جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بازگشت نخبگان، مفیدتر از همیشه00 نظر

بازگشت نخبگان، مفیدتر از همیشه
راه اندازی بیش از ۲۵۰ شرکت دانش بنیان توسط دانشجویان ایرانی خارج از کشور از نتایج تعاملات بین الملل معاونت علمی در طرح بازگشت نخبگان

 

معاون مرکز تعاملات بین ‎الملل معاونت علمی با بیان این که ۲۵۰ شرکت دانش بنیان توسط ایرانیان غیرمقیم راه اندازی شده، گفت: نیمی از این افراد در رشته‌های مهندسی و پزشکی فعالیت دارند.

سید علی حسینی، معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این که غالبا نخبگانی که به کشور باز می‌گردند در قالب شرکت‌های دانش بنیان، استارت‌آپ‌ها و دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند، گفت: تاکنون به واسطه ۱۲۸۰ نفری که به صورت دائم به کشور برگشته‌اند ۹۳ استارت آپ راه اندازی شده است.

وی با اشاره به فعالیت این نخبگان در شرکت‌های دانش بنیان گفت: بیش از ۳۰۰ نفر از این نخبگان در شرکت‌های دانش بنیان فعالیت می‌کنند و ‌۲۵۰ الی ۳۰۰ نفر دیگر شرکت دانش بنیان راه اندازی کرده‌اند.

معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به حوزه فعالیت نخبگان غیر مقیم افزود: شرکت‌های دانش بنیانی که این افراد فعالیت می‌کنند بیشتر در حوزه‌های آی ‌تی، بایو تکنولوژی، تجهیزات پزشکی، سلول بنیادی، نانو و کامپوزیت هستند.

حسینی با اشاره به رشته‌های نخبگانی که به کشور برای فعالیت بازگشته‌اند، گفت: ۵۳ درصد این افراد در رشته‌های فنی و مهندسی و علوم پزشکی، ۲۳ درصد علوم پایه، ۲۰ درصد علوم انسانی و ۴ درصد بالینی فعالیت می‌کنند.

وی تاکید کرد: همچنین ۴۰۰ نفر از این نخبگان عضو هیات علمی دانشگاه‌های برتر کشور شده‌اند و به تدریس مشغول هستند.

برنامه همکاری با کارآفرینان ایرانی خارج از کشور اجرایی می‌شود

برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در حوزه فناوری‌های نرم به منظور انتقال دانش، تجربه و ایده‌های فناورانه به داخل در بیش از ۸۰ پایگاه تخصصی منتخب داخلی اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در راستای رسیدن به اهداف بلند مدت چشم ‌انداز علمی کشور و بهره گیری از ذخایر علمی و تخصصی سرمایه انسانی خارج از کشور، برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور توسط مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درحال اجرا است.

این برنامه به منظور انتقال دانش، تجربه و ایده‌های فناورانه به داخل طراحی شده و بیش از ۸۰ پایگاه تخصصی شامل دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌های فناور و مراکز رشد و نوآوری برجسته داخلی دراین راستا با مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری همکاری دارند.

این برنامه در قالب حمایت از انجام پروژه‌های تحقیقاتی و فناورانه همچون پسا دکتری، فرصت مطالعاتی، استاد مدعو و معین، راه‌اندازی کسب و کارهای فناورانه، اشتغال در شرکت‌های فناور و برگزاری سخنرانی و کارگاه‌های تخصصی اجرا می‌شود تا به ارتباط مؤثر متخصص و مراکز علمی و فناوری برگزیده کشور کمک کند.

در همین راستا، ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز ضمن اطلاع رسانی این خبر به شرکت‌های داخلی، شتابدهنده‌ها، مراکز نوآوری و مراکز رشد در حوزه‌های مربوطه و همچنین ایرانیان خارج از کشور؛ آمادگی خود را جهت همکاری و ارائه تسهیلات به مجموعه‌های داخلی فعال در این حوزه اعلام می‌کند.

دو روش برای برقراری ارتباط با معاونت توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز وجود دارد که در روش نخست مجموعه‌های داخلی (شرکت‌ها، شتابدهنده‌ها، مراکز نوآوری و مراکز رشد)، که مستقیماً با هر یک از ایرانیان خارج از کشور ارتباط برقرار کرده‌اند، می‌توانند با ارائه مستندات لازم و مدارک هویتی طرفین، از تسهیلات مورد نظر استفاده کنند.

در روش دوم ایرانیان خارج از کشور، در حوزه‌های مشخص شده می‌توانند رزومه و علاقه مندی‌های خود را برای توسعه فناوری‌های نرم و هویت ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارسال کرده و مجموعه‌های داخلی (شرکت‌ها، شتاب‌دهنده‌ها، مراکز نوآوری و مراکز رشد) نیز می‌توانند نیازمندی‌های خود برای استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور برای این ستاد ارسال کنند.

 امنیت اقتصادی زیرساخت بازگشت بیشتر نخبگان

فضای اقتصادی نیازمند امنیت اقتصادی است. مدیران کشورهایی که بیشترین بازگشت نخبگان در آن‌ها اتفاق افتاده تمام تلاش خود را برای حمایت از ایجاد امنیت کسب و کارهای نوپا به کار گرفته‌اند. سیاست گذاری‌های حمایتی دولت‌ها در این زمینه نه به صورت پرداخت وجه مستقیم به شرکت‌ها، بلکه تدوین سیاست‌هایی بوده که امنیت فعالیت سالم اقتصادی کسب و کارهای نوپا به خطر نیفتد. بسیاری از نهادهای اقتصادی قدیمی به دلیل متصل بودن به منابع ثروت و نفوذ در بدنه‌های رسانه‌ای و ساختارهای قدرت به عاملی مهم در برابر رشد و توسعه نهادهای جوان‌تر تبدیل می‌شوند. ضرورت حمایت اقتصادی از کسب وکارهای جوان و جلوگیری از حمله و هجمه نهادهای قدیمی – که عموما پشت بهانه‌ها و ایرادات دیگری پنهان می‌شود - و ایجاد توازن در فضای مدیریتی مهم‌ترین وظیفه حکومت هاست. نهال‌های اقتصادی نوپا بسیار شکننده‌اند و در تمام کشورهای جهان دولت‌ها تلاش زیادی برای محافظت آن‌ها به کار می‌برند. 

شاید بتوان از تجربه کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته‌ای که با این موضوع مواجه بوده‌اند هم بهره گرفت. کشورهایی مانند چین، کره جنوبی، هند، پاکستان یا کشورهایی همچون برزیل و آرژانتین در این زمره قرار دارند. چین به عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی دنیا، مدت‌ها با موضوع مهاجرت جوانان و نخبگانش روبه رو بوده، اما با تغییراتی در قوانین دولت مرکزی، تغییر شرایط در فضای سیاسی و اقتصادی و به خصوص رویکرد دولت در به کارگیری نیروی جوان و نخبه از و همچنین تسهیل شرایط در بخش های محلی برای سرمایه گذاری و مهاجرت معکوس، پاداش‌ها و تسهیلاتی که در نظر گرفته شده است، مهاجرت معکوس را سرعت بخشیده است. در هند، نخست وزیر یکی از بزرگ‌ترین مدافعان توسعه فضای استارت‌آپی در این کشور است. با حمایت این مرجع قدرت، استارت‌آپ‌های بومی هندی حالابه موفق‌ترین استارت‌آپ‌های بین‌المللی تبدیل شده‌اند و فرصت‌های تولید شده در این کشور دیگر تنها در اختیار شرکت‌های خارجی نیست. هند برای بازگرداندن و استفاده از تجربه نخبگان خود پس از واقعه ۱۱ سپتامبر، شرایط ویژه‌ای برای هندی الاصل‌های آمریکایی ایجاد کرد و با دادن تابعیت به این افراد، شرایط بازگشت و حتی راه اندازی کسب وکار را برای این نسل از هندی‌ها هم فراهم کرد. یکی از متفاوت‌ترین رویکردها به دیاسپورا و کمک به مهاجرت معکوس در کره جنوبی صورت گرفته است که همگی از سیاست‌های دولت پارک چونگ نشات گرفته است. در این تفاوت، سیاست‌های اقتصادی از یک سو و از سویی دیگر توسعه فرهنگی کره جنوبی به نسبت آمریکا از دلایلی است که نخبگان کره جنوبی عزم مهاجرت به کشورشان کرده‌اند.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما