جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

تذکری مهیب از دریای حکمت نهج‌البلاغه00 نظر

تذکری مهیب از دریای حکمت نهج‌البلاغه
ایام ماه مبارک رمضان است. ماه میهمانی خدا. ماهی که قرآن به واسطه‌ی وجود مبارک حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) نازل شد تا رحمت واسعه‌ی خداوند شامل حال بشر شود. ماه لیالی قدر. ما شیعیان اما در ورای همه‌ی محسناتی که این ماه دارد آن را با نامی نامی حضرت مولی‌الموحدین علی (ع) می‌شناسیم. برای ما این ماه بیشتر از همه‌ی روزهای و شب‌های سال بوی غربت می‌دهد.

 


وقتی اجناس گران می‌شوند

ایام ماه مبارک رمضان است. ماه میهمانی خدا. ماهی که قرآن به واسطه‌ی وجود مبارک حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) نازل شد تا رحمت واسعه‌ی خداوند شامل حال بشر شود. ماه لیالی قدر. ما شیعیان اما در ورای همه‌ی محسناتی که این ماه دارد آن را با نامی نامی حضرت مولی‌الموحدین علی (ع) می‌شناسیم. برای ما این ماه بیشتر از همه‌ی روزهای و شب‌های سال بوی غربت می‌دهد. غربتی که در این ماه بیشتر قریب می‌نماید. به خصوص در شب‌های قدر که شب شکافتن فرق ماه کعبه؛ حقیقت کعبه، حقیقت قران و دین، مولود کعبه علی(ع) است. قریب می‌نماید چون فریاد مولود کعبه در آن سحرگاه عجیب که فریاد مظلومانه‌‌اش را شنیدیدم که فزت و رب الکعبه که به خدای کعبه رستگار شدم. از خودمان می‌پرسیم که این تعبیر عجیب و این صداقت محض چه بود که از دهان مبارکش همچون آتشفشانی بیرون جهید  و چه معنایی می‌توانست داشته باشد و در شرحش افسوس می‌خوریم که ای کاش  خطبه‌ی شقشقیه به تمامی ادا می‌شد تا بلکه به فهم ان نایل می‌آمدیم. کلمات ما وقتی به این نقطه از تعبیر می‌رسند تمام می‌شوند. گنگ می‌شوند سکوت اختیار می‌کنند و از آن‌جاست که گریه آغاز می‌شود. گریه‌ای  که به قول حضرت حافظ حیران در کار گلاب و گل است که وین عجبا این شاهد بازاری وان پرده نشین باشد.  که این خاصیت گلاب و گل است. غرض از این مقدمه اما آن بود که به عادت مالوف هر ساله در این ایام و هر گاه که دل تمل می‌شود سری به نهج‌البلاغه حضرت امیر(ع) زدم و سعی کردم بخشی از زندگی آن حضرت را از کتاب امام علی(ع) صدای عدالت انسانی اثر گرانقدر آن مسیحی به واقع شیعه جرج جرداق مزه مزه نمایم که از حیرانی روزمرگی اندکی وارهم به توصیه‌ی آن امام همام که در این موقعیت‌ها امر فرموده بود:«این دلها هم‌چون تن‌ها به ستوه آیند پس برای راحت آن‌ها سخنان تازه‌ی حکمت باید» در جست‌وجوی سخنی بودم از حکمت که نشاط آور باشد و کارگشا برای زندگی‌هایی که این روزها گره‌های بسیاری دارد. گره‌هایی که البته نتیجه‌ی ناتوانی‌ ما در عمل به توصیه‌های آن حضرت برای یک زندگی شاداب است و چه می‌گویم به قول حضرت مولانا هر چه می‌کشیم از این است و هر چه که داریم هم از اوست. سخنانی در این تفال به نهج‌البلاغه آمد که  اعتراف می‌کنم تا کنون ندیده بودم که از آن جمله است این سخن از حضرت« چون خدا به ملتی خشم کند، قیمت اجناسشان بالا می‌رود و بدکاران بر ایشان غلبه نمایند.» «هر کس خود را پیشوای مردم قرار دهدٰ باید پیش از دیگران نخست خویشتن را تعلیم دهد و باید به عمل و رفتار خود مردم را تربیت کندٰ نه با سخن و گفتار و آن‌که خویش را بیاموزد و ادب کند، سزاوارتر به تعظیم است از آن‌که دیگران را تعلیم می‌دهد». دل‌های مردم گنجینه‌ی حاکم و زمامدار است، هر گونه عدل یا  جوری که بر آن‌ها بگذارد، در آن‌ها خواهد یافت.» این سخنان گهربار که از دریای حکمت نهج‌البلاغه آمد هر چند تذکری برای آن‌ها که این روزها به واسطه‌ی اعتماد ملت درصدد تشکیل دولت جدید هستند و وعاظی که بر منابر به وعظ و نصیحت می‌پردازند، اما فراموش نکنیم وظیفه‌ی امر به معروف و نهی از منکر را که فرمود امر به معروف کنید و نهی از منکر که در غیر این صورت بدترین شما بر شما حاکم خواهند شد. 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )