جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

اگر مسأله درست را پیدا کنید موفقیت شما قطعی است00 نظر

اگر مسأله درست را پیدا کنید موفقیت شما قطعی است
همواره پرسشی مهم و اساسی وجود دارد و آن اینکه آیا امیدی هست؟ پاسخ ما این است: امیدی نیست. اما چرا به این سوال چنین پاسخی می‌دهم؟ واقعیت این است که من به این پرسش از منظر روانشناسانه و زاویه دید فردی پاسخ می‌دهم ...

 

دکتر ابراهیم سوزنچی

همواره پرسشی مهم و اساسی وجود دارد و آن اینکه آیا امیدی هست؟ پاسخ ما این است: امیدی نیست. اما چرا به این سوال چنین پاسخی می‌دهم؟ واقعیت این است که من به این پرسش از منظر روانشناسانه و زاویه دید فردی پاسخ می‌دهم. من چه کسی هستم؟ من عضو هیأت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریفم. معاون خط‌مشی‌گذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی هم هستم. عضو هیأت‌مدیره یک شرکت بزرگ دولتی هم هستم و البته در یک شرکت بزرگ خصوصی (هلدینگ گلرنگ) مسئولیت دارم. یعنی همزمان در دانشگاه، حاکمیت، دولت و صنعت حاضرم. اما برای اینجا بودن چه مسیری را پیموده‌ام؟

دوره کارشناسی را دانشجوی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف بودم. چرا این رشته و دانشگاه را انتخاب کردم؟ چون پسرعمویم می‌گفت برق رشته خوبی است و حس رقابت من هم تحریک شده بود تا به اینجا برسم. بعد از این کارشناسی ارشد را سراغ MBA رفتم. چرا؟ دکتر نایبی استاد دانشکده برق ما را به این طرف سوق داد و گفت بروید مدیریت بخوانید چون کشور مشکل مدیریت دارد. دوستان هم گفتند برویم این رشته و ما هم رفتیم. کلاس هم داشت و این هم مزید بر علت شد.

دوره PhD را سراغ سیاست‌گذاری رفتم. چرا؟ باز هم فضای عمومی و اطرافیان به این سو تشویقم کردند. یک دوره مشترک بین شریف و SPRU. اما دوره در میانه‌های راه به دلایلی تعطیل شد. این پایان نبود بلکه شروع یک آغاز بود. هر چند مثل آنچه از زندگی پشت سر گذاشته بودم، به نظر می‌رسید اینجا هم امیدی نیست. تا وقتی زندگی این‌طور باشد که ببینیم مد روز چیست و زندگی ما را به هر سویی ببرد امیدی هم نخواهد بود. تصمیم گرفتم دوره را خودم تمام کنم و پروپوزالم را برای یکی از استادهای همین دوره فرستادم. چالش شروع شده بود.

استاد در جواب ایمیل درخواست من گفت که طرح و ایده‌ام نشدنی و ناپخته است و آن را رد کرد. تصمیم گرفتم خودم در انگلیس راه را ادامه بدهم. کار سختی بود آن هم همراه با دو بچه. در نهایت در دانشگاه کارم را ادامه دادم ۲۶ ماهه از تزم دفاع کردم. البته مجبور شدم مدتی را در انگلیس بمانم تا شرایط قانونی مدت اقامت در طول دوره تحصیل را پاس کنم.

حالا وقت بازگشت به ایران بود. برای خودم ایده‌های فراوان داشتم. طرح‌ها و نقشه‌های مختلفی می‌کشیدم. کارها و پست‌های متعددی به من پیشنهاد شد و طی پنج سال اول هیأت‌علمی‌شدن همه را رد کردم. آماده تدریس و انتقال تئوری‌هایی بودم که فکر می‌کردم به‌خوبی آنها را آموخته‌ام تا کشورم را تغییر دهم. اما آیا همه چیز به همان سادگی بود که تئوری‌ها پیشنهاد می‌دهند؟

در میان این کارها به راه حل میانی خودم رسیدم. ما برای تغییر کشور نیاز به ایده داریم. باید کشور را بشناسیم تا بتوانیم راه حل ارائه بدهیم. وقتی به راه حل میانی خودتان رسیدید آن‌وقت، زمان کار کردن است. من که در طول پنج سال، فقط عضو هیأت علمی بودم، ظرف مدت یک سال همه کارهایی را که گفتم شروع کردم، چون مسأله‌ام را و راه حل میانی خودم را پیدا کرده بودم.

نه تئوری‌ها کافی است و نه تجربه‌ها. ترکیب درستی از تجربه و تئوری به شما کمک می‌کند مسأله درست را پیدا کنید. ارزش‌های شما به شما کمک می‌کنند بتوانید چند یا یک مسأله خودتان را پیدا کنید و روی آنها کار کنید. وقتی به راه حل میانی خودتان برای مسأله رسیدید وقت عمل‌کردن هم فرامی‌رسد. شبکه‌سازی به‌شدت در موفقیت شما مهم است. واقعیت این است: اگر مسأله درست را پیدا کنید و روی آن متمرکز شوید، موفقیت شما قطعی است.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما