جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

ترامپ و مهاجرت00 نظر

ترامپ و مهاجرت
سیاست‌های ترامپ گونه و تاثیر آن روی دانشجویان بین المللی

 

در "دنيای ترامپ‌زده"، «نژاد» معیار مهمیست: اگر عامل یک جنايت سفيدپوست باشد، لقب «بيمار روانی» می‌گیرد و اگر از مهاجران رنگين‌پوست باشد، لقب حيوان و تروریست! مهاجران در آمریکا مشکلات زیادی دارند و این مشکلات در دوران ترامپ به اوج خود رسیده است. 

مهم‌ترین رویداد پس از روی کارآمدن دولت ترامپ، صدور فرمان اجرایی مبنی برای محدودیت مسافرت (Travel Ban) برای اتباع هشت کشور عموماً مسلمان ازجمله ایران به خاک این کشور بود. هر چند که طبق ادعای دولت آمریکا قرار نبود این فرمان اجرایی تاثیری بر روی روادید دانشجویان و محققان داشته باشد اما عملاً مهم‌ترین اثر این فرمان اجرائی، بر روی ویزاهای دانشجویی از نوع F1 و ویزاهای J1  مخصوص اساتید، محققان و متخصصان ایرانی بود که به‌طرز محسوسی در طول چهار سال گذشته کاهش یافته‌است. اجرای سیاست‌های سخت‌گیرانه مهاجرتی در راستای محدود کردن جریان ورودی به ایالات متحده منجر به کاهش محبوبیت این کشور، به عنوان مقصد اول دانشجویان بین‌المللی، شده ‌است. برای مثال، صدور گرین کارت برای ایرانیان در بازه ۲۰۱۹-۲۰۱۷، به شدت کاهش یافته و از رقمی بالغ بر ۷ هزار کارت در ۲۰۱۷ به زیر۲ هزار کارت در ۲۰۱۹ کاهش یافته است. 

شاهد این مدعا، کاهش ۱۰.۴ درصدی در ثبت نام دانشجویان بین‌المللی در سال تحصیلی  ۱۹-۲۰۱۸ نسبت به سال تحصیلی ۱۶-۲۰۱۵ می‌باشد (منبع: Open doors ۲۰۲۰) . هرچند در ظاهر این محدودیت ها به منظور محافظت از ایالات متحده اتخاذ شد اما در عمل این کاهش در ثبت نام دانشجویان بین‌المللی به معنای از دست دادن میلیاردها دلار درآمد و ایجاد شغلی است که هر ساله به واسطه حضور دانشجویان بین‌المللی، نصیب اقتصاد آمریکا می‌شود. چهار سال پیش، ۹۹ درصد کسانی که از شرکت‌های بزرگ آمریکایی پیشنهاد کاری داشتند، ویزا کار دریافت می‌کردند. اما در دوره ترامپ داستان فرق کرده است. در سال جاری برخی شرکت‌ها ۱۵ درصد ریجکت ویزا H-1B داشته‌اند و در مجموع نیز یک سوم درخواست‌ها ریجکت شده است. 

کاهش صدور گرین کارت بعد از روی کار امدن ترامپ

در اثر فرمان محدودیت مسافرتی، صدور ویزاهای مختلف شامل گرین کارت برای اتباع این کشورها بشدت محدود شده است.

تنها در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ دانشجویان بین المللی ۳۹ میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا کمک کرده و حضور آن‌ها منجر به ایجاد و پشتیبانی از ۴۵۵ هزار شغل شده است (NAFSA). علی رغم ضرر و زیان اقتصادی ناشی از کاهش تعداد دانشجویان بین المللی در آمریکا، به نظر می‌رسد که پافشاری بر اتخاذ تصمیمات سختگیرانه مهاجرتی کماکان ادامه دارد.

هرچند وضعیت سیاسی و اجتماعی آمریکا در دوران ترامپ به‌ویژه نا امنی‌های حاصل از وقوع چند فقره تیراندازی در فضاهای دانشگاهی باعث کاهش میل دانشجویان بین‌المللی برای ورود و ادامه تحصیل در خاک آمریکا شده ‌است و نمی‌توان از این مهم چشم‌پوشی کرد.

وضعیت اجتماعی امریکا بعد از ترامپ

اقدام بعدی دولت ترامپ که علیه اتباع خارجی با مهارت بالا در حال شکل گیری است، ممکن است به محدود کردن مدت اقامت دانشجویان بین المللی پس از پذیرش در ایالات متحده منجر شود. این امر از طریق قانون جدیدی صورت می‌گیرد که “مدت زمان ماندگاری” دانشجویان بین المللی را تغییر می‌دهد. در حال حاضر دانشجویان به محض پذیرش در آمریکا، می‌توانند تحصیلات خود را تا زمان اتمام، بدون نیاز به تأییدیه‌های اضافی ادامه دهند. این محدودیت جدید از طریق در نظر گرفتن حداکثر مدت زمان اقامت مجاز برای دانشجویان بین المللی عملی خواهد شد. تاریخ در نظر گرفته شده برای انتشار قانون پیشنهادی فوریه سال ۲۰۲۰ می‌باشد. تعویض “مدت زمان فعلی” حضور دانشجویان بین المللی با “حداکثر مدت اقامت مجاز” باعث عدم اطمینان دانشجویان می‌شود. این امر مستلزم آن است که دانشجویان در هر مرحله از تحصیلات خود در ایالات متحده، مانند انتقال از دوره کارشناسی به مقطع کارشناسی ارشد، مجوزهای جدید کسب کنند. یش بینی می شود که هزینه های اضافی متحمل شده به دانشجویان بین المللی برای هر بار تمدید و اخذ مجوزهای جدید می تواند ۱۵۰۰ دلار یا بیشتر باشد. همچنین اداره اتباع و مهاجرت ایالات متحده باید این درخواست‌ها را تایید کند که ممکن است باعث تأخیر یا مردود شدن آن‌ها شود و در صورت عدم تمدید به موقع، دانشجو باید کشور را ترک کند.

سیاست های ترامپ بر زندگی دانشجویان بین المللی و مهاجران امریکا

در آخرین اقدامات برای مقابله با خسارات اقتصادی ویروس کرونا دولت ترامپ طرحی دو هزار میلیارد دلاری را اجرا می‌کند كه بخشی از آن شامل پرداخت کمک نقدی به خانواده هاست (از طریق ارسال چک یا واریز به حساب بانکی). طبق گزارش CNBC اگر فردی در دو سال گذشته فرم مالیات پر کرده و یا اصطلاحا resident alien يا مقیم آمریکاست، مشمول این طرح است. مانند افرادی که گرین کارت یا ویزای کار دارند. کسانی که مقیم نيستند (مانند افراد با ویزا F-1 وOPT) مشمول اين طرح نخواهند بود.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما