جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بررسی عملکرد بنیاد ملی نخبگان در زمینه جذب و نگهداشت نخبگان00 نظر

بررسی عملکرد بنیاد ملی نخبگان در زمینه جذب و نگهداشت نخبگان
بررسی عملکرد بنیاد ملی نخبگان در زمینه جذب و نگهداشت نخبگان و تدوین بانک اطلاعاتی ۱۵ هزار نخبه کشور

 

سرمایة انسانی متخصص (از نظر علمی، فرهنگی، سیاسی و...) مهم‌ترین عامل تضمین پیشرفت، توسعه، ثبات و امنیت همه جانبة هر جامعه‌ای است. همان طور که کاسنتز، برندة جایزة نوبل اقتصاد، معتقد است ۷۵ درصد توسعة کشورهای صنعتی، ناشی از سرمایه و نیروی انسانی و سرآمدان متخصص آن است.

جنگ سرمایة انسانی یا فرار مغزها، مفاهیمی هستند که سبب شکل گیری وضعیت خاصی شده‌اند. در این شرایط، سیاست گذاران به دنبال راه چاره و نقشه‌ی برون رفت از این مبادلة نابرابر هستند. جدی‌ترین اقدام در این زمینه تصویب اساس نامه‌ی ((بنیاد ملی نخبگان)) در اواخر سال ۱۳۸۳ در ((شورای عالی انقلاب فرهنگی)) بود. این بنیاد وظیفه دارد تا از یک سو از ظرفیت‌های نخبگان برای توسعه‌ی کشور و تولید دانش بهره مند شود و از سوی دیگر، از مهاجرت نخبگان به خارج از کشور جلوگیری نماید.

این مقاله اطلاعاتی را شامل می‌شود که در آن نخبگان و استعدادهای برتر تجارب خود را از مواجهات متداول و مختلف خود با سازمان و تشکیلات بنیاد ملی نخبگان ابراز می‌کنند. در واقع، در این فرایند، تجربه‌ای که مشارکت کنندگان استعداد برتر در کنش و واکنش با کارمندان، مسئولان، ساختار اداری و تشکیلاتی، آیین نامه‌ها و سایر مسائل مربوط به تشکیلات و ساختار رسمی و غیررسمی بنیاد ملی نخبگان داشته‌اند، به طور دقیق بررسی شده است. عملکرد بنیاد بیان شده است و اقداماتی که در این سال‌ها انجام شده، به صورت مختصر و جزیی بررسی شده است.

کم‌تجربگی بنیاد

اولین چیزی که نخبگان به شکل‌های مستقیم و غیرمستقیم به آن اشاره می‌کنند، تازه تأسیس بودن بنیاد است. آن‌ها تحولات بنیاد و روندهای گوناگون را بررسی و به تغییر بنیاد در سال‌های مختلف اشاره می‌کنند. به اعتقاد آن‌ها، بنیاد در سال‌های اولیه کارکرد مناسبی داشته و بسیار مورد محور بوده است. اما بعدها سازمانی بوروکراتیک تبدیل شده است. آن‌ها این تغییرات ژرف در ساختار و تشکیلات بنیاد را نیز ناشی از تازه تأسیس بودن آن می‌دانند؛ به گونه‎ای که به نظر آن‌ها، بنیاد به صورت آزمون و خطا بسیاری از مراحل را می‌گذراند و تجربه کسب می‌کند.

تهیه و تدوین بانک اطلاعاتی ۱۵ هزار نخبه کشور

از ۱۲ سال گذشته، اطلاعات نخبگان کشور بررسی و بانک اطلاعاتی ۱۵ هزار نفر تدوین شده است. اخیرا نیز با همکاری سازمان برنامه و امور استخدامی کشور، ردیف‌های استخدامی شناوری برای نخبگان با جذب در دانشگاه‌ها فراهم شده است. توانمند سازی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها و به‌کارگیری نخبگان با استفاده از ظرفیت‌های هماهنگی، برنامه‌ریزی و تعامل بین دستگاه‌هایی نیز از وظایف اصلی این بنیاد است.

بازبینی سازوکار حمایت از مخترعان و نوآوران

بنیاد در زمینه شناسایی و حمایت از مخترعان نیز در تیرماه ۹۳، آیین‌نامه جدیدی تصویب کرد. این آیین‌نامه مسیری را برای ورود به بازارِ اختراع‌های ‏برگزیده طراحی کرده است و به تناسب هر ایستگاه، خدمات و تسهیلاتی به صاحبان اختراعات ‏برگزیده اعطا می‌شود.

فعالیت‌های فرهنگی

یکی از توصیه‌هایی که رهبر انقلاب در این سال‌ها به بنیاد ملی نخبگان داشته‌اند، موضوع در دستور کار قرار گرفتن مسائل فرهنگی است. رهبر معظم انقلاب با ابراز خرسندی از تشکیل معاونت فرهنگی در بنیاد نخبگان و تأکید بر ارتقاء فعالیت‌های این معاونت، برگزاری اردوهای جهادی برای نخبگان را نیز مهم و مفید دانستند. نگاه بنیاد به فعالیت‌های فرهنگی در سال‌های اخیر با تشکیل یک معاونت مستقل در این امور ‏جدی‌تر شد. فعالیت‌های این معاونت در سال گذشته شامل برگزاری مراسماتی ‏مانند تکریم از سرآمدان ایرانی، اعزام نیروی جهادی متخصص، طرح دوست علمی، بازدیدهای علمی ‏و فرهنگی استعدادهای برتر، اجتماعات نخبگانی و سایر فعالیت‌های آموزشی و تربیتی بوده است.‏ توجه به حوزه فرهنگ در بنیاد ملی نخبگان از جهاتی نقطه قوت بنیاد محسوب می‌شود چرا که پیش از این در این سازمان فعالیت‌های فرهنگی مهجور واقع‌شده و عملاً کاری برجسته در ‏این زمینه انجام نشده بود.

به طور کلی، به عقیده کارشناسان، بنیاد ملی نخبگان با در دستور کار قرار دادن این ۴ مورد نتایج مثبتی گرفت که می‌توان به افزایش نخبگان از لحاظ تعداد، محدوده جغرافیایی و حوزه نخبگی، تلاش نخبگان برای حفظ مدال نخبگی به دلیل ارزیابی سالانه و تنوع جوایز و تسهیلات اشاره کرد.

بنیاد در حال گذار به سازمانی اداری

نخبگان باسابقه تجربة خوبی از بنیاد در اوایل کار داشتند. به نظر آنان، بنیاد در سال‌های اولیه‌ی کار خود، سازمانی منعطف و موردمحور بوده است. آن‌ها در یادآوری خاطرات خود از بنیاد، آن را سازمانی می‌دانستند که بسیار مشارکت محور بوده است و نخبگان در فعالیت‌های آن بسیار مشارکت می‌کردند. به نظر بیشتر آنان بنیاد امروز به سازمانی بوروکراتیک و اداری تبدیل شده است.

تسهیلات نظام وظیفه برای نخبگان

تسهیلات نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان بسیار پرمخاطب است و هر ساله تعدادی از نخبگان از این تسهیلات بهره مند می‌شوند. به طور تقریبی، سالی ۲ هزار نفر مشمول این حمایت بنیاد ملی نخبگان و به دانشگاه عالی دفاع ملی برای تعریف پروژه جایگزین خدمت معرفی می‌شوند.

اولین گروهی که می‌تواند از این تسهیلات بهره مند شوند دانش آموختگان برتر دانشگاهی هستند که پروژه‌هایی را به عنوان خدمت مقدس سربازی در مراکز تحقیقاتی دفاعی، دولتی، و بعضاً دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها و حتی شرکت‌های دانش بنیان می‌گذرانند. تسهیلات نوع دوم، ویژه دانش آموختگان برتر فناور است. این افراد با سابقه فناورانه در شرکت‌های دانش بنیان از تسهیلات نظام وظیفه بنیاد ملی نخبگان با اجرای پروژه‌هایی در مراکز مذکور برخوردار می‌شوند. همچنین نوع سوم این تسهیلات ویژه دانش آموختگان خارج از کشور است که برای ارائه خدمت به کشور بازگشته‌اند و می‌توانند از تسهیلات سربازی بنیاد ملی نخبگان بهره مند شوند.

جمع‌بندی

با نگاهی به کارنامه عملکرد بنیاد ملی نخبگان می‌توان دریافت در کنار نقاط مثبت اقدامات این بنیاد، ایراداتی نیز وجود دارد. از جمله این ایرادات می‌توان به ضعف در فعالیت‌های رسانه‌ای و ترویجی، کمبود منابع مالی برای حمایت از نخبگان و عدم تعامل سازنده میان سایر دستگاه‌ها با این بنیاد نیز اشاره کرد.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما