جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

تجربه‌ی عبرت آموز اوکراین در کشتی سازی!!00 نظر

تجربه‌ی عبرت آموز اوکراین در کشتی سازی!!
بلایی که بر سرکارخانجات عظیم صنایع کشتی سازی اوکراین آمد.

 

اوکراین در شمال دریای سیاه قرار دارد و روزگاری مهد کشتی سازی روسیه بوده است. به واسطه تجربه‌ی بی‌نظیر و زیرساخت های عالی این کشور در زمینه کشتی سازی و همچنین ناکارامد بودن این صنعت و عملا حذف شدن آن در عصر حاضر دنیا سوالیست که شاید ذهن بسیاری درگیر آن شده باشد.

کشتی سازی اوکراین


این نقشه‌ی کشور شوروی سابق است؛ این قسمت پایینی تنها ناحیه‌ای است که پایین ترین عرض جغرافیایی در منطقه اروپا را داشته و می‌توانستند برای صنعت کشتی سازی استقرار و ظرفیت سازی کنند و این قسمت همان اوکراین است و بقیه مناطق دریایی و مرزهای آبی آن که شامل سواحل شمالی بودند، عمدتا در فصل‌های سرد دچار یخ‌زدگی و سرما می‌شدند و قسمت های غیرآبی دیگر نیز به دلیل فاصله‌ی آن‌ها از اروپا (به جهت تامین تجهیزات) مناسب کشتی سازی نبودند. در واقع مرز آبی با اوکراین به عنوان اخرین مرز اروپای شرقی، مقرون به صرفه ترین و بهترین ناحیه برای توسعه صنعت کشتی سازی کل کشور شوروی سابق بود.


نقشه کشور اوکراین

تمرکز شوروی روی شهر نیکولایف بود، از همین رو در این شهر سه کارخانه بزرگ کشتی سازی بنا شده است و در گذشته حدود ۴۰ هزار نفر در این کارخانه‌ها کار می‌کردند و این افراد تجربیات متعددی در زمینه‌ی کشتی سازی کسب کردند؛ انواع کشتی‌های تجاری و ناوبری و هر گونه دیگر از این صنعت را که نام ببرید، جزو محصولاتیست که حاصل تلاش این افراد بوده است.

اما امروزه این شهر با شرایطی مواجه است که کلیه صنایع و کارخانجات کشتی سازی در آن به طور کامل ورشکسته شدند و به انجام کارهای کوچکی چون ساخت یدک کش‌های کوچک یا عمدتا کار تعمیرات روی آروده‌اند و از آن ۴۰ هزار نفر، بیشتر از ۲۰۰-۳۰۰ نفر در این کارخانجات کار نمی‌کنند؛ ۴۰ هزار نفری(اعم از پیر و جوان) که در این کارخانه ها مشغول فعالیت بودند، اکنون در جای جای این شهرها مشغول دست فروشی یا کارهای غیرتخصصی هستند و تخصصشان تبدیل به قاب عکس یادگاری حسرت‌برانگیز در قلبشان شده است. به هر صورت، زمانی که جویای علت این واقعه شوید، متوجه خواهید شد در سطح شهر افرادی که سابقه کار تخصصی در این صنعت را داشتند نظرات متفاوتی دارند. اما از بین این نظرات برخی نظرات وجود دارد که اکثریت به اتفاق روی آن‌ها مشترک اند؛ و آن، اعتراف همه متخصصین حال حاضر در اوکراین، این است:

اوکراین، صنعت کشتی سازی خود را از دست داد چون «زنجیره تجهیزات خود را (پس از فروپاشی شوروی) از دست داد». لذا علیرقم هزینه نیروی انسانی بسیار پایین، برای تامین زنجیره تجهیزات خود دو مزیت هزینه و زمان را در بازار رقابتی امروز از دست داد.

 بدین صورت: ۱- چند ماه اتلاف زمان برای سفارش تجهیز و رسیدن آن ۲- هزینه های اصلی و فرعی خرید تجهیزات (برای کشوری که تحریم نیست!)

از این رویداد به خوبی می‌توان دریافت که اهمیت تامین تجهیزات توسط تولیدات داخلی کشورها تا چه میزان بر سرنوشت صنایعی چون کشتی سازی اهمیت دارد.

 

 

 

 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما