جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بازی با دلار، آغاز افول امپراتوری غرب00 نظر

بازی با دلار، آغاز افول امپراتوری غرب
تحلیل‌گرانی که به این بخش از سیاست‌های ترامپ پرداخته‌اند، به جد معتقدند که رئیس جمهور ایالات متحده با این‌کار عملا راز پاشنه‌ی اشیل ابرقدرت غرب را به دیگر رقبا و حتی متحدانش نشان داده است.

 

 


 

 

 

 

محمد حسینی

سال 2018 در حالی به پایان رسید که جهان از جهات مختلفی شاهد یک پوست اندازی بزرگ بود. عمده‌ی این تغییرات بزرگ ماحصل سیاست‌های غوغاسالارانه‌ی رئیس جمهور آمریکا برای تسلط نظام تک‌قطبی مد‌نظر آمریکا بود که تغییرات وسیعی را در جهت‌گیری‌های بلند مدت سیاست جهانی ایجاد کرد. متحدان سنتی ایالات متحده که از زمان جنگ جهانی دوم تحت سیطره‌ی تمام عیار این کشور قرار داشتند، اتخاذ سیاست‌های جدید ایلات متحده را تاب نیاوردند و در یک تغییر آرایش محسوس عملا آرایش جدیدی را برای آینده‌ای شاید نزدیک در جهان بدون آمریکا اتخاذ کردند. ژاپن رسما به سمت تجهیز ارتش خود به سمت سلاح‌های مدرن پیش رفت و به دیگر سو اتحادیه اروپایی که با تشکیلش عملا به عنوان یکی از قطب‌های قدرت در جهان آینده خود را معرفی کرده با اتخاذ سیاست‌های مستقل‌تر سعی در تثبیت موقیعت خود در جهان نمود. چین رقیب دیگر آمریکا که هم‌اکنون به عنوان دومین قدرت اقتصادی دنیا مطرح است سیاست‌های تهاجمی‌تری اتخا ذ کرد و.... عمده سیاست‌هایی که سبب شکل‌گیری چنین تغییرات عظیمی در ژئوپلتیک جهان شدبه تغییر نگرش ایالات متحده در نتیجه‌ی اعلام و اجرای سیاست‌های ترامپ بازگشت پیدا می‌کند که از آن جمله می‌توان به خروج آمریکا از بسیاری از پیمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای هم‌چون توافق پاریس، پیمان نفتا، پیمان تجاری اقیانوس آرام، پیمان نیویورک، برجام و اخیرا خروج از سازمان یونسکو و شروع یک جنگ تمام عیار تجاری با چین و نیز تحریم همه‌جانبه‌ی روسیه، ایران و حتی متحد منطقه‌ای خود ترکیه اشاره کرد. این سیاست هجومی به همه‌ی دنیاعملا ایالات متحده را وارد چالش‌هایی کرد که بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی و سیاسی معتقدند که اگرچه ممکن است در کوتاه مدت به نفع این ابرقدرت بوده باشد، اما در بلند مدت چه بسا این ابرقدرت را از تخت عاجی که مدت نزدیک به یک قرن بر آن تکیه داده است به زیر بکشد. عمده دلایل چنین اظهاراتی از سوی تحلیل‌گران به استفاده از حربه‌ی دلار در این جنگ‌های اقتصادی و کشمکش‌های سیاسی و منطقه‌ای است. پولی که هم‌اکنون به‌واسطه‌ی قدرت سیاسی و اقتصادی ایالات متحده به عنوان قدرتمند‌ترین پول برای داد و ستد‌های تجاری خصوص تجارت نفت از ان استفاده می‌شود و 61 درصد تجارت جهانی بر مبنای آن شکل گرفته است.

تحلیل‌گرانی که به این بخش از سیاست‌های ترامپ پرداخته‌اند، به جد معتقدند که رئیس جمهور ایالات متحده با این‌کار عملا راز پاشنه‌ی اشیل ابرقدرت غرب را به دیگر رقبا و حتی متحدان نشان داده است.چنان‌که این مدعا را وندی شرمن از مسئولان ارشد مذاکره کننده هسته‌ای آمریکا در مذاکرات برجام، با حضور در جلسه شورای روابط خارجی آمريکا با عنوان «برداشت پل وارنکی از امنیت بین‌المللی» در پاسخ به پرسش های مجری این اندیشکده آمریکایی درباره موضوع هسته ای ایران و برجام به وضوح گوشزد می‌کند:« وقتی که جک لو وزیر خزانه داری آمریکا بود در اتاق جلسات اضطراری کاخ سفید حضور می یافت و واقعا درباره چگونگی بکارگیری تحریم‌ها دقت به خرج می داد چون اگر از تحریم‌ها بیش از حد استفاده شود در این صورت دنیا خواهد گفت که ما نمی خواهیم دلار ارز ذخیره جهانی باشد چون آنها(آمریکایی ها) از این ابزار برای باجگیری از کل جهان استفاده می کنند. بنابر این کشورها به دنبال ایجاد سبدی از ارزها خواهند رفت.»

مجری این نشست گفت: «پس شما معتقدید که با استفاده بیش از حد از قدرتمند ترین برگه ای که در اختیار دارید(تحریم ها)، ممکن است که افراد به فکر متنوع کردن سبد ارزی خود بیفتند و دیگر دلار را به ذخیره ارزی خود تبدیل نکنند در حالی که بخش زیادی از قدرت ما (آمریکا) همین دلار است که کشورها از آن به عنوان ذخیره ارزی استفاده می کنند. آیا چنین اتفاقی اکنون دارد رخ می دهد؟ آیا بحث هایی وجود دارد که آمریکا - در زمان دولت کنونی - قابل اتکا و اعتماد نیست چون آنها(آمریکایی‌ها) بسیار تهاجمی عمل می کنند و از این رو ما باید به دنبال مجموعه ای از ارزها باشیم ؟»

به دیگر سو هرچند به نظر می‌رسد که بسیاری از شرکت‌های چند ملیتی و کشورهای متحد آمریکایی و دیگر رقبای بین‌المللی، به سرعت نتوانند از چنین رویکردی- حذف دلار- برای در امان ماندن از تنبیهات درنظر گرفته شده، شانه خالی کنند، اما سوگیری این کشورها نشان می‌دهد که آن‌ها نیز از برخوردهای خارج از قاعده و منطق ایالات متحده به ستوه آمده‌اند. در آخرین اقدامات از این دست که خیلی زود می‌تواند به شکل یک طوفان سهمگین منجر به یک فاجعه برای بزرگترین اقتصاد دنیا تبدیل شود، قراردادهایی است که حتی اتحادیه‌ی اروپا برای حفظ برجام سعی در تدارک آن دارد. به دیگر سو چانه زنی دیگر متحدان منطقه‌ای و بین‌المللی ایالات متحده برای گرفتن معافیت‌های که خرید نفت از ایران را تضمین می‌کند یکی دیگر از این عکس‌العمل‌هاست. هم‌چنان که کشورهایی نظیر ترکیه، چین، روسیه، عراق و هند و بسیاری دیگر از کشورها برای تطبیق شرایط جدید، و پرهیز از مشکلات معامله با دلار تلاش دارند تا تجارت خود را بر مبنای پول‌های رایج کشور متبوع خود انجام دهند. گسترش چنین رویکردی هم‌چنان که به تضعیف دلار منجر خواهد شد یک هشدار جدی را از سوی بسیاری از تحلیل‌گران سیاسی به دنبال دارد.چه ایالات متحده بارها نشان داده است، که به خاطر برتری نظامی و تکنولوژیکی که دارد، هیچ‌گاه از قواعد بازی‌های سیاسی و اقتصادی پیروی نکرده است و هرجا که در این میدان کم می‌آورد به راحتی از زور استفاده می‌کند و از ایجاد یک جنگ جدید منطقه‌ای برای پیشبرد اهداف خود واهمه‌ای ندارد. جنگ در عراق، افغانستان، یمن و بسیاری از جنگ‌هایی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم خاصه در منطقه‌ی خلیج فارس به راه افتاد، تنها نمونه‌های کوچکی از این نوع اقدامات ایالات متحده است که به تمامی جنبه‌های اقتصادی سیاست خارجی ابرقدرت غرب را تامین می‌کند و برای حفظ نفوذ منطقه‌ای ایالات متحده طراحی شده است. اما همین تغییرات در نگرش‌های رقبای دیگر ایالات متحده برای تعریف جهان چند قطبی شاید سبب‌ساز مسائلی باشد که در آینده‌ای نزدیک ترک‌تازی‌های ایلات متحده بسیار محدود شود. ماجرای جنگ سوریه تنها یک نمونه‌ی عینی از این دست است که با دخالت مستقیم سوریه و حمایت ایران و بعدها با پیوستن ترکیه به عنوان ضلع دیگر این مثلث، شاهد عقب‌نشینی آمریکا از مواضعش هستیم. عقب نشینی که همین چند وقت پیش با اعلام خروج نیروهای ایالات متحده از سوی ترامپ رقم خورد. کوتاه سخن آن‌که هرچند سیاست‌های تاجرمآبانه‌ی ترامپ ممکن است به عقب‌نشینی‌هایی از سوی متحدانش و دیگر کشورها منجر شود و به گرفتن امتیازات بیشتر برای ایالات متحده بیانجامد، اما کشورها خیلی زود در سیاست‌های بلند مدت خود در مواجهه با ایالات متحده تجدید نظر خواهند کرد و در برنامه‌ریزی‌های خود، ریسک چنین مسائلی را خواهند گنجاند. همین نکته است که فریاد بسیاری از سیاست‌مدارن ایالات متحده را بلند کرده است. چه آن‌ها معتقدند اعمال چنین سیاست‌هایی می‌تواند خیلی زود حتی یک ابرقدرت همانند آمریکا را از تخت عاج فرمانروایی به زیر کشد. 

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما