جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بایدن و مهاجرت تحصیلی00 نظر

بایدن و مهاجرت تحصیلی
مروری بر سیاست‌های اعلامی بایدن در خصوص مهاجرت تحصیلی به امریکا و دانشجویان بین‌المللی

 

دانشجویان بین‌المللی چند سالی است که دانشگاه‌های آمریکا را از اولویت مقصد تحصیلی خود کنار گذاشته‌اند. عواملی از جمله محدودیت سفر به دلیل کرونا، سیاست‌های ضدمهاجرتی دولت ترامپ، سخت کردن قوانین دریافت ویزای کار پس از تحصیل و نیز اخبار منفی از عدم استقبال دانشجویان خارجی همه و همه دانشجویان بین‌المللی را از تحصیل در آمریکا دلسرد کرده است. وی با این اقدامات هواداران خود را با پیامی ملی‌گرایانه به هیجان آورد و در عین حال منتقدان خود را خشمگین کرد.

در این میان دانشگاه‌های آمریکایی از کاهش درآمدهای خود می‌ترسند و شرکت‌ها نگران از دست دادن استعدادهای برتر خود هستند.

خبرنگار اسوشیتدپرس در این‌باره می‌نویسد: به نظر می‌رسد آمریکا جلوه خود در صحنه جهانی را از دست می‌دهد.

یک دانشجو سیاه پوست در این رابطه گفته که تحصیل در آمریکا دیگر جذابیت گذشته را ندارد. او در آمریکا به دلیل اینکه یک دانشجو خارجی و سیاه پوست است، از آزار و اذیت‌ها هراس دارد.

آمارها حاکی از آن است که تعداد دانشجویان بین‌المللی در آمریکا، برای سومین سال متوالی کاهش یافته است.

با وجود محدودیت‌ها و سختگیری‌های موجود در آمریکا برای دانشجویان بین‌المللی، والدین نیز دیگر تمایلی به تدریس فرزندان خود در آمریکا ندارند.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی "انجمن مربیان بین‌المللی" سهم ایالت متحده در سال ۲۰۰۱ میلادی در جذب دانشجویان بین‌المللی ۲۸ درصد بود ولی این میزان در سال گذشته به ۲۱ درصد رسید.

اما، با روی کارآمدن جو بایدن، احتمال دارد این روند معکوس شده و یا از شدت آن کاسته شود. جو بایدن، منتخب دموکرات، می‌تواند بسیاری از قوانین محدود کننده وضع شده برای دانشجویان بین المللی را  لغو کند.

بایدن چند ماه پیش در خلال کمپین انتخاباتی‌اش در توییتی نوشت:

((مردم از سراسر جهان با خوشبینی بی‌امان و عزم راسخ برای آینده به این کشور (آمریکا) می‌آیند. آنان اینجا تحصیل می‌کنند، نوآوری به خرج می‌دهند و آمریکا را آنچنان که هستیم می‌سازند. دونالد ترامپ این را نمی‌فهمد- ما رییس‌جمهوری می‌خواهیم که این را درک کند.))

بایدن در برنامه مهاجرتی کمپین خود که بر روی وبسایتش قرار داده است از تصمیم ترامپ مبنی بر ممنوعیت ورود شهروندان بعضی از کشورهای مسلمان انتقاد کرده و آن را «به لحاظ اخلاقی نادرست» در نظر گرفته است. او وعده داده که با پیروزی‌اش در انتخابات، فوراً این قانون را لغو کند.

او همچنین عنوان کرده که از تحصیل دانش‌آموزان و کودکان مهاجر در آمریکا حمایت خواهد کرد و قانون داکا را مجدداً اعاده خواهد نمود. این قانون در سال ۲۰۱۲ توسط دولت اوباما برای حمایت از مهاجران بدون هویت ایجاد شده بود اما دولت ترامپ از اهمیت آن کاست و در اجرای آن کارشکنی کرد.

مورد دیگری که موجب دشواری‌ و چالش‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی در آمریکا شد طرح پیشنهادی‌ ترامپ بود که به موجب آن مدت زمان ماندن دانشجویان بین‌المللی در آمریکا پس از اتمام تحصیل محدود می‌شود. به موجب این طرح، دانشجویان بسته به ملیتی که دارند می‌توانند دو تا چهار سال در آمریکا بمانند و پس از آن ویزایشان منقضی خواهد شد.

اسفتن ییل-لوهر، استاد حقوق مهاجرت دانشگاه کرنل، گفت که دولت بایدن می‌تواند این مقررات را ملغی کند. این استاد خاطر نشان کرد که اگر ترامپ در فرصت باقیمانده بخواهد این طرح را تصویب کند کار بایدن برای الغای آن زمان‌بر خواهد شد اما قانونگذاران کنگره این توانایی را دارند که این قانون را لغو کنند.

در حال حاضر، دانشجویان بین‌المللی جزو افراد دریافت‌کننده کمک مالی برای کرونا نیستند. در مارس، کنگره قانونی را با نام « قانون امداد و امنیت اقتصادی» برای ارائه کمک به افراد آسیب‌دیده از وضعیت کرونا تصویب کرد و بیش از ۶ میلیارد دلار را به دانشجویان اختصاص داد. وزارت آموزش دولت ترامپ اشکالات حقوقی و چالش‌هایی را برای این طرح مطرح کرد و دانشجویان تا به اینجا از دریافت کمک بازمانده‌اند. به گفته ییل-لوهر، بایدن می‌تواند این محدودیت را نیز رفع کند.


منابع : 
برگرفته از رصد خانه مهاجرت ایران
https://www.studyinternational.com/news/biden-international-students-in-the-us/

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما