جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

بیانیه تسلیت جمعی از اساتید دانشگاهی و فارغ‌التحصیلان اروپا به مناسبت ارتحال حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای00 نظر

بیانیه تسلیت جمعی از اساتید دانشگاهی و فارغ‌التحصیلان اروپا به مناسبت ارتحال حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای
جمعی از اساتید دانشگاهی و فارغ التحصیلان اروپا، ارتحال حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر جواد اژه‌ای را تسلیت گفتند.

 

انا لله و انا الیه راجعون

یار مهربان و پدر دلسوز جوانان دانش‌پژوه از میان ما رخت بربست. درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جواد اژه‌ای غم بزرگی را بر دلهای دوستان و دوستدارانش گذاشت. ایشان در مقام رفیع نمایندگی رهبری در امور دانشجویان در اروپا، با تواضع و فروتنانه هماره یار و همراه و غمخوار دانشجویان در دیار غربت بود. اخلاص وعدم وابستگی و تعلقات دنیوی از ویژگی‌های شاخص ایشان بود.

او با حسن خلق و کردار متواضعانه کم‌نظیر چون ستاره‌ای در سپهر روحانیت می‌درخشید و جاذبه روحانی و مغناطیس ویژه‌ای را در میان جوانان دانشجوی مقیم اروپا گسترده بود که دل‌های مشتاق و ذهن‌های جستجوگر را می‌ربود.

 حضور او در جمع دانشجویان اروپا با علایق و سلایق گوناگون موجب وحدت و همدلی در جمع آنان بود و نفوذ کلام و نورانیت و وجهه روحانی او موجب وفاق و انسجام تشکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا شده بود. وجود او رمز یکپارچگی و اقتدار و صلابت انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا بوده و نفس گرم او رافع اختلافات و کدورت‌ها بود. چتر حمایتش بر سر تمامی دانشجویان با هر گرایش سیاسی گسترده بود و با دلسوزی پدرانه‌اش مامن جوانان و نخبگان این مرز و بوم شده بود. 

او با نگاه عمیق و سیاست نخبه‌پرورش، ذخیره تمام‌نشدنی نخبگان را برای کشور بنیاد نهاد و جواهر وجود جوانان ایرانی را در ویترین جهانی به خوبی به نمایش گذاشته و متبلور کرد. او منشاء خدمات و خیرات ارزشمند و فراوانی در ایران اسلامی اعم از وزارت خارجه؛ نخست وزیری؛ بهزیستی؛ مدارس سمپاد؛ دانشگاه‌های تهران و تربیت مدرس و اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا شد که هر کدام از آن خدمات به تنهایی به عنوان میراث یادگار و باقیات الصالحات او بر تارک نظام اسلامی می‌درخشند. خدایش رحمت کند و با اولیاءالله محشور فرماید.

 علو درجات این مرد بزرگ و این فرهیخته عظیم‌الشان را از خداوند رحمان آرزومندیم و رجاء واثق داریم که جانشین ایشان در امور دانشجویان در اروپا کماکان واجد چنین خصایصی خواهد بود.

 

دکتر علی صالحی - دکتر سیدجمال‌الدین ارجمند - دکتر محسن شاطرزاده - دکتر محمد عبداللهی - دکتر حجت‌الله ایوبی - دکتر روح‌الامینی - دکتر علی خاوندی – دکتر محمد شکرچی‌زاده - دکتر حسین عبدی‌زاده - دکتر حسین یکتایی - دکتر مجتبی محرمی - دکتر مشکات‌الدینی - دکتر احمد رحمانی - دکتر علی‌اکبر متکان - دکتر احمدرضا ربانی - دکتر مرندی - دکتر عاملی - دکتر شریعتی - دکتر رضا مجیدی - دکتر سوادکوهی - دکتر قدیری - دکتر مقدسی - دکتر شیردم - دکتر بابایی - دکتر نوروز محمدنوری - دکتر شاملو - دکتر اولاد - دکتر خاتمی - دکتر شیری - مهندس مهدی ارجمند - مهندس مرتضی شریعتی

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما