جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

افت تقاضا برای تحصیل در آمریکا00 نظر

افت تقاضا برای تحصیل در آمریکا
تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه بین‌المللی آموزش از کاهش افت تقاضا برای تحصیل در آمریکا خبر می‌دهد تلاش هایی مانند ممنوعیت ورود مسافران از برخی کشورها، محدودیت‌های سفر اعمال شده در نتیجه همه گیری کرونا و ... از این دسته‌اند.

 

تحقیقات نشان می‌دهد که کالج‌های دولتی برای تامین کاستی بودجه به دانشجویان بین‌المللی که معمولاً شهریه خود را به طور کامل می‌پردازند، متکی هستند و با پیش‌بینی افت شدید تحصیل دانشجویان بین‌المللی در آمریکا، دانشگاه‌ها آسیب خواهند دید.

سایت تحلیلی Market watch نوشت: بر اساس یک نظرسنجی، تعداد دانشجویان بین المللی که در پاییز امسال در دانشگاه‌های ایالات متحده تحصیل می‌کنند، نسبت به سال گذشته کاهش می‌یابد. بیش از ۵۰ درصد از ۵۲۰ مؤسسه آموزش عالی که توسط مؤسسه بین‌المللی آموزش(IIE) مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اظهار داشتند که سال به سال در تعداد درخواست دانشجویان بین‌المللی برای سال تحصیلی آینده کاهش یافته است

همچنین این گزارش می‌افزاید: تقریباً ۱۸٪ از موسسات اظهار داشته‌اند که «کاهش قابل توجهی» در برنامه‌ها مشاهده کرده‌اند. تاکنون، ثبت نام ۵۷،۸۵۵ دانشجوی بین المللی در ترم پاییز سال ۲۰۲۰ در ۲۸۶ کالج و دانشگاه ایالات متحده پذیرفته شده است و مؤسسات آموزشی این داده‌ها را به IIE ارائه داده‌اند. ۴۴۸۸ نفر دیگر ثبت نام خود را به ترم بهار یا آینده‌ای نامعلوم بعد موکول کردند.

IIE (موسسه بین‌المللی آموزش) در حال حاضر داده قابل قابل مقایسه برای مقایسه سطح ثبت نام دانشجویان بین‌المللی امسال با سال گذشته ندارد. اما این باور وجود دارد که امسال تعداد کمتری از دانشجویان بین‌المللی خود را به دانشگاه می‌رسانند. اکثر ۳۴۳ متخصص آموزش بین‌المللی که در کالج‌ها و دانشگاه‌های ایالات متحده در ماه آوریل توسط سرویس‌های آموزش جهانی مورد بررسی قرار گرفتند، اظهار داشتند که انتظار دارند ثبت‌ نام دانشجویان بین‌المللی در سال آینده در کالج‌های آن‌ها کاهش یابد.

میریام فلدبلوم، مدیر اجرایی رئیس جمهور در آموزش عالی و مهاجرت، گفت: طوفانی از مسائل جدید، دانشجویان و کالج‌های بین‌المللی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

هرگونه کاهش تعداد دانشجویانی که برای تحصیل از خارج از کشور به ایالات متحده می‌آیند، می‌تواند برای کالج‌ها که قبلا به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، شامل محدودیت‌هایی شده‌اند، تأثیراتی داشته باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که کالج‌های دولتی برای پر کردن خلا بودجه به دانشجویان بین‌المللی، که معمولاً شهریه خود را کامل می‌پردازند، وابسته هستند.

کاهش دانشجویان بین‌المللی نیز احتمالاً تأثیر گسترده‌تری بر اقتصاد خواهد داشت. به گفته IIE، در سال ۲۰۱۸ دانشجویان بین‌المللی ۴۵ میلیارد دلار به اقتصاد ایالات متحده آمریکا کمک کردند.

سیاست‌ها و محدودیت‌های سفر، ثبت نام در مراکز آموزشی ایالات متحده را دشوار می‌کند؛ این موارد عبارتند از: محدودیت های سفر اعمال شده در نتیجه همه گیری و همچنین تاخیر در رسیدگی به درخواست‌های ویزا که به دلیل محدودیت‌های مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا ایجاد شده است.

فلدبلوم گفت: افزون بر این دولت تصمیمات سیاستی را که دانشجویان جدید بین المللی را از ورود به ایالات متحده بیشتر دلسرد می‌کرد، قرار داده است.

اداره مهاجرت و آداب و رسوم ایالات متحده یا ICE، اوایل ماه ژوئیه راهنمایی صادر کرد که نشان می‌دهد دانشجویان بین‌المللی اگر بخواهند دوره‌های آموزشی خود را به صورت ادامه دار آنلاین بگذرانند، نمی‌توانند در ایالات متحده بمانند. پس از فشارها، ICE یک هفته بعد این دستورالعمل را لغو کرد. همچنین آژانس دستورالعمل‌هایی را درباره دانشجویان جدید بین المللی صادر کرد که نشان می‌دهد آن‌ها نمی‌توانند برای آموزش کامل از راه دور به ایالات متحده بیایند.

فلدبلوم گفت: این محدودیت‌ها در میان مجموعه‌ای از اقدامات سیاسی برای دانشجویان و پژوهشگران بین‎المللی در چند سال گذشته، ناامنی گسترده‌تری را ایجاد کرده است.

از زمان روی کار آمدن دولت ترامپ، تلاش‌هایی مانند ممنوعیت ورود مسافران از برخی کشورها به ایالات متحده لغو دسته‌ای از ویزاهای کاری خاص به طور موقت و محدود کردن ورود برخی از دانشجویان و پژوهشگران از چین به آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی در طی چند سال گذشته تأثیر نامطلوبی داشته است.

نیمی از ۹۲۱ دانشجوی بین المللی که توسط سازمان خدمات جهانی آموزش (WES) مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اظهار داشتند که انتظار دارند این همه‌گیری بر باز بودن جامعه ایالات متحده نسبت به دانشجویان بین المللی تأثیر منفی بگذارد.

فلدبلوم گفت: حتی در حالی که عدم قطعیت در مورد تعداد زیادی از دانشجویان خارجی که می‌توانند برای تحصیل در این پاییز به ایالات متحده راه یابند همچنان وجود دارد. کالج ها احتمالاً تا حدودی برنامه‌های آموزش ترکیبی را آماده می‌کنند تا بتوانند دانشجویان بین‌المللی جدید را به ایالات متحده بیاورند. در واقع ۸۷٪ از کالج های مورد بررسی توسط IIE گفته‌اند که در حال برنامه‌ریزی برای ترکیبی از آموزش حضوری و آنلاین هستند.

طرح جدید دولت ترامپ: محدودیت برای تحصیل ایرانیان در آمریکا!

طبق قانون پیشنهادی جدید دولت ترامپ، اگر در ایران یا یکی از کشورهای لیست طولانی مورد نظر وزارت امنیت داخلی آمریکا متولد شده باشید یا شهروند آن باشید، از دریافت مدرک چهار ساله تحصیلی در ایالات متحده منع می‌شوید چراکه دولت آمریکا قصد دارد ویزاهای دانشجویی را برای اتباع این کشورها به دو‌ سال محدود کند.

این لیست به طرز حیرت انگیزی طولانی است و فقط چند کشور آفریقایی از محدودیت‌ها مستثنی شده‌اند.

ایران، عراق، افغانستان، قرقیزستان، بنین، تاجیکستان، سوریه، یمن، فیلیپین، ترکمنستان، ویتنام، ازبکستان، غنا، کره شمالی، بوتان، بورکینافاسو، بوروندی، کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، چاد، کنگو، ساحل عاج، جیبوتی، گینه استوایی، اریتره و ده‌ها کشور دیگر در این لیست قرار دارند.

اگر قانون پیشنهادی جدید دولت ترامپ اجرا شود، عملا دانشجویان بین‌المللی از کشورهای حاضر در این لیست از گرفتن مدرک چهار ساله در ایالات متحده محروم می‌شوند.

نکته مهم این است که دانشجویانی که از اخذ ویزای بیش از دو سال، محروم شده‌اند، می‌توانند در طول دوره تحصیل خود چندین ویزای دانشجویی دریافت کنند تا بتوانند مدرک چهار ساله بگیرند. اما نمی‌توان تضمین کرد که همه دانشجویان بتوانند از این امکان استفاده کنند زیرا علاوه بر اینکه هزینه جدیدی را به دانشجویان تحمیل می‌کند، ممکن است ویزای آن‌ها تمدید نشود.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما