جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

ترامپ و باتلاق افغانستان00 نظر

ترامپ و باتلاق افغانستان
ترامپی که از تاریخ افغانستان چیزی نمی‌داند، خواستار افزایش نیروهای نظامی آمریکایی در این کشور شده است. از آن سو طالبان متعهد شده که این کشور یعنی افغانستان را برای سربازان آمریکایی به قبرستان تبدیل کند.

 

 

ترامپی که از تاریخ افغانستان چیزی نمی‌داند، خواستار افزایش نیروهای نظامی آمریکایی در این کشور شده است. از آن سو طالبان متعهد شده که این کشور یعنی افغانستان را برای سربازان آمریکایی به قبرستان تبدیل کند.

مطلب آتی، داستانی است که رئیس جمهوری آمریکا مایل به شنیدن آن نیست.

دونالد ترامپ مشکلات فراوانی چه از نظر روانی و چه از نظر تصمیم‌های استراتژیکی دارد. اما مشکل برزگتر برای ترامپ افغانستان است که به نظر ما به دو بخش تقسیم می‌شود: مسئله اول جهالت کامل او از تاریخ و حتی روزگار کنونی افغانستان است و دوم، رنج ترامپ از عقده‌ای به نام باراک اوباما، به طوری که برای تسکین این درد، سیاست‌های اتخاذ شده خود را کاملا برخلاف سیاست‌های اوباما انتخاب می‌کند.

دونالد ترامپ در سخنرانی چند روز پیش خود در پایگاه نظامی «فورت مایر» تصریح کرد که او با هرگونه عقب نشینی و یا بازگشت سربازان از افغانستان مخالف است و در عین حال از یک استراتژی جدید -- ارسال 4000 نیروی نظامی -- رونمایی کرد، بر این اساس که آمریکا فشارهای بیشتری بر پاکستان بیاورد تا وظایف محوله از سوی ایالات متحده را به سرانجام برساند و از میزبانی عناصر تروریستی دست بردارد.

گروه طالبان که یک سوم از سرزمین‌های افغانستان را در اختیار دارد، در واکنش به این استراتژی ترامپ اقدام به افزایش نیرو کرده است و متعهد شده است که منطقه را به قبرستانی جدید برای آمریکایی‌ها تبدیل کند. دلیل آن هم این عنوان شده که سران دولت ترامپ تصمیم به ماندگاری در این مرز و بوم گرفته‌اند و از سیاست‌ها اوباما در عقب نشینی از افغانستان صرف نظر کرده‌اند. این درحالی است که «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان از این تصمیم سران آمریکا استقبال نموده و تصریح کرده است که مطلقا نباید اجازه داد که این کشور، به پناهگاهی برای تروریست‌ها تبدیل شود.

در اکتبر سال 2001 میلادی، با ورود ارتش آمریکا به افغانستان به بهانه‌ی سرنگونی حکومت طالبان  و مبارزه با سازمان تروریستی القاعده، در واکنش به عملیات یازده سپتامبر، نزدیک به صدهزار نیروی نظامی در مناطق مختلف این کشور متمرکز شد. ولی می‌توان به صراحت گفت که این نیروهای آمریکایی که از پشتیبانی «ناتو» نیز برخوردار بودند، در بوجود آرودن امنیت و آرامش در کشور افغانستان کاملا بازماندند و نزدیک به 2400 تن از نیروهای خود بعلاوه‌ی بیست هزار زخمی برجای گذاشتند.

دستاوردهای آمریکا در افغانستان بسیار ناچیز بوده است و از بارزترین آنها می‌توان از رفت و آمد جوانان در آرایشگاه‌ها برای تراشیدن صورت خود می‌توان نام برد !

ولی در آن سو آرامش و پایداری دولت مرکزی روبه کاستی گذاشت و برگزاری انتخابات نیز در پایه‌گذاری مؤسسه‌های متکی به خود و مستحکم، کاملا شکست خورد.

یکی از این شکست‌های بزرگ، بنای دوباره‌ی ارتش بود که با وجود هزینه‌ای بالغ بر 25 میلیارد دلار که برای آموزش و تسلیحات مجدد صرف شد، اکثر نیروهای تربیت شده به سمت گروه طالبان فراری می‌شوند و آنهایی هم که تصمیم به ماندگاری می‌گیرند، سلاح و ذخایر تحویلی از سوی ارتش را در بازار سیاه به فروش می‌رسانند.

رئیس جمهور پیشین آمریکا باراک اوباما، به این نتیجه رسیده بود که جنگ در افغانستان مانند همتای خود یعنی جنگ در عراق محکوم به شکست است؛ بنابراین تصمیم گرفت با عقب نشینی نظامی، برای رسیدن به یک تسویه‌ی سیاسی، کانال‌های گفتگو را با طالبان باز کند و اجازه داد برای به سرانجام رسیدن این امر، سفارتی در دوحه‌ی قطر باز گشایی کنند.

اما ترامپ، برخلاف تمامی سیاست‌های اتخاذ شده از سوی اوباما، صریحا اعلام کرد که می‌خواهد در افغانستان بماند و بر شمار نیروهای نظامی خود که در حال حاضر 8400 نفر هستند، افراد بیشتری بیافزاید. به این امید که بوسیله‌ی فشار نظامی، سران طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند و دستورات خود را به آنها تحمیل کند!

روز به روز بر قدرت نظامی گروه طالبان افزوده می‌شود، و برخلاف جریان داعش که کوه‌ها و برخی مناطق این کشور را جای‌گزینی برای سرزمین‌های از دست رفته تحت کنترل خود انتخاب کرده‌‌ است؛ القاعده درحال ترمیم صفوف نظامیان خود به ریاست «سعد بن لادن»، فرزند مؤسس القاعده هستند و درعین حال در تلاشند تا روابط خود را با طالبان و شبکه‌ی حقانی تندرو وثیق‌تر کنند.

با وجود استفاده ایالات متحده از «مادر بمب‌ها» در کوه‌های افغانستان با وزنی معادل یازده تن و با اثر تخریبی کمی کمتر از بمب هسته‌ای، به نظر نمی‌رسد که جریان‌های افراطی مستقر در افغانستان واهمه و یا ترسی از این دست بمب‌ها داشته باشند.

روزهای آینده‌ی ترامپ در افغانستان بسیار سخت‌تر خواهد بود و نشان از کشته شدن نفرات بسیار بیشتری از انسان‌ها دارد و پیداست ه هزینه‌های بسیار سنگینی را بر دوش مالیات دهندگان آمریکایی خواهند گذاشت. این در صورتی است که ترامپ بتواند تا آخر دوران ریاست جمهوری خود دوام بیاورد، که بنظر نمی‌رسد اینگونه باشد.


رأی الیوم

عماد ایزدپناه 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما