جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بازتاب اولین همایش توسعه همکاری نخبگان ایرانی و عراقی00 نظر

بازتاب اولین همایش توسعه همکاری نخبگان ایرانی و عراقی
ششمین هم‌اندیشی دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور در قالب اولین همایش توسعه همکاری نخبگان ایرانی فارغ‌التحصیل خارج از کشور و نخبگان جمهوری عراق در راستای توسعه همکاری های علمی بین المللی و تبادل آخرین یافته های پژوهشی و دستاوردهای تحقیقاتی بین اساتید و پژوهشگران نخبه ی ایرانی و نخبگان جمهوری عراق...

 

ششمین هم‌اندیشی دانشجویان و دانش‌آموختگان ایرانی خارج از کشور در قالب اولین همایش توسعه همکاری نخبگان ایرانی فارغ‌التحصیل خارج از کشور و نخبگان جمهوری عراق در راستای توسعه همکاری های علمی بین المللی و تبادل آخرین یافته های پژوهشی و دستاوردهای تحقیقاتی بین اساتید و پژوهشگران نخبه ی ایرانی و نخبگان جمهوری عراق با محوریت: شبکه سازی، انتقال تجربه شرکت های دانش‌بنیان موفق، تسهیل همکاری علمی میان جامعه علمی دو کشور،‌ایجاد بستری جهت همکاری میان نخبگان ایرانی و عراقی، کمک به ایده ها و استارتآپ های موفق جهت فعالیت در کشور عراق، تسهیل و ایجاد بستری مناسب جهت توسعه ی فضای کسب و کار شرکت های دانش‌ بنیان در روز پنجشنبه نهم اسفند ساعت ۸تا ۱۶ در دانشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف با حضور فعالین و علاقمندان این حوزه برگزار گردید.

حاج آقا مرتضوی ضمن اشاراتی در خصوص تاریخچه‌ی تعاملات دو کشور ایران وعراق گفتند:

حاج اقا مرتضوی در همایش ایران و عراق 

"باروم این هست که هر انچه مجال و زمینه اتحاد امت اسلامی را فراهم اورد، برجسته سازی و تمرکز روی آن وظیفه هر مسئول و هر نهادیست که در این حوزه فعالیت میکند؛ که باید حداکثر مساعی و تلاش خود را به کار بندد تا به این هدف عزیز و مقدس برسیم.

چرا که وحدت امت موهبتی نیست که غفلت از ان مجاز باشد. شما میدانید دیر زمانیست که بسیاری از کشورهای غیرمسلمان بر نقش اساسی ان پی برده اند و سعی وافر صرف کرده اند به زعم همه‌ی تعارض‌های درونی که دارند، از این موهبت بهره‌ مند شوند و البته بهره مند نیز شده اند .

برخی از پیشوایان ما از وحدت امت اسلامی به عنوان اکسیر یاد کرده اند. اما مع‌الاسف این عنصر فرهنگی همانند دیگر عوامل فرهنگی ما به فراموشی سپرده شده است و ما از ان غفلت بسیار داریم. اما با همه ی این احوال عواملی وجود دارد که میتواند انگیزه ی بالایی ایجاد بکند بین کشورهای اسلامی. سوابق درخشان تاریخی بین ملت ایران و عراق چون مجاورت و همسایه بودن،‌ ترد میلیونی توابع دو کشور به منظور زیارت و سیاحت،‌ حضور شخصیت های علمی،‌ فرهنگی و اجتماعی هر دو کشور در حوزه علمیه نجف و حوزه علمیه قم و ... از مهم ترین عوامل انگیزشی به شمار میروند که برای هم اندیشی، هم افزایی و همینطور برای رسیدن به مرحله تعامل، کفایت لازم را دارند. این از یک سو و از سوی دیگر حضور نخبگان فرهیخته که همیشه به عنوان الگوی راه جامعه هر کشوری به شما میروند، ایجاب میکند این اتفاق رخ بدهد؛ حضور هم اینک بیش از ۴۰۰۰ نفر دانشجوی کشور عراق در کشور ما فرصتیست که نظر داریم در این فرایند به هدفی که در دست داریم برسیم. شما میدانید که هم در ایران و هم در عراق گسل هایی وجود داره، تعدادی از شیاطین ومولفه هایی که دارند، در نظردارند این گسل ها را تحریک کنند". ایشان همچینن اثرات مثبت این همایش در جلوگیری از تحریکات مصموم و مخرب این دسته از افراد را بیان کردند.

همچینن دکتر جاهد، دبیر علمی همایش، تعاملات دانش بنیان بین دو کشور عراق و ایران را عامل تحکیم و تعقیب روابط فرهنگی، اقتصادی دانستند و دستاوردهای علمی ایران را به عنوان همسایه نمونه برای سایر کشورهای دیگر، فرصتی بی نظیر در جهت توسعه تعاملات بین کشورهای خاورمیانه معرفی کردند.

دکتر جاهد

دکتر جاهد در ادامه بیان کردند:" نظر به تشدید اجرای روند ایین نامه های اختصاصی برای معرفی زیرساخت های لازم، تشکیل شورای سیاست گذاری برای نظارت به فعالیت های کارگروه ها به صورت کلان را گام اول برای اجرای روند توسعه تعاملات میدانیم؛ در این راستا لازم است مجموعه ی مناسبی از وزارت خانه ها،‌ سازمان ها و نهاد هایی از کشور ایران باید شکل بگیرد تا بتواند این روند راهبردی را ایفا کند و که از جمله وظایف این شورا، تشکیل کارگروه های تخصصی و تدوین ایین نامه های اجرایی مستند به روند شروع کار و فراهم نمودن تمهیدات لازم جهت اجرای طرح‌های مصوب همکاری های بین‌الملل؛ کارگروه ها نیز در کنار بررسی و اجرایی نمودن طرح های مصوب، وظیفه برگزاری همایش های تخصصی در حوزه ی کاری خود را خواهند داشت. دبیرخانه همایش چهار کارگروه فرهنگی- اجتماعی، فناوری- نوآوری، پزشکی- سلامتی، صنعتی- بازرگانی را در راستای تحقق این روند معرفی نموده اند".

از مهم ترین انگیزه های این نشست میتوان اشنایی مسئولان با زمینه های همکاری بین المللی،‌ معرفی ظرفیت های موجود در کشور و هم افزایی علمی و نهایتا به عنوان جمع بندی اصلی تدوین طرح های واقعی و کاربردی و خارج نمودن این نشست از قالب های روبنایی به زیرساخت های عمیق همکاری اشاره کرد؛ به این منظور ساختار اجرایی همان ساختار سه مرحله ای کوتاه مدت، میان‌ مدت و بلند مدت است که با اجرایی نمودن طرح هایی در راستای تاکید بر همکاری و مودت آغاز شده،‌ سپس با تشریح طرح جامع تعاملات دانش بنیان ادامه میابد و نهایتا با با وارد شدن طرح های فراملی- منطقه ای در حوزه فناوری به مرحله جدی، شکل گیری تعاملات دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان دو کشور میسر می‌گردد. لازم به ذکراست تصویب ایین نامه های اقتصادی- فرهنگی ضمن تعیین ضوابط مقاله ی طرح های پیشنهادی در راستای اجرایی نمودن اسناد مرتبط تخصصی و فوق تخصصی ضروریست. 

معرفی ظرفیت های موجود در تعاملات بین دو کشور ایران و عراق توسط آقای حکیم؛ مدیر روابط عمومی سفارت عراق

 از علاقمندان جهت همکاری و پیگیری طرح‌ ها دعوت به عمل می‌آید تا ضمن ارائه طرح های پیشنهادی، ما را در راستای تحقق این رویداد یاری رسانید:

ارتباط با ما

 

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما