جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور در سال ۹۸00 نظر

تعداد دانشجویان ایرانی خارج از کشور در سال ۹۸
رشد تعداد دانشجویان بین المللی سالانه ۲ درصد بوده است؛ بر این اساس، طبق آخرین امار تعداد دانشجویان ایرانی محصل در خارج از کشور حدود ۱۲۵ هزار نفر است.

 

آخرین تحلیل‌های سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در سال ۲۰۱۹ در ژانویه این سال برای بررسی آمار دانشجویان بین المللی منتشر شد که در ادامه به تحلیل آن می‌پردازیم.

در ابتدای این گزارش عنوان شد که مسئله «اشتغال پس از دانش‌آموختگی» از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان و از عوامل مهاجرت دانشجویان بوده است.

همچنین اعلام شد که بر اساس گزارش سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)  در سال ۱۳۹۶ (۲۰۱۷ میلادی)  مجموع دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور ۵۰ هزار و ۳۹۲ نفر است. همچنین در چند سال گذشته، بیشترین تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج در کشور آمریکا با تعداد ۱۲ هزار و ۶۴۳ نفر هستند و از این نظر دانشجویان ایرانی دارای رتبه یازدهم در میان دانشجویان سایر کشورهای شاغل به تحصیل در آمریکا هستند.

در بخش دیگری از این آمار اشاره شد که تعداد دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا نیز هفت هزار و ۴۱۵ نفر هستند و از این نظر دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در کانادا نیز دارای رتبه یازدهم در میان دانشجویان سایر کشورها هستند.

آمار این گزارش همچنین حاکیست در سال ۲۰۱۶ میلادی ارزش افزوده اقتصادی تولید شده دانشجویان خارجی در کشور کانادا بالغ بر ۸ میلیارد دلار بوده است.

بر اساس آخرین آمار قابل دسترس و قابل مقایسه بین‌المللی منتشر شده توسط یونسکو ( ژانویه ۲۰۱۹)، تا سال ۲۰۱۷ جمعیت کل دانشجویان بین‌المللی دنیا بالغ بر ۵ میلیون نفر بوده است. که در این آمار، جمعیت دانشجویان بین‌المللی دنیا  در سال ۲۰۰۵ میلادی، ۲.۸ میلیون نفر بوده است که در طول بازه ۲۰۱۶-۲۰۰۵ به بیش از ۵ میلیون نفر افزایش یافته است.

 

تعداد دانشجویان بین المللی و مقایسه ی انها

 

نکته حائز توجه این است که سهم دانشجویان سیار بین‌المللی از کل جمعیت دانشجویان جهان در بازه ۲۰۱۶-۲۰۰۵ تقریباً ثابت بوده است. 

(به طور میانگین ۲ درصد از جمعیت دانشجویان جهان، برای ادامه تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کرده‌اند).

 

تعداد دانشجویان ایرانی محصل در خارج از کشور - تعداد مهاجران تحصیلی ایرانی

طبق این گزارش، تنها ۱۲۵هزار دانشجوی ایرانی در خارج از کشور تحصیل می کنند.

 

بر این اساس، برآوردها و پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در بازه ۲۰۳۰-۲۰۱۶ جمعیت دانشجویان بین‌المللی دنیا با سرعت قابل‌توجهی افزایش خواهد یافت و با میانگین رشد سالانه ۵ درصد، به بیش از ۱۰ میلیون نفر در افق ۲۰۳۰ خواهد رسید. به همین ترتیب سهم دانشجویان بین‌المللی از کل جمعیت دانشجویان جهان در سال ۲۰۳۰ تقریباً دو برابر خواهد شد و از سهم ۲.۳ درصد در سال ۲۰۱۶ به حدود ۴ درصد در سال ۲۰۳۰ خواهد رسید.

 

پس از ارائه این گزارش، اعضای کمیسیون نخبگان و آینده‌نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند که تمرکز بر خلاقیت‌پروری در نظام آموزشی کشور، ایجاد احساس مفید و مؤثر بودن برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، تحول در برنامه‌های آموزشی به منظور هدفمند و بومی‌ کردن این آموزش‌ها، لزوم نیازمحور شدن آموزش‌های دانشگاهی و توجه بیشتر به موضوع مهاجرت اعضای هیئت علمی، متخصصان و مدیران کشور از جمله این نظرات بود.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما