جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

برادری اسلامی یکی از شرایط تمدن نوین اسلامی است00 نظر

برادری اسلامی یکی از شرایط تمدن نوین اسلامی است
گزیده‎‌‌ای از سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتراژه‌ای در سیزدهمین همایش سالانه اساتید ودانشجویان ایرانی خارج از کشور

 

حجت‌الاسلام اژه‌ای؛ نماینده رهبری در امور دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل اروپا

تمدن اسلامی 1400 سال قبل در یک جامعه بی‌تمدن بنا نهاده شد، اما علم را سرلوحه خود کرد. آزادی اسرا در گرو سوادآموزی بود. با شعار بسیار مهم برادری و برابری آمد و آن را در عمل پیاده کرد. اسلام گفت عرب و عجم بر همدیگر برتری ندارند و همه با هم برادرند. البته این منافاتی با وطن‌دوستی ندارد. گمان می‌کنم کسی به اندازه امام خمینی ایران را دوست نداشت. رهبر انقلاب تعریف کردند که در زمان جنگ با گروهی از فرماندهان پیش امام رفتیم. یکی از فرماندهان اشاره کرد که ما از شط‌العرب عبور کردیم. امام فرمود بگویید اروندرود. این می‌شود مصداق وطن‌دوستی اما ناسیونالیسم افراطی با ذات تمدنی اسلام فاصله دارد. اوایل انقلاب برخی از دوستان اخوان‌المسلمین ناراحت بودند که چرا باید انقلاب اسلامی، عجمی باشد. تمدن نوین باید از این نگاه‌ها فاصله بگیرد. با این نگاه می‌فهمیم که شعار نه غزه نه لبنان اشتباه است. برادری اسلامی یکی از شرایط تمدن اسلامی است و هیجانات ناسیونالیستی با تحقق تمدن نوین اسلامی اصلا جور درنمی‌آید.

البته دشمنان اسلام بیکار ننشسته‌اند. هانتینگتون جنگ تمدن‌ها را وقتی مطرح کرد که خطر رشد اسلام، برایشان بیشتر از قبل شده بود. برای مقابله، خودشان بن‌لادن را به‌عنوان یک طلبه و دانشجوی دینی علم کردند که بعد القاعده را ایجاد کرد. جریان وهابیت را خودشان ایجاد کردند و الان می‌بینیم که تفکر وهابی با پول عربستان جریان سنگینی را در جهان اسلام به راه انداخته است. حمله به برج‌های دوقلو به گفته خودشان کاملا برنامه‌ریزی شده بود، اما با فضاسازی رسانه‌ای و هنری کاری کردند که برخی جوانان گمان بردند اسلام کاری جز خونریزی ندارد.

تاثیر تمدن ایران اسلامی بر دیگران، نکته‌ای است که نباید از آن غافل ماند؛ در طول تاریخ در موارد زیادی به کشور ما حمله شد که البته مهاجمان در نتیجه زیست در فضای تمدنی ایران از آن بسیار تأثیر پذیرفتند. برای مثال خوی خشن مغول‌ها تبدیل به خروجی‌هایی مثل فضای لطیف مسجد گوهرشاد شد. ما اگرچه صاحب تمدن و فرهنگ غنی هستیم، اما از یک دوره‌ای به بعد دچار سستی و افول و ضعف می‌‌شویم. شاید بتوان گفت آخرین پادشاه قدرتمند ایران آقا محمدخان قاجار بود. از زمان فتحعلیشاه تا قبل از زدن پهباد آمریکایی ما در مقابل قدرت‌های درجه اول هیچ جرأتی نداشتیم و اکنون باعث افتخار است که به چنین سطحی از بلوغ رسیده‌ایم. اگر دوباره بخواهیم به تمدن اسلامی بپردازیم، باید توجه کنیم که در این تمدن ارزش‌ها اصالت داشت و همبستگی در اوج بود.

نکته مهم دیگر در تمدن اسلامی توجه به ظرافت‌ها و لطافت‌های رفتاری است. در روایات آمده است که یکی از اصحاب امام صادق (ع) از ایشان می‌پرسد من دوستی دارم که مسئول یتیم‌خانه است. گاهی ناهار مهمانشان هستم. آیا اجازه دارم بخورم یا باید وجهش را پرداخت کنم. حضرت از او می‌پرسند وقتی می‌روی آنجا بچه‌ها از دیدنت خوشحال می‌شوند؟ او می‌گوید بله و کلی با هم بازی می‌کنیم. حضرت می‌فرمایند برو بخور، همین‌که باعث خوشحالی دیگران می‌شوی خیلی ارزش دارد. ما این ذهنیت‌ها را برای الان لازم داریم. این لطافت‌ها و ظرایف باید تبیین شود. باید روی ذهنیت‌ها درباره اخلاق اسلامی کار کرد. خودمان هم تلاش کنیم تا اینها را فرابگیریم. فرمایش رهبر انقلاب است که از شاگردی نهراسید ولی در شاگردی نمانید.

و نکته پایانی، اما مهم‌ترین نکته، این است که در مسیر حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی، اول باید نفی غیر خدا کرد تا به خدا رسید. اول لا اله الا الله است و بعد رستگاری. قرآن نحوه حرکت در این مسیر را که منجر به پیروزی شود این‌گونه ترسیم می‌کند: «إِنَّ الَّذِينَ قَالُوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ اسْتَقَامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةُ أَلَّا تَخَافُوا وَلَا تَحْزَنُوا وَأَبْشِرُوا بِالْجَنَّةِ الَّتِي كُنْتُمْ تُوعَدُونَ» یعنی قرآن می‌گوید اول عبودیت خداست و بعد استقامت در مسیر، آنگاه پشتیبانی الهی فرا می‌رسد و ترس از آینده و حزن و اندوه گذشته کنار می‌رود.

مشهد؛ مرداد ماه، سیزدهمین همایش سالانه اساتید ودانشجویان ایرانی خارج از کشور

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

فاتح خرمشهر

فاتح خرمشهر

بزم آسمان

بزم آسمان

فاطمه(س)،  فاطمه(س)  است

فاطمه(س)، فاطمه(س) است

نظرات ( 0 )

نظر شما