جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

اوضاع داخلی نابسامان عربستان00 نظر

اوضاع داخلی نابسامان عربستان
یک پژوهش روسی نشان می‌دهد: عربستان سعودی درحال گذران دراماتیک‌ترین دوران در تاریخ این ممکلت است: جنگ علیه یمن و تأیید داعش از سوی جوانان عربستانی، و در آخر ناآرامی در مناطق شیعه نشین.

 

 

یک پژوهش روسی نشان می‌دهد: عربستان سعودی درحال گذران دراماتیک‌ترین دوران در تاریخ این ممکلت است: جنگ علیه یمن و تأیید داعش از سوی جوانان عربستانی، و در آخر ناآرامی در مناطق شیعه نشین.

عربستان سعودی دراماتیک‌ترین دوران معاصر خود را می‌گذراند، و همانطور که در خبرهای روزهای اخیر اعلام گردیده، ولی‌عهد سعودی «محمد بن سلمان» مورد یک سوء قصد نافرجام قرار گرفت و این حرکت نشان از ناآرامی‌های متزاید در بزرگترین کشور عربی نفت خیز جهان است که با مشکلات شدیدا ً پیچیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کند.

شایان ذکر است که محمد بن سلمان و حتی کل کشور عربستان خود را برای یک دوره ناآرامی‌های داخلی آماده می‌کنند.  بر اساس این سه عامل، می‌توان گفت که اوضاع عربستان سعودی با پیچیدگی‌های بیشتری مواجه می‌شود: اول از همه جنگ جاری در یمن، و دوم تهدید داعش توسط «بن سلمان» و سوم ناآرامی‌های روز افزون در منطقه‌ی شرقی که شیعیان عربستانی در آنجا زندگی می‌کنند.

پژوهشگر سیاسی روسی «دیمیتری نیرسیسوف» در یک مقاله که بوسیله‌ی نشریه‌ی «براودا» منتشر شده است، افکار عمومی را به این نکته رهنمون می‌سازد که در حقیقت، هیچ‌گونه گزارش ویژه‌ای که مربوط به سوء قصد محمد بن سلمان باشد در دست نیست. این پژوهشگر در مورد ترور نافرجام ولیعهد که در شهر جده - پایتخت اقتصادی عربستان- که گفته می‌شود از سوی یکی از شاه‌زادگان سعودی ترتیب داده شده را مشکوک خطاب کرد. زیرا تا وقت حاضر هیچ‌گونه تأیید رسمی و یا نفی آن از سوی سران سعودی صورت نگرفته است.

ولی در آن سو این پژوهش‌گر همچنین نشان می‌دهد که، در این مورد شکی وجود ندارد که بسیاری از افراد خانواده‌ی حاکم خواستار خلاص شدن از این ولیعهد جوان هستند؛ شاهزاده‌ای که پله‌های ترقی را بوسیله حمایت پدرش ملک سلمان به‌سرعت طی کرد و به رأس هرم پادشاهی رسید تا اندازه‌ای که اقتصاد و ارتش عربستان تحت کنترل کامل این جوان درآمد.

همچنین آمده است که شایعاتی پیرامون بدست‌گیری عرش مملکتی توسط این جوان در ماه آینده به‌گوش می‌رسد. این درحالی است که پدرش برای استراحت و تفریح به کشور مراکش رفته است و تمامی امور مملکتی را برای امتحان آخر به دست فرزندش سپرده است تا موقع برگشت تاج پادشاهی را بر سر پسرش بگذارد. البته نکته را نباید فراموش کرد که آزمایش اول برای رسیدن به رأس حکومت، جنگ علیه یمن بود و این درحالی است که این شاهزاده‌ی جوان که عنوان وزیر دفاع را نیز با خود به یدک می‌کشد، شکست بسیار تلخی را در یمن متحمل شد. در این پژوهش در مورد جنگ علیه یمن این‌گونه آمده است: حملات هوایی و بمباران مناطق شهری موجب کشته شدن شمار زیادی از زنان و کودکان گردیده است که موج بسیار سنگینی از انتقادات را به سوی سران سعودی من‌جمله خود محمد بن سلمان روانه ساخته است.


این پژوهش‌گر روسی به این نکته اشاره می‌کند که خطر برزگتر برای عربستانی‌ها، از جانب جوانان تندرو و افراطی این کشور است و اینجاست که نظام سعودی باید هزینه و نتیجه سیاست‌های غلط خود را در حمایت از گروه‌های اسلامی تندرو در تمامی نقاط جهان بپردازد.

در این راستا بر کسی پوشیده نیست که گروه تروریستی القاعده و بسیاری از گروه‌های مرتبط مانند اخوان المسلمین، از سوی عشایر سعودی مورد حمایت گسترده‌ی مالی قرار دارند.

در سایه‌ی حوادث روزهای اخیر، این پژوهش‌گر افزود: گروه تروریستی داعش بوسیله‌ی اموال سعودی‌ها پر و بال گرفت تا بعدها برای خود ریاض تبدیل به تهدید بزرگی بشود. همچنین اضافه کرد: با وجود ریشه دوانی عمیق ترور و افراط در اذهان جوانان عربستانی، سران ممکلتی اعلام کرده‌اند که در آینده‌ نزدیک، جنگ تمام عیاری را برعلیه "تروریسم و تندگرایی" آغاز خواهند کرد.

بر اساس نظرسنجی‌های انجام شده، تعداد بسیار زیادی از شهروندان عربستان، مخصوصا نسل جوان آن، سران گروه‌های تروریستی مانند داعش را الگویی از قهرمانی می‌دانند. با این اوصاف ذکرشده ولیعهد سعودی نمی‌تواند در مواجهه با میلیون‌ها جوان با چنین افکاری، احساس امنیت کامل در این کشور داشته باشد.

بنظر این پژوهش‌گر، تهدید سوم برای نظام سعودی، اوضاع نابسامان مناطق شیعه نشین -- مناطق شرقی -- است. قابل ذکر است که عملیات‌های نظامی نزدیک به شهر «القطیف» که در ماه‌های اخیر به وقوع پیوسته، بدلیل نارضایتی‌های روز افزون مردم آن مناطق، بدلیل اعدام «شیخ نمر النمر» در سال گذشته است. ولی آنچه که در رسانه‌های عربستانی اعلام می‌شود کاملا خلاف واقع، و دلیل آن را مقابله با گروه‌های افراطی و یا قاچاقچیان مواد مخدر ذکر می‌شود.

و در آخر، این پژوهش به این نتیجه رسیده است که در حال حاضر، عربستان سعودی هیچ‌گونه امیدی به سر و سامان دادن به اوضاع شرق کشورش ندارد و مهم‌تر از آن سران این مملکت کسی را ندارند که بتوانند به آن اعتماد کامل داشته باشند؛ هم‌پیمان دیرینه‌ی او یعنی آمریکا  در ظاهر نیت و عزمی برای حمایت از خانواده‌ی حاکم نیز از خود نشان نمی‌دهد.


عماد ایزدپناه 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما