جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

انتشار هفتمین شماره نشریه علمی باور00 نظر

انتشار هفتمین شماره نشریه علمی باور
انتشار هفتمین شماره نشریه علمی باور

 

مصادف با فصل بهار، پیام آور عشق و رویش، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا به اطلاع می‌رساند، با همت واحد علمی اتحادیه و پیگیری پژوهشگران و دانشجویان مقیم اروپا، شماره هفتم نشریه علمی باور انتشار یافته است. نشریه علمی باور در تلاش است تا بتواند با ایجاد بستری مناسب در به اشتراک گذاری آخرین تحولات و پیشرفت‌های دنیای علم و عمل در حوزه‌های پزشکی، مهندسی، علوم انسانی و ...گامی موثر و مفید در جهت افزایش آگاهی دانشگاهیان و متخصصان بردارد.
در این شماره، ضمن ایجاد تعامل و ارتباطی سازنده با محققان و دانشجویان داخل کشور، نگاهی داشته‌اند بر درد مشترک این روزها، کرونا ویروس و اشاره‌ای بر تازه‌های بخش مهندسی و ساختمانی، روانشناسی و همچنین به معرفی دکتر علیرضا رستگار پناه مبتکر در بخش روباتیک و محقق ارشد دانشگاه UCL انگلستان پرداخته شده است.
 
بخشی از مقدمه این شماره

این روزها که قدم در ماه‌های آغازین فصل بهار می‌نهیم، میزبان میهمان ناخوانده‌ای هستیم که حضور منحوسش سایه‌ی سنگینی بر حیات عالم و عالمیان گسترده و گویا به این زودی‌های قصد کنار رفتن ندارد.
کرونا ویروس، متعلق به زیر خانواده‌ی اورتوکرونا ویرینه، خانواده‌ی کرونا ویریده و راسته‌ی نیدو وایرال است که منجر به عفونت‌زایی در پرندگان و پستانداران می‌شود و نیز طی دهه‌های اخیر قابلیت عفونت زایی، شیوع سندرم‌های حاد تنفسی و در نهایت کشندگی این ویروس در انسان‌ها به اثبات رسیده است. در ۱۱ فوریه ۲۰۲۰، سازمان بهداشت جهانی از ظهرو کرونا ویروس جدید شبه آنفولانزا خبر داد و اعلام کرد که این ویروس جدید کووید ۱۹ است. این ویروس که توانایی گسترش بالای انسانی را دارد، توانسه است در مدت زمان کم، شیوع سریع جهانی پیدا کند. تاکنون کشورهای بسیاری در جهان درگیر بیماری کووید ۱۹ هستند و با این معضی بغرنج جهانی دست و پنجه نرم می‌کنند. متاسفانه آمار قربانیان ناشی از کووید ۱۹ از مرز هزاران تن گذشته است و نگرانی‌هایی برای بروز فاز دوم شیوع این بیماری وجود دارد.
در این میان، واحد علمی اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا با همکاری انجمن‌های تابعه و نیز با ایجاد پل ارتباطی خود با محققان و دانشجویان داخل ایران، توانست برگ زرین دیگری بر کارنامه‌ی کاری نشریه‌ی علمی وزین بار بیافزاید.
شماره‌ی پیش رو که به همت جمعی از عزیزان و دوستداران علم و دانش، در حالی تدوین و گردآوری شده است که روزهای پر‌التهاب کرونایی را با در خانه بمانیم‌های اجباری سپری می‌نماییم؛ جا دارد از زحمات دست اندرکاران این مجموعه که ما را همراهی نمودند و در کنار ما بودند، صمیمانه تقدیر و تشکر بعمل آورده و از درگاه باری تعالی سلامتی و بهروزی برایشان مسئلت دارم. امید آن است که قلم و اندیشه‌ی سبزتان یاریگر روزهای روشن پیش رویمان باشد و نظرات سازنده‌تان توشه‌ی راهمان.
 
با آرزوی توفیقات روز افزون 
مسئول علمی دوره ۵۴ اتحادیه و سردبیر نشریه علمی باور
رزیتا ضیائی

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما