جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

اولین پیش همایش سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور00 نظر

اولین پیش همایش سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور
اولین نشست پیش‌همایش «سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور» با موضوع «تمدن نوین اسلامی؛ فرصت ها و چالش ها» با همکاری و حضور پژوهشگران و صاحب نظران این حوزه با رویکرد ایجاد تمدن نوین اسلامی حول تشکیل ساختارو چارچوب اجرایی این همایش در تهران یازدهم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار شد.

 


 

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان خارج از کشور با استفاده حداکثری از ظرفیت های خود، طبق اساسنامه اجرایی خود در حوزه های فرهنگی،‌ اجتماعی، اخلاقی و سیاسی، مباحث کاربردی بسیاری را در عرصه های علمی و صنفی میان اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور پیگیری میکند.
حاج آقا مرتضوی مسئول نهاد نمایندگی در این جلسه اظهار داشتند؛ نهاد هر ساله با اغتنام تعطیلات تابستان که دانشجویان و اساتید در کشور حضور دارند همایشی را در جوار مرقد مطهر امام رضا (ِع) برگزار میکند و هدف ما این است تا ضمن روشن سازی دیدگاه های جدید پژوهشگران ما در خارج از کشور و هموارسازی تعامل آنان با اندیشمندان داخل کشور، چشم انداز های نوینی در زمینه ی اعطلا و پیشرفت کشورمان ترسیم کنیم.

این همایش با توجه به اقتضای مقاطع و زمان ها با موضوعات مناسب برگزار میشود، مثلا در سال ۹۵ و ۹۶ با توجه به ظهور مسئله تکویری ها همایش از اسلام تا اسلام را داشتیم و در سال ۹۷به مناسبت چهلمین سال انقلاب اسلامی ، همایش چهل سال انقلاب اسلامی؛ بازخوانی گذشته، نگاهی با آینده برگزار  کردیم که مجموعه سخنرانی ها و مقالات چاپ و منتشر شد که مورد اقبال دوستان قرار گرفت.از همین رو نهاد تصمیم دارد در سال ۹۸ به مناسبت صدور بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری، سیزدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان را با عنوان «تمدن نوین اسلامی؛ فرصت ها و چالش ها» در تاریخ ۳۰تیر تا ۲مرداد برگزار نماید؛ و در راستای بهره مندی از تجربیات صاحبان نظر جهت بهبود کیفی و اغنای محتوایی مراسم، این سلسله نشست ها برگزار خواهند شد.

دبیر علمی همایش جناب آقای دکتر محمدمهدی نائبی، استاد دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف، تاکید کردند: تامین دستمایه های لازم برای ایفای نقش دانشجویان خارج از کشور به عنوان سفرای فرهنگی در سرتاسر جهان و ارتباط مستمر با آنان که بسیار مهم است بنای کار ماست و محورهای اجرایی همایش نیز بنا به تحقق همین اهداف تعیین خواهند شد.

وی با بیان اینکه بررسی موضوعاتی که حکایت از پویایی و یا انحطاط فرهنگ و تمدن نوین اسلامی در این عصر دارد، در همایش مدنظر است، بیان داشت: این همایش در بازشناسی و جهت بخشی به پژوهش‌ها و مقالات مبتنی بر اصل تمدن سازی، سبک زندگی و ارکان راهبردی آن در

ارتباط با تأثیر فرهنگ، معنویت و اخلاق در مناسبات علم، فناوری و تکنولوژی ذیل حوزه اقتصاد در جامعه نقش مهمی خواهد داشت. 

 


اولین نشست اجرایی سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان خارج از کشور مورخ یازدهم اردیبهشت ماه  از ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱۵:۳۰، به مدت ۴ ساعت،  این حوزه برگزار گردید.

سخنرانان در این جلسه دکتر نبوی، مهندس علی مرتضی بیرنگ (معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری)، دکتر فاطمه مهاجرانی (رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان)، دکتر شریفیان، حجت الاسلام و‌السلمين نظام‌زاده(سرپرست و نماينده ولي فقيه در سازمان سازمان اوقاف و امور خيريه)، دکتر فرزاد جهان بین (رییس دبیرخانه دائمی و دبیر علمی همایش ملی تمدن نوین اسلامی)، دکتر سهراب پور و دکتر صادق امامیان (رئیس سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر درفضای مجاری) بودند.

همچنین دکتر فاطمه مهاجرانی در خصوص بازنشر محورهای همایش اشاره داشتند: ضمن پر رنگ تر کردن نقش آموزش در راستای بهره مندی از اندیشه های پویا بین شاخص ها و مولفه های همایش، باید با تبیین حس تعلق و امید به دانشجویان در حفظ منابع معنوی خود بکوشیم.

اطلاعات بیشتر حول نشست های بعدی تا برگزاری سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در سایت رسمی نهاد نمایندگی دانشجویان خارج از کشور قرار داده خواهد شد.


 

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما