضیح داد: «در حاشیه این کنفرانس یک نمایشگاه جانبی برپا می‌شود که بزرگ‌ترین صنایع و شرکت‌های فعال در حوزه رادار از قبیل صنایع الکترونیک شیراز، صنایع باقرالعلوم، شرکت محققان یاسین، پژوهشکده فاوا دانشگاه صنعتی اصفهان و پژوهشکده اویونیک در نمایشگاه حضور فعال خواهند داشت».
 
دبیر ششمین دوره کنفرانس رادار و سامانه‌های مراقبتی ایران، گفت: «روز قبل از افتتاحیه کنفرانس 11 کارگاه تخصصی چهار تا هشت ساعته با موضوعاتی حول موضوع رادار با حضور اساتید برجسته کشور برگزار می‌شود. او همچنین در ادامه از برگزاری دو میزگرد با حضور شخصیت‌های صاحب نظر از صنایع نظامی و غیرنظامی در حین برگزاری این کنفرانس با عنوان «آینده رادار» و «رادار و دکترین دفاعی کشور» خبر داد.
 
دبیر ششمین دوره کنفرانس رادار و سامانه‌های مراقبتی ایران، در پایان با یادآوری اینکه اولین و دومین دوره این کنفرانس تحت عنوان سامانه‌های راداری به ترتیب در سال 1388 و 1391 در دانشگاه شریف و دانشگاه جامع امام حسین و اولین و دومین دوره سامانه‌های مراقبتی هم به ترتیب سال 1390 و 1392 در دانشگاه شیراز برگزار شد، اظهار داشت در سال 1397 این دو کنفرانس تلفیق شده و تحت عنوان پنجمین کنفرانس ملی سامانه‌های راداری و مراقبتی در شهر شیراز برگزار شد و امسال ششمین دوره این کنفرانس در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود».
بیش از یک سال است که شاخص‌های اقتصادی مانند رکود، کاهش رشد اقتصادی و رشد تورم وضعیت بنگاه‌های اقتصادی را با پیچیدگی‌هایی روبه رو کرده است. این پیچیدگی علاوه بر سیاست گذار، صاحبان شرکت‌ها و بنگاه‌ها را تحت الشعاع تاثیرات خود قرار داده است. در مطلب بعدی، راه‌های برون رفت و راهکارهایی برای حل مسئله را بررسی کرده‌ایم.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما