جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

این داستان: مهاجرت؛ آمار و ارقام محلی00 نظر

این داستان: مهاجرت؛ آمار و ارقام محلی
بگذارید از همین ابتدا، بحث را با یک سوال اساسی اما ساده پیش ببریم! ((چرا نخبه ها می روند و می‌مانند؛ جای آن‌که بروند و برگردند؟))

 

البته همه نمی‌روند که بمانند و همه نمی‌خواهند که بمانند، اما نهایتا چیزی که به یاد می‌ماند، ماندن خیلی‌هاشان است.

به طور کلی قصد داریم در چند مقاله پیش رو بیش‌تر راجع به پدیده مهاجرت و تفاوت آن با تحصیل در خارج از کشور صحبت کنیم؛ و در ادامه

نیز برخی از نظرات فعالین این حوزه را با یکدیگر مطالعه می‌کنیم. (برخی از این آمار از پرسش‌های محلی تهیه شده است).

مقصود فراستخواه، در انتقادی تند، درباره مهاجرت می‌گوید: جامعه ما نخبه‌پرور که نیست، نخبه ستیز هم هست. البته لازم است میان نخبه‌گرایی و نخبه‌پروری تفکیکی داشته باشیم. در جامعه ما نخبه‌پروری نیست ولی نخبه‌گرایی بر آن غالب است. زمینه‌های نخبه‌گرایی و نخبه‌سالاری سنتی از دیر باز در ایران وجود داشت و در دورۀ معاصر هم گرفتار نخبه‌گرایی پوپولیستی شده‌ایم. ما از ملت‌هایی هستیم که متأسفانه همچنان نیاز به قهرمان داریم و بیش‌تر وقت‌ها این قهرمان نماها هستند که سوار بر امواج می‌شوند و  پوپولیسم راه می‌اندازند.

  بر اساس آمارهای منتشر شده ما ۴ تا ۵ میلیون مهاجر ایرانی در ۳۲ کشور جهان داریم که آمریکا بیش‌ترین سهم را از آن خود کرده است و یک میلیون ایرانی به آن‌جا مهاجرت کرده‌اند. بیش از یک چهارم ایرانی‌ تبارهای آمریکا دارای مدارک فوق لیسانس و دکترا هستند که در ۶۷ گروه نژادی آمریکا، این بالاترین شاخص تحصیلات است، قرار دارند. ایرانیان مقیم خارج از کشور، دست‌ کم سرمایه‌ای بالغ بر ۸۰۰ میلیارد دلار دارا هستند (برابر با بیش از یک دهه پول فروش نفت کشور) حالا این ۸۰۰ میلیارد دلار به کنار. سرمایه فکری و سرمایه انسانی ما نیز علاوه بر این سرمایه اقتصادی‌، در خارج از کشورگردش می‌کند و منفعت آن به سیستم‌های فراعاملی می‌رسد. امروز بیش از ۵۰۰ پروفسور ایرانی در ایالت‌های متحد آمریکا وجود دارد که در ام آی تی یا استنفورد یا دیگر مراکز علمی و دانشگاهی آمریکا تاثیرگذار هستند و این رقم برابر با یک پنجم کل استادان ما در داخل کشور است.

  یک تحقیق توسط NFA نشان داده است که مهاجران نقش کلیدی در تاسیس و مدیریت استارتاپ‌های آمریکایی دارند. از  ۹۱ استارتاپ، که بیش از یک میلیارد دلار ارزش دارند، ۵۰ شرکت توسط (یا با همکاری) یک مهاجر تاسیس شده و از آن ۵۰ شرکت، ۲۲ مورد توسط دانشجویان خارجی تاسیس شده‌است.

  شورای فرهنگی بریتانیا (British Council) پیش بینی کرده است، در سال ۲۰۲۴ حدود ۲۳ هزار دانشجوی ایرانی برای ادامه تحصیل عازم آمریکا، آلمان، کانادا و انگستان خواهند شد؛ که البته با توجه به سیاست‌های حاضر و پیش روی امریکا در این زمینه، قاعدتا این اعداد دستخوش تغییر خواهد بود. که سهم هر کشور به ترتیب به شرح زیر خواهند بود.

سهم هر کشور:  آمریکا: ۵۱ درصد ؛   کانادا: ۲۵ درصد؛   آلمان: ۱۲ درصد؛   انگلستان: ۱۲ درصد

  چندی پیش سازمان توسعه ملل متحد گزارشی را منتشر کرد و در آن آشکار شد که ایران با این حال که در تعداد دانشجویان و به طور کل ایرانیان خارج از کشور رتبه بالایی ندارد، رکورددار مهاجرت نیروی متخصص است، با ۱۵۰ تا ۱۸۰ هزار نفر خروجی در سال. براساس معادله‌های اقتصادی، خروج سالانه‌ی این میزان نیروی متخصص برابر است با خروج ۵۰ میلیارد دلار سرمایه در هر سال ... که البته رقم قابل ملاحظه‌ای نیز با توجه به تدابیر خوبی که در این زمینه شده است، به کشور بازمی‌گردند.

  درسال ۲۰۰۹ ، صندوق بین المللی پول گزارشی کرد که ایران از نظر «مهاجرت نخبگان»؛ رتبۀ نخست را در بین ۹۱ کشور جهان دارد که این ۹۱ کشور هم همگی کشورهای در حال توسعه و یا توسعه نیافته بودند؛ می‌توان این گزارش هشداری بزرگی برای جامعه نخبگان بود که از آن پس برنامه‌ها و فعالیت‌های بسیاری در این خصوص انجام گرفته است.

سید رضا صالحی امیری در این‌باره می‌گوید:

از حیث علل و زمینه‌های پدیدآورنده، مهاجرت را می‌توان یک نوع سنجش یا فشارسنج اقتصادی، اجتماعی و سیاسی جامعه نیزبه شمار آورد چراکه هرگاه جامعه در التهاب قرار می‌گیرد خروج از کشور شتاب پیدا می‌کند و هرگاه جامعه به مرز ثبات می‌رسد مهاجرت نیز کاهش می‌یابد .

ایجاد فضای امن، همراه با ملاحظات حقوقی برای بازگشت و پذیرش مهاجران و به بیان بهتر، هموار نمودن مسیر بازگشت مهاجران در مدیریت این پدیده و کاهش آن نقش بسزایی دارد. ما باید با اغنا سازی و اجماع سازی و نفی اجبارسازی تلاش کنیم تا افرادی را که با هر انگیزه‌ای اعم از مهاجرت یعنی گردش، اعم از فرار یعنی تنفر، دلخوری و عصبیت، آن‌ها را به سرزمین مادری دعوت و از رویکرد تخریبی پرهیز کنیم و باور داشته باشیم حل مسئله مهاجرت در گرو حل مسائل اساسی کشور است.

یک تجربه متفاوت؛

مهران حدود ۵ سال است که در یکی از دانشگاه‌های شهر بوداپست در رشته پزشکی تحصیل می‌کند. او می‌گوید وقتی که وارد این شهر شد، احساس سرگشتگی، حیرانی و بی‌پناهی شدیدی به سراغش آمد. نه آنکه پول نداشت، نه آنکه یخچال خانه‌اش از گوشت، مرغ و یا میوه خالی بود. او همه این‌ها را داشت. ولی برای این زندگی آماده نبود. مهران احساس می‌کرد که ناگهان او را از بالای یک پلِ بلند به سمت رودخانه پرتاب کرده‌اند؛ بدون آنکه از قبل خودش را برای این شیرجه آماده کند. از دور تصوراتی درباره جوامع اروپایی داشت؛ ولی نمی‌دانست که زندگی در این جوامع هم مهارت‌هایی می‌خواهد.

 آمارهایی که شاید متصور نمی‌شدید!

مذهب

شاید فکر کنید مردم سایر کشورهای دنیا با دین و مذهب رابطه‌ی محکمی ندارند، اما اگر یک مقایسه بین ایران و آمریکا انجام دهید، به نتایج جالبی می‌رسید.

طبق آخرین نظرسنجی  موسسه گالوپ:

- ۷۹ درصد مردم آمریکا به یک دین یا مذهب معتقد هستند (مسیحی، یهودی،‌ مسلمان، غیره).

- ۳۶ درصد هر هفته به عبادتگاه (کلیسا، کنیسه یا مسجد) می‌روند.

- ۵۶ درصد عضو یک عبادتگاه هستند (کاهش ۱۶ درصدی نسبت به ۸۰ سال پیش).

در ایران نظرسنجی مستمر و موثقی برای بررسی موارد بالا وجود ندارد، اما با فرض صحت اظهارات مسئولین می‌توان گفت:

- حدود ۵۰ درصد مردم به صورت مستمر و ۹۰ درصد به صورت غیرمستمر نماز می‌خوانند.

- کمتر از ۱۰ درصد به صورت مستمر به مسجد می‌روند (در شهرهای بزرگ این میزان کمتر است).

نتیجه گیری

- ميزان كليسا رفتن مردم آمريكا، حدود ۴ برابر ميزان مسجد رفتن مردم ايران است!

- ميزان عضويت مردم آمريكا در كليسا، حداقل ۲ برابر ميزان عضويت مردم ايران در مسجد است!

درآمد

اکثر فارغ التحصیلان دانشگاهی در آمریکا پس از ورود به بازار کار از اولین حقوق پیشنهادی متعجب می‌شوند، چرا که انتظار دریافت حقوق بالاتری دارند. براساس آمار Statista، فارغ التحصیلان رشته بیزنس، علوم طبیعی/ زیستی، روزنامه‌نگاری و ارتباطات بیش از همه به این موضوع دچار می‌شوند، چرا که اولین حقوق دریافتی‌شان ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار کمتر از سطح انتظار آن‌هاست. در سوی مقابل، اولین درآمد فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر و پرستاری، ۴ تا ۹هزار دلار بیش از سطح انتظار آن‌هاست.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما