جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

برسد به دست جناب محترم سکه00 نظر

برسد به دست جناب محترم سکه
این روزها که مدام به صعود بر قله های قیمت فکر می کنی، هیچ به فکر وصال و فراغ عشاق و همسران هستی؟! با این بالانشینی تو، دیگر کسی نه می تواند به ازدواج فکر کند و نه جدایی. آنهایی که از قبل جدا شده اند و اکنون محکوم به پرداخت مهریه ماهی یک سکه هستند با این اوضاع باید کام بک کنند و دوباره به زندگی متاهلی بازگردند...

 


علیرضا لبش

ای آرزوی مفلسان و همنشین دولتمندان 

چند صباحی است که ملالی نیست جز دوری شما که بعید می دانم به این زودی ها غم دوری و ملال، به دیدار و عشق و حال بدل شود.

چرا اینقدر به بالا رفتن و بالا نشینی علاقمند شده ای و دور از دسترس همگان در اوج آسمان قیمتها پرواز می کنی؟ قدری پایین تر بیا تا بتوانیم با هم اختلاطی کنیم و کدورتها را رفع نماییم.

این روزها که مدام به صعود بر قله های قیمت فکر می کنی، هیچ به فکر وصال و فراغ عشاق و همسران هستی؟! با این بالانشینی تو، دیگر کسی نه می تواند به ازدواج فکر کند و نه جدایی. آنهایی که از قبل جدا شده اند و اکنون محکوم به پرداخت مهریه ماهی یک سکه هستند با این اوضاع باید کام بک کنند و دوباره به زندگی متاهلی بازگردند.

ای زراندام و اوج گرفته بر بالای بام

می گویند این روزها درگیر حباب شده ای و قدر و قیمت واقعی خود فراموش کرده ای. البته ما هر چه منتظر ماندیم که حبابت بشکند و از حجاب خارج شوی، خیال باطل بود و تو بیشتر در حباب و نقاب فرو رفتی. حباب را رها کن که این دو روز دنیا ارزش آن را ندارد که عمر در حباب بگذرانی و روی در نقاب کشی که کار فرو رفتن در حباب، شغل صابون و سایر شوینده های بهداشتی است نه کار تو که از اساس نسبتی با پاکی و نظافت نداری. و روی کشیدن در نقاب کار زورو است و بتمن.

ای آرامش خاطر طماعان و چرک دست درویشان 

سالها پیش دست در ساعد سیمین ساق جمشید بسم الله ها و اسفندیار نعوذ بالله ها می چرخیدی و اکنون خود به فرادا به سر کوی و برزن آمده ای و در میدان فردوسی به رقص و سماع در میانه بازار مشغولی و عشاق را کف زنان و هلهله گویان به دور خود گرد کرده ای. شرم نمی کنی از نام فردوسی که عجم زنده کرد بدین سال سی و تو اینگونه کمر به قتلش بسته ای؟

ای نور دیده نوعروسان و خون دل نودامادان

به کجا چنین شتابان؟! ای گون! قدری پا سست کن تا ما هم بتوانیم به تو نزدیکتر شویم. یک زمانی می گفتند مهریه را کی داده و کی گرفته؟ تازه اگر داد و گرفتی هم در کار باشد، با چند سال کار کردن بی وقفه می توان پرداخت کرد و جان را آزاد نمود اما با این حرکت روبه رشد بدون توپ تو دیگر این حرفها باد هواست. دیگر مرد در خانه نمی تواند نفس بکشد. نطق کشیدن مرد در خانه همانا و مطالبه مهریه همانا. 

ای یار شاطر زرگران و بار خاطر زرخران

اینگونه که تو داری بالا می روی، هیچ چیزی نمی تواند دلمان را شاد کند. تو حتی طعم شادی مساوی با پرتقال و لایی به پیکه و گرفتن پنالتی رونالدو را هم کمرنگ می کنی. هر چقدر مردم شب تا صبح در خیابانها به شادی و پایکوبی مشغول باشند، چون با طلوع خورشید، قیمت تو را در بازار ببینند، هر چه زده اند می پرد و هر چه شادی کرده اند به افسوس و آه بدل می شود. باید تو را هم به فعالیت در پیام رسان های داخلی محکوم کنند تا بدانی اندوهی که ما از بالا رفتن تو می کشیم، چه مایه دردی است و چه پایه زجری .

ای رامشگر خیال خیل باچیزان و سازشگر زوال پس انداز بی چیزان

تو که بالا می روی، هر لحظه دارایی و پس انداز اندک ما پایین می آید و رویای رسیدن به آلونکی قسطی یا خریدن فرغونی لیزینگی از دستانمان بیشتر می گریزد و حتی دیگر در خواب هم به سراغمان نمی آید. 

ای زرد خورشید فام بدنام

روزی می رسد که همه چیز ارزان می شود و تو را بر سر چهار راه ها و بازارها به قیمت مفت می فروشند و خریداری نیست. آن روز روسیاهی به زغال می ماند و بدنامی به بدسگال. پس تا دیر نشده حبابت را بشکن و نقاب به گوشه ای بیانداز و بیا پایین تا دست ما هم به وصال بی مثالت برسد.

زیاده عرضی نیست


 

 

 

مطالب مرتبط

پفک گاوی

پفک گاوی

طنزهای ملیح رندانه

طنزهای ملیح رندانه

هم‌شاگردی سلام...

هم‌شاگردی سلام...

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )