جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بورس ‏DAFI‏ به ۴۰۶ دانشجوی پناهنده در ایران تعلق گرفت00 نظر

بورس ‏DAFI‏ به ۴۰۶ دانشجوی پناهنده در ایران تعلق گرفت
بورس ‏DAFI‏ به ۴۰۶ دانشجوی پناهنده در ایران تعلق گرفت

 

بورس DAFI چیست؟

بسیاری از دانشجویان پناهنده با موانع اساسی برای ادامه تحصیل خود مواجه هستند. در این راستا کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان جهت پیشبرد اهداف خود برای عرضه خدمات و امکانات بهتر به پناهندگان، از طریق صندوق تحصیلات عالی پناهندگان آلبرت انیشتین، بورسیه‌های تحصیلی در مقطع عالی در دانشگاه‌ها و موسسات تخصصی برای پناهندگان تأمین می نماید، یکی از این بورس های تحصیلی، برنامه (DAFI) است که در سال ۱۹۹۲ به عنوان یک برنامه تحصیلات تکمیلی در مدیریت مالی و سرمایه گذاری دانشکده اقتصاد دانشگاه بخارست، از معتبرترین دانشگاه‌های رومانی، راه اندازی شده و هدف آن کمک به دستیابی پناهندگان به خودکفایی از طریق تقویت کیفیت‌های حرفه‌ای آن‌ها برای استخدام‌های آتی است. برنامه DAFI با شناخت مسائل و چالش‌هایی که دانشجویان پناهنده در زمینه تحصیل در کشور میزبان با آن روبرو هستند، ساختار حمایتی را ارائه می‌دهد.

• طبق گزارش سالیانه برنامه DAFI منتشر شده توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) در سال ۲۰۱۹، از زمان پیدایش این برنامه (1992) تاکنون بیش از ۱۵ هزار و ۵۰۰ نفر از پناهندگان جوان از این بورس تحصیلی بهره مند شده اند.

• بیش‌ترین سهم دانشجویان برخوردار از بورسیه تحصیلی DAFI در سال ۲۰۱۸ در جنوب صحرای آفریقا با میزان ۴۱ درصد و در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با ۳۳ درصد بوده است.

• بیشترین تعداد بورس DAFI در سال ۲۰۱۸ به ترتیب به پناهندگان ساکن در کشورهای ترکیه (۱۲٪)، اتیوپی (۱۲٪)، اردن (۱۱٪)، اوگاندا (۷٪) و کنیا (۶٪) اختصاص داده شده است.

• از نظر ملیت پناهندگان دریافت کننده بورس DAFI در سال ۲۰۱۸، پناهندگان سوری (۳۶٪)، افغانستان (۱۴٪) و سودان جنوبی (۱۲٪) بیشتر از دیگر پناهندگان جهان میزان از این بورس تحصیلی استفاده کرده اند.

• در سال ۲۰۱۸، ۶ هزار و ۸۶۶ دانشجوی برخوردار از بورس تحصیلی DAFI ، که ۴۱٪ آنها زن بودند، در ۷۶۸ موسسه و نهاد دانشگاهی در جهان مورد حمایت قرار گرفتند. این دانشجویان در زمینه‌های مختلفی مانند علوم کامپیوتر، بهداشت عمومی و تجارت تحصیل می‌کنند.

• کشور ایران (۴۰۶ دانشجو)، پاکستان (۴۰۱ دانشجو) و هند (۶۹ دانشجو) سه کشور اول در منطقه آسیا و اقیانوسیه بودند که بیشترین سهم را از بورسیه تحصیلی DAFI را در منطقه در سال ۲۰۱۸ به خود اختصاص دادند. در این میان ۹۶٪ دانشجویان برخوردار از این بورس تحصیلی در منطقه آسیا و اقیانوسیه دانشجویان پناهنده افغانستانی بوده‌اند.

• بودجه اختصاص یافته به کل دانشجویان DAFI در ایران در سال ۲۰۱۸ معادل ۴۸۲ هزار و ۸۸۳ دلار و متوسط هزینه‌های در نظر گرفته شده برای هر دانشجو برابر با یک هزار و ۱۸۹ دلار است.

• در سال ۲۰۱۸، از میان 406 دانشجوی پناهنده در ایران که تحت حمایت بورس DAFI قرار ۴۰۶ اند، ۱۴۱ نفر در رشته های مهندسی، ۷۴ نفر در رشته های علوم پزشکی و بهداشت، ۳۶ نفر در علوم اجتماعی و رفتاری، ۳۴ نفر در رشته‌های مدیریت بازرگانی و ۲۹ نفر در ریاضیات و علوم کامپیوتری تحصیل کرده‌اند که از این تعداد (۴۰۶ نفر)، ۴۰۳ نفر مربوط به پناهندگان افغانستانی و ۳ نفر مربوط به پناهندگان عراقی بوده‌اند.

• زمان فراخوان استفاده از این بورس تحصیلی در کشورهای میزبان پناهندگان متفاوت است. اما به طور معمول پناهندگان می‌توانند در تابستان هر سال نسبت به درخواست این بورس تحصیلی اقدام نمایند.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما