جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بهبود رتبه ایران در اعزام دانشجو به خارج در سال ۲۰۱۹11 نظر

بهبود رتبه ایران در اعزام دانشجو به خارج در سال ۲۰۱۹
مطابق با آخرین آمار یونسکو، رتبه ایران از نظر اعزام دانشجو به خارج از کشور، از رتبه ۱۲ به رتبه ۱۸ بهبود یافته است.

 

به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و به گزارش خبرگزاری مهر، گزارش «یونسکو» در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد، ایران در سال ۲۰۱۱ دوازدهمین کشور اعزام کننده دانشجو بوده، این روند در سال های بعد بهبود یافته است. به گونه ای که سال ۲۰۱۶ ایران از لحاظ ارسال دانشجو در جایگاه هجدم قرار گرفت.

شکل گیری زیست بوم کارآفرینی مهاجرت معکوس در کشور آغاز شده است. در حال حاضر با رشد شرکت های دانش بنیان و استارتاپ‌ها شاهد رونق فعالیت این اکوسیستم هستیم. بسیاری از نخبگان برای فعالیت در این استارتاپ‌ها به کشور بازگشته‌اند تا شاهد پیشرفت و توسعه کشور خودشان باشند.

در آمارهای تحلیلی رتبه بندی کشورها بر اساس تعداد دانشجوی مهاجر، دو کشور پرجمعیت دنیا، چین و هند، رتبه های اول را در دنیا برای اعزام دانشجو به خارج دارا هستند. هیچ یک از کشورها در هیچ کجای دنیا نمی‌توانند با چین در حجم گسترده اعزام دانشجو به کشورهای دیگر رقابت کند. بر اساس آمارهای یونسکو حدود ۷۰۰.۰۰۰ چینی در خارج از کشور تحصیل می‌کنند. پس از چین، هند با فاصله زیادی با حدود ۱۸۹.۵۰۰ دانشجو در جایگاه دوم اعزام دانشجو به خارج قرار گرفته‌اند. چند کشور کوچک نیز دانشجویان زیادی را برای تحصیل در خارج اعزام کرده‌اند؛ کشورهایی مانند آندورا، آنگولا، برمودا، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، مونتراست، جزایر سیشل و کایکو.

تا پیش از این ایران نیز در این بین جایگاه دهم تا دوازدهم را میان کشورهایی که بیشترین اعزام دانشجو به خارج از کشور را دارد.

جالب است بدانید میان سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ تعداد دانشجویان خارجی که برای تحصیل به چین آمده‌اند نیز کم نبوده و همواره روند رو به رشدی را داشته است. در سال ۲۰۰۹ تعداد دانشجویان خارجی دانشگاه‌های چین که برای تحصیل به چین آمده اند ۲۳۸.۱۸۴ نفر بوده که از میان ۱۸.۲۵۰ نفر از آن ها از کمک‌های مالی دولت چین استفاده کرده‌اند. درصد اعطای کمک‌های مالی دولت چین به دانشجویان خارجی دانشگاه‌های چین هر ساله رو به افزایش است.

ربته ایران در تعداد دانشجویان مهاجر مسئله ایست که همواره، به خصوص در سال‌های اخیر، تحلیل‌ و بحث‌های داغی را به پا می‌کندچیزی که در این میان جالب توجه است رتبه ایران بر اساس این آمارهاست که خوشبختانه رتبه ایران در این سال‌ها با اهتمام فعالیت‌های گوناگون و گسترده صاحب نظران این حوزه در در میان تمام کشورهای دنیا بهبود یافته است، امید است ایران در سال ۲۰۱۹ رتبه پایین‌تری بین کشور دنیا از نظر تعداد دانشجویانی که برای تحصیل به خارج می‌روند، داشته باشد؛ این موضوع یکی از موضوعاتی است که باید جامعه شناسان همچنان به آن اهمیت ورزیده و راه حل‌‌های جامع تری ارائه دهند.

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه‌های کالیفرنیا نشان می‌دهد مقصد دانشجویان ایرانی خارج از کشور در درجه اول آمریکا و با اختلاف بسیاری پس از آن کانادا و اروپا قرار گرفته‌اند.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 1 )

نظر شما