جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

ترامپ درباره‌ی ایران فقط حرف می‌زند!00 نظر

ترامپ درباره‌ی ایران فقط حرف می‌زند!
... چرا؟ چون او باراک اوباما نیست! اسرائیل و عربستان هردو با ریاست جمهورهای پیشین آمریکا کار کرده‌اند ولی هیچ‌کدام به اندازه ترامپ ترس آنها را از شرایط اقلیمی را درک نکرده است. این درحالی است که ترامپ کاملا بی پرده در مورد مشکلات خاورمیانه صحبت می‌کند؛ اما طنز ماجرا اینجاست که ترامپ با همه‌ی سر و صداهای خود نتوانسته است اقدام عملی مناسبی برای حل مشکلات این منطقه ارائه کند.

 

 

آقای ترامپ همیشه به سعودی‌ها و اسرائیلی‌ها وعده داده است که اثرات ایران در منطقه را خنثی خواهد کرد. اما تا الان ترامپ نتوانسته است که حرف و عملش را یکی کند.

دونالد ترامپ شاید در آمریکا طرفدار زیادی نداشته باشد، ولی آنهایی که مدت زمان اخیر را در اسرائیل و یا عربستان سعودی سپری کرده باشند اذعان دارند که او در بین رئیس جمهورهای پیشین آمریکا در خاورمیانه فعالیت و مقبولیت بیشتری دارد. 

چرا؟ چون او باراک اوباما نیست! اسرائیل و عربستان هردو با ریاست جمهورهای پیشین آمریکا کار کرده‌اند ولی هیچ‌کدام به اندازه ترامپ ترس آنها را از شرایط اقلیمی را درک نکرده است. این درحالی است که ترامپ کاملا بی پرده در مورد مشکلات خاورمیانه صحبت می‌کند؛ اما طنز ماجرا اینجاست که ترامپ با همه‌ی سر و صداهای خود نتوانسته است اقدام عملی مناسبی برای حل مشکلات این منطقه ارائه کند.

تا به امروز حمایت‌ ترامپ از عربستان، و اسرائیل در درجه‌ی اول، کاملا سمبلیک و نمادین بوده است. البته باید گفت که برای هر دو آنها نماد گرایی مهم است. هر دو، حمایت‌های سمبلیک و نمادین آمریکا را به عنوان سیگنالی برای دشمنان خود می‌دانند که نشان دهند هرگونه تعرض به منافعشان شود، آمریکا برای حمایت آنها خواهد آمد. البته باید گفت که اسرائیل حمایت‌های نمادین ترامپ را به انتقادهای عمومی اوباما ترجیح می‌دهد.

اگر نمادگرایی را به عنوان یک وسیله قرار دهیم، برای از دست نرفتن معنایش باید پشتوانه‌ای وجود داشته باشد. به طور مثال، فروش تسلیحات نظامی به عربستان با هیاهوی رسانه‌ای بزرگی اعلام شد ولی در حقیقت هنوز هیچ سلاحی به آنها تحویل داده نشده و ممکن است که به این زودی‌ها هم دست عربستان به سلاح‌های خریداری شده نرسد.

دونالد ترامپ گفته است که هدف دولت او مواجهه و محاصره کردن است مخصوصا در اقلیمی که هم‌پیمانش عربستان سعودی شاهد محاصره شدن خود توسط ایران است.

سوال اینجاست که ایالات متحده در کجاها توانسته است وعده‌های خود را عملی کند؟ در سوریه که گسترش و تسلط نیروهای ایرانی کاملا واضح و مشهود است؛ در یمن هم  سران عربستانی خبر می‌دهند که حوثی‌ها بوسیله راهنمایی ایرانیان در حال بمباران موشکی شهرهای ما هستند.

اما برای اسرائیل، گسترش روز افزون نظامی ایران و حضور نیابتی گروه‌های مسلح شیعه، یک تهدید خیالی نیست. سران دولت ترامپ اظهار داشته‌اند که باید یک سپر جدا کننده بین گروه‌های مسلح شیعه و اسرائیل بنا کرد، اما در آخر سران امنیتی اسرائیل به این تنیجه رسیدند که باید در جبهه‌ی شمالی که دربر دارنده لبنان و سوریه است، مواجهه نظامی داشته باشند.

آنچه از گفته‌های ناظران سیاسی برمی‌آید این است که آمریکا، سوریه را دو دستی به روسیه واگذار کرده است و در عین حال اسرائیل را به حال خود واگذاشته که با حضور ایران در آن منطقه دست و پنجه نرم کند. این ناظران سیاسی معتقد هستند که اگر ایالات متحده آمریکا آمادگی خود را برای محدود کردن ایران اعلام کند، ممکن است که رفتار روسیه عوض شود و دیگر نتوانند آن را پیش‌بینی کنند.

از همه جالب‌تر صحبت‌های سران اسرائیل است که تهدید کرده‌اند اگر ایران در خاک سوریه و یا لبنان دست به ساختن کارخانه برای تولید سیستم‌های هدایت پیشرفته بزند، به‌صورت یک جانبه عمل خواهد کرد. اقدامات یک‌طرفه از سوی اسرائیل یک اشتباه استراتژیک محض خواهد بود زیرا وسعت جغرافیایی کوچک و از همه مهم‌تر ارتش و زیرساخت‌های کوچک‌تر آن می‌تواند هدفی آسان برای ایران باشد. به همین مناسبت بنیامین نتنیاهو نخست وزیر اسرائیل در دو سال اخیر حداقل 7 مرتبه به روسیه سفر کرده تا شاید بتواند پوتین را از عواقب گسترش روز افزون ایران در منطقه  بهراساند.

شکی نیست که اسرائیل آرزو دارد که در این بحران تنها نباشد. بسیاری نیز متعجب هستند که چرا ترامپ به صورت محرمانه در مورد نفوذ ایران در منطقه با پوتین گفتگو نمی‌کند؟ و آیا ترامپ درصورت بروز هرگونه زد و خوردی به داد فرزند خوانده‌ی خود اسرائیل، خواهد رسید؟


انستیتو واشنگتن

عماد ایزدپناه 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما