جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بایسته‌های دانشجویی؛ تحصیل در خارج از کشور00 نظر

بایسته‌های دانشجویی؛ تحصیل در خارج از کشور
چند سالیست که با موضوع تحصیل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور حساسیت‌هایی به وجود آمده و تصور عام از این موضوع دید منفی را به دنبال داشته است؛ در این مقاله سعی داریم تا برخی از مزایای مهم تحصیل در خارج از کشور را برای دانشجویان بین المللی مطرح نماییم.

 

تحصیل در خارج از کشور یک پدیده جهانی است که دانشجویان از کشورها ، قاره‌ها و اقیانوس‌ها عبور می‌کنند تا بهترین آموزش ممکن را کسب کنند. اما چرا انتخاب دانشگاه‌های کشورهای خارجی به عنوان مقصد اینقدر رایج شده است؟
واقعیت این است که تحصیل در خارج از کشور، نه فقط ایران، فواید خارق العاده زیادی دارد، از کمک به شما در یافتن شغل مناسب تا بهبود زندگی اجتماع و کسب تجربه‌ای عظیم برای بهبود وضعیت وطن عزیزمان ایران.
 
در ادامه برای شما دلایلی برای تحصیل در خارج از کشور می‌آوریم:
 
۱- کسب تجربه برای بهبود وضعیت کشور
 
درست است که کشور ما ایران، در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری درجوانب مختلف داشته است که اما ما هنوز نیاز داریم که در زمینه های بسیاری پیشرفت کنیم، بنابراین استفاده از تجربه ی کشور‌هایی که پیشرفت لازم را داشته اند، می‌تواند به ما در بهبود اوضاع کمک بزرگی کند. با توجه به این مسيل تحصیل دانشجویان در کشور‌های پیشرفته و بهره‌گیری از دانش و تجربه‌ی آنان مسلما عالی خواهد ‌بود.
 
۲- روبرو شدن با یک چالش بی‌ نظیر
 
شاید شروع تحصیل در خارج از کشور در نگاه اول اتفاقی جالب و هیجان انگیز به نظر برسد، اما باید گفت تحصیل در خارج از کشور لزوماً آسان نیست. چالش‌های بی نظیری وجود دارد که با تحصیل در خارج از کشور با آن‌ها همراه هستید، اما در کنار داشتن مشکلات زیاد، همراه با تفریح و تجربه نیز است.
شما ممکن است قبل از ترک کشور خود نگران این مسائل باشید اما آرامش خود را حفظ کنید: این درگیری‌ها کاملاً طبیعی است. قدم گذاشتن در خارج از منطقه راحتی و امن شما یکی از مواردیست که تجربه‌ای بسیار ارزشمند و هیجان انگیز را برای شما به ارمغان می‌آورد. اما بعد از گذراندان این دوره‌ی چالش برانگیز، شما آماده‌ی تحصیل در خارج از کشور خواهید بود و همچنین قادر خواهید بود هر کاری را که می‌خواهید انجام دهید.
 
۳- تجربه‌ی زندگی در بین مردمی با فرهنگ کاملا جدید
 
یکی از بزرگترین مزایای تحصیل در خارج از کشور برای بسیاری از دانشجویان بین المللی، شانس غوطه ور شدن در یک محیط کاملاً متفاوت است. این تجربه شما را قادر می‌سازد تا شما کارهای جدید را انجام دهید، چیز‌های جدیدتری را در دنیای پیرامون ببینید، تجربه‌های جدید کسب کنید و با افرادی که در فرهنگ دیگری رشد کرده‌اند ملاقات کنید. به عنوان مثال، در حالی که در خارج از کشور زندگی می کنید، می توانید غذاهای جدید و متنوع را امتحان کنید، موسیقی سنتی آن‌ها را بشنوید، در فعالیت‌های محلی آن منطقه شرکت کنید و هر آنچه را که فرهنگ میزبان شما ارائه کرده است کشف کنید. همچنین می‌توانید در کنار یادگیری فرهنگ آنان، فرهنگ خود را نیز از نظر شخص دیگری جذاب کنید و سعی کنید تا آنان را با کشور و فرهنگ خود آشنا کنید (چرا که امروزه از مسائل مهم فرهنگی ـ اجتماعی کشور، گسترش فرهنگ ایرانی ـ اسلامی لازمه جلوگیری از تهاجمات فرهنگی است)
 
۴- آموزش با کیفیت عالی 
 
البته واقعا مهم نیست که شما در کدام دانشگاه تحصیل می‌کنید، هدف شما همیشه بدست آوردن بالاترین کیفیت ممکن آموزش در کنار رشد فردی و اجتماعی است. تبدیل شدن به یک دانشجوی بین المللی می‌تواند گزینه‌های تحصیل شما را تا حد زیادی گسترش دهد.
 به عنوان مثال ، انگلیس ، ایالات متحده و استرالیا همه دارای سیستم آموزش عالی بسیار مورد توجه هستند و درصد زیادی از پیشرفته ترین دانشگاه‌های جهان در این معدود کشورها قرار دارند.
 
۵- یادگیری یک زبان جدید
 
یکی از مزیت‌های بزرگ تحصیل در خارج از کشور، استفاده از فرصتی ارزشمند برای یادگیری یک زبان جدید است. یادگیری یک زبان می‌تواند یک چالش واقعی باشد، اما هیچ گاه چیزی شبیه زندگی در جایی نیست که در آن با زبان بومی صحبت شود. بنابراین شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا بر زبان جدید خود مسلط باشید؛ مهم‌ترین هدف برای کسب تجربه زندگی در محیط اجتماعی جدید، برقراری ارتباط است و اولین راه رسیدن به آن یادگیری زبان مردم آن کشور است؛ تاثیر صحبت‌های فرد زمانی که راجع به نوستالژی‌های کودکی یا نظرات فردی راجع به فیلم‌‌ها بیان می‌شود بسیار دریچه‌ی نفوذ تاثیر پذیری بیشتری را در بر خواهد داشت. تجربه‌ی سفر کردن از شهری به شهر دیگر صرفا دیدن آثار و مکان‌های آن شهر نیست بلکه جذابیت سفر به آدم‌هاییست که سفر را با آن‌ها شریک می‌شویم. “بعضی آدما هم هستن که وقتی می‌شینی پای حرفاشون، دنیا برات یهو روشن میشه، پر از امید میشی، ازشون الهام می‌گیری، دلت میخواد زمان بایسته تا تو اون لحظه بمونی و لذت صحبت‌های دلنشین رو ببری.” خیلی حس عجیبیست، اما تسلط به زبان دیگر دریچه‌هایی از محبت، انسان گرایی، درک و عمق نگاه را برای انسان می‌گشاید.
از آنجا که زبان انگلیسی یک زبان جهانی است، تحصیل در کشوری مانند ایالات متحده آمریکا یا انگلستان بسیار سودمند است. شما قادر خواهید بود به زبان انگلیسی تحصیل کنید، با مردم محلی صحبت کنید و مهارت‌های زبانی خود را واقعاً توسعه دهید.
 
۶- فرصت‌های شغلی بسیار زیاد
 
بسیاری از اوقات دلیل اصلی شما برای اخذ مدرک تحصیلی در مرحله اول بهبود چشم انداز شغلی شماست. در این دنیای جهانی و به هم پیوسته، کارفرمایان شرکت‌های معتبرو با تجربه و همچنین شرکت‌های بین المللی، برای فارغ التحصیلان و دانش آموختگان با انگیزه ارزش زیادی قائل می‌شوند.
تحصیل در خارج از کشور به شما کمک می‌کند تا زبان های جدید را یاد بگیرید، از فرهنگ های دیگر قدردانی کنید، بر چالش های زندگی در یک کشور دیگر غلبه کنید و درک بیشتری از جهان کسب کنید. اینها همه مواردی است که مشاغل مدرن هنگام استخدام افراد به دنبال آن هستند و وجود چنین صفاتی قطعا در آینده شما اهمیت بیشتری پیدا خواهد‌کرد.
 
۷- پیدا کردن دوستان جدید
 
مهم نیست که در کجا به دانشگاه بروید، مطمئناً در هر جایی با افراد جدید زیادی آشنا خواهید ‌شد و دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد. هنگامی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنید، فرصت بی‌نظیری دارید که با افراد مختلف از فرهنگ‌های متفاوت دوست شوید و در مورد سایر کشو‌رها و آداب و رسوم آنان اطلاعات ارزشمند و دقیق‌تری را حین تحصیل در آنجا کسب کنید.
حقیقتا بسیاری از دوستی‌های مادام العمر از دانشگاه شروع می‌شوند و از آنجایی که شما قادر خواهید ‌بود در طول زندگی خود همواره تحصیل کنید، میتوانید در کنار دوستان خود از تجربیات آنان یاد بگیرید و با آنان سفر کنید. همچنین شناختن افراد در کشورهای مختلف جهان (خصوصاً بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه خود) بسیار مفید خواهد بود!
 
۸- تجربه‌ی مسافرت بین المللی
 
شما با رفتن به کشور مقصد خود برای تحصیل، علاوه بر کسب تجربه زندگی با یک فرهنگ جدید و دریک مکان جدید، می توانید به کشورهای همسایه خود در آنجا نیز سفر کنید. به عنوان مثال، اگر به دانشگاه انگلستان می‌روید، به راحتی می‌توانید برای دیدن پاریس، رم، بارسلونا و بسیاری از مکان‌های جذاب دیگر در اروپا پرواز کنید. تجربه‌ی زندگی در جامعه‌ای که قانونمند است و نظم و ترتیب دارد می‌‌تواند بسیار ارزشمند باشد برای گسترش زیبایی آن نظم.
بنابراین تحصیل در خارج از کشور فرصتی بی نظیر برای دیدن بیشتر جهان است که خود یک تجربه آموزشی بسیار ارزنده است. شکی نیست که دیدن سایر نقاط جهان تأثیر زیادی بر شخصیت و جهان بینی شما خواهد گذاشت و به شما در آماده سازی خود برای زندگی در یک جهان وسیع و فوق العاده کمک می‌کند. بالا رفتن درک اجتماعی به موجب برخورد با انواع و اقسام آدم‌ها، از سیاهپوست گرفته تا آسیایی و اروپایی و آفریقایی؛ اینجاست که بسیاری متوجه می‌شوند در برخی موارد چقدر نژادپرستانه عمل کرده‌اند و درک این موضوع برای اکثر برخی جوامع فقط با مهاجرت بدست آمده است.
 
۹- داشتن استقلال
 
اغلب گفته می شود که رفتن به دانشگاه زمانی است که شما توانایی این را داشته باشید که از والدین و خانواده خود مستقل شوید. این مسیله مخصوصاً وقتی که شما در کشور دیگری به دانشگاه بروید می‌تواند صدق کند!
استقلال ، خود یک چالش است. اما زندگی و تحصیل در یک کشور دیگر به شما کمک می کند تا شما را برای موفقیت در آینده حرفه ای خود، به یک فرد بالغ مستقل و پرماجرا تبدیل کند. اینکه «اگر چیزی میخوام باید خودم تلاش کنم تا بدستش بیارم» خیلی ساده حتی آشپزی. بهار کوپولو در صفحه اینستاگرام خود نوشته “ من تو ایران از زیر بار غذا پختن در می‌رفتم، علاقه‌ای به آشپزی نداشتم و مامان همیشه زحمتشو می‌کشیدن ولی من تو سال اول یاد گرفتم نون بربری، شیرینی ناپلئونی و هزار و یک چیز ساده و پیچیده رو به صورت مختار درست می‌کنم. یاد گرفتم که اگه دلت چیزی میخوادش، به جای هوس کردن و گله کردن خودت دست به کار شو. ”
 
۱۰- شناختن بیشتر خود در موجهه با چالش‌های جدید
 
شما با پرتاب خود در یک محیط کاملاً جدید، در حقیقت به خود کمک می کنید تا بفهمید چه چیز خوبی دارید، چه ویژگی های مثبت و منفی در شما وجود دارد. همچنین می‌توانید در شرایط مختلف درباره‌ی آنچه در آن ضعف دارید و چندان در آن مسئله خوب نیستید اطلاعات کسب کنید و گام‌هایی در راستای بهتر ساختن شخصیت خود، با تقویت نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعف خود بردارید. این‌ها مواردی هستند که می‌توانند در طی تجربه تحصیل در خارج از کشور توسط شما کسب شوند که مسلما در آینده کمک بزرگی به شما خواهند‌کرد.
 
۱۱- افزایش قدردانی نسبت به والدین و خانواده 
 
هر خاطره ای از زندگی با والدین، رقابت میان خواهران و برادران، صحبت کردن‌های گرم خانوادگی؛ همه این‌ها در مقایسه با خاطرات شما از زندگی و تحصیل در مکانی دور از خانواده، بسیار ارزشمندتر هستند. حتی با اینکه ممکن است شما در آنجا تجربه‌های جالب و شگفت انگیزتری داشته باشید، اما وقتی در ذهن خود به عقب برمی‌گردید، این روابط بسیار قوی‌تر به نظر می‌رسند و ممکن است خیلی اوقات، مخصوصا در ابتدای سفر خود دلتنگ خانواده و یا حتی شهر و کشور خود شوید. 
 
تحصیل در خارج از کشور در طول تحصیلات دانشگاهی در چندین جبهه مزایایی دارد. اما بدانید که این یک تصمیم جسورانه است، تصمیمی که شامل ترک خانه و قدم گذاشتن به یک قلمرو کاملا ناآشنا است، اما در کنار آن رشد شخصی شما و تجربه زندگی در سطح بین المللی را نیز در کنار خود دارد که درهای بیشتری را از آنچه تصور می‌کنید به روی شما باز می‌کند. بنابراین برای گرفتن این تصمیم مهم، ابتدا همه جوانب شخصی و کلی شخصیت و شرایط خود را بسنجید و سپس دست به اقدام بزنید.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما