جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

حادثه‌ی تروریستی تهران واکنش حامیان تروریسم و جامعه جهانی00 نظر

حادثه‌ی تروریستی تهران واکنش حامیان تروریسم و جامعه جهانی
حمله‌ی تروریستی تهران از همان ابتدای شروع واکنش های متعددی را در سطوح رسمی و غیر رسمی در سطح ایران و جهان به همراه داشت به نحوی که پس از پایان ماجرا رهبر معظم انقلاب با کوچک شمردن این حادثه در برابر اراده‌ی ملت در دیدار جمعی از دانشجویان فرمودند: این ترقه‌بازی‌ها تأثیری در اراده ملت ایران ندارد ان‌شاءالله کلک این‌ها کنده خواهد شد ملت ایران دارد حرکت می‌کند و پیش می‌رود؛ این ترقه‌بازی‌هایی هم که امروز شد، این‌ها هم در اراده‌ی مردم تأثیری نخواهد گذاشت. این را همه بدانند؛ این‌ها کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده‌ی ملت ایران و مسئولین کشور اثری بگذارند.

 

 

حادثه‌ی تروریستی تهران واکنش حامیان تروریسم و جامعه جهانی

تمام واکنش‌ها نسبت به حمله‌ی تروریستی تهران

حمله‌ی تروریستی تهران از همان ابتدای شروع واکنش های متعددی را در سطوح رسمی و غیر رسمی در سطح  ایران و جهان به همراه داشت به نحوی که پس از پایان ماجرا رهبر معظم انقلاب با کوچک شمردن این حادثه در برابر اراده‌ی ملت در دیدار جمعی از دانشجویان فرمودند: این ترقه‌بازی‌ها تأثیری در اراده ملت ایران ندارد ان‌شاءالله کلک این‌ها کنده خواهد شد ملت ایران دارد حرکت می‌کند و پیش می‌رود؛ این ترقه‌بازی‌هایی هم که امروز شد، این‌ها هم در اراده‌ی مردم تأثیری نخواهد گذاشت. این را همه بدانند؛ این‌ها کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند در اراده‌ی ملت ایران و مسئولین کشور اثری بگذارند. و البته خود این حوادث نشان داد که اگر چنانچه جمهوری اسلامی در آن نقطه‌ای که مرکز اصلی این فتنه‌هاست ایستادگی نمی‌کرد، ما تا حالا گرفتاری‌های زیادی از این ناحیه در داخل کشور داشتیم. ان‌شاءالله کلک این‌ها کنده خواهد شد.

در همین رابطه ریاست جمهوری اسلامی ایران دکتر حسن روحانی نیز با انتشار پیامی ضمن تسلیت به بازماندگان اظهار داشت: ملت بزرگ ایران شما مردان و زنان دلاور این سرزمین از همان روزهای نخستین پیروزی انقلاب اسلامی، بهای عزت، استقلال و آزادی خود را در کنار توطئه های بزرگی از ترورهای وحشیانه تا جنگ تحمیلی با جانفشانی و شهادت فرزندان خود پرداخته اید. اقدامات کور و بزدلانه امروز چند مزدور تروریست در به شهادت رساندن تعدادی از مردم بی گناه و روزه دارمان در جوار مرقد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و «خانه ملت»، حادثه ای غیر منتظره نیست.

ایران امروز پس از حدود ۴ دهه از شکل گیری انقلاب اسلامی و تبلور «مردمسالاری دینی»، همه مولفه های اقتدار ملی را محقق ساخته است. ایران امروز به لطف راهبری های داهیانه مقام معظم رهبری و همچنین اقتدار و یکپارچگی نیروهای امنیتی، دفاعی، اطلاعاتی و انتظامی؛ امن ترین کشور در قلب منطقه ای پر آشوب است. و از دیگر سو؛ حضور کم نظیر ملت در پای صندوق های رای، بار دیگر یکپارچگی ملی و پشتوانه مردمی آن را به اثبات رساند.

طبیعی است که بدخواهان ایران اسلامی این افتخار آفرینی ها و همبستگی حاکمیت، دولت و ملت را بر نتابند و با اجیر کردن و حمایت از عناصر متحجر و تکفیری تلاش کنند تا شکست های منطقه ای، فروپاشی ارزشهای اسلامی و نارضایتی های جوامع خود را پنهان سازند.

 غافل از آنکه آزموده را آزمودن خطاست و ملت ایران که برآمده از فرهنگ عاشورا است، اینبار نیز ثابت خواهد کرد که هر دسیسه و توطئه بدخواهان را با وحدت و انسجام بیشتر، و با ساختار قدرتمند امنیتی خود، در هم خواهد شکست.

بی تردید حوادث تروریستی امروز تهران، اراده ایران اسلامی در مبارزه با تروریسم منطقه ای، افراط و خشونت را بیش از پیش تقویت خواهد کرد. پیام ایران، مثل همیشه این است که تروریسم یک مشکل همگانی است و اتحاد برای مبارزه با افراط، خشونت و تروریسم با همکاری های منطقه ای و بین المللی، مهمترین نیاز جامعه امروز جهانی است.

اینجانب به خانواده های عزیزی که در ایام ضیافت الهی، عزیزان خود را در این حوادث تروریستی از دست دادند تسلیت می گویم؛ برای آن شهیدان مظلوم علو درجات، برای بازماندگان صبر و اجر و برای مجروحان و مصدومان شفای عاجل مسالت می نمایم.

بدیهی است قوا، دستگاهها و نهادهای امنیتی کشور با وحدت و هماهنگی و تا مشخص شدن همه ابعاد این اقدامات کوردلانه و حامیان پیدا و پنهان آنها از پای نخواهند نشست.

رئیس دستگاه دییپلماسی ایران دکتر محمد جواد ظریف نیز  که در لحظه‌ی وقوع این عملیات تروریستی برای برخی رایزنی‌ها در ترکیه به سر می‌برد در توییتی که در همین باره منتشر کرد ضمن محکوم کردن این واقعه‌ی تروریستی نوشت: این حملات عزم مردم ایران در برابر تروریسم را تقویت می‌کند. 

همچنین در پیامی که از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر شد ضمن برشمردن ریشه‌های مسئله از انتقام سخت نیروهای مسلح ایران سخن به میان آمد «افكار عمومي مردم جهان به‌ويژه ملت ايران  اين اقدام تروريستي كه يك هفته پس از جلسه مشترك رئيس‌جمهور امريكا با سران يكي از دول مرتجع منطقه كه پيوسته حامي تروريست‌هاي تكفيري است را بسيار معنادارو بر عهده گرفتن مسئوليت آن توسط داعش را بيانگردست داشتن آنها در اين اقدام سبعانه مي‌داند.»

سپاه پاسداران در این بیانیه تاکید کرده است "ريخته شدن هيچ خون پاكي را بدون انتقام نمي‌گذارد."

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، نیز روز چهارشنبه در این رابطه تهدید کرد که  بدون تردید انتقام خون شهدای حادثه تروریستی امروز تهران را از تروریست‌ها، وابستگان و حامیان آنان خواهیم گرفت.

این فقط سپاه پاسداران نبود که برای عاملان حوادث تروریستی تهران خط و نشان کشید. بسیاری از فعالان سیاسی و امنیتی در اینباره سخنانی اینچنینی داشته اند.

محمود علوی وزیر اطلاعات در بیانیه ای تاکید کرد «ان شاالله فرزندان امت سلحشور در وزارت اطلاعات و سایر دستگاه های نظامی و انتظامی، به زودی درس عبرتی به یاد ماندنی به تروریست های مزدور و حامیان آنها خواهند داد.»

 در کنار این واکنش‌ها  سران قوه‌های مقننه و قضائیه نیز در پیام‌های جداگانه‌ این واقعه را تسلیت گفتند و نسبت به آن موضع گرفتند.  هم‌چنین مجلس خبرگان رهبری نیز  در پیامی ضمن اعلام  انزجار از این حمله‌ی تروریستی تهران همدستی آمریکا و دولت سعودی را در انجام این عملیات دخیل دانست. 

 روزنامه‌های روز پنج‌شنبه‌ی ایران نیز هر یک به تناسب خط فکری خود به تحلیل این حادثه پرداختند. در میان تیترهای اصلی کمتر خبری از رویکرد انتقادی روزنامه ها و صف بندی های سیاسی و جناحی دیده می شود.

روزنامه ایران متعلق به دولت با تیتر "التهاب و اتحاد" به اتفاقات روز چهارشنبه پرداخته است. مرتضی مبلغ در سرمقاله این روزنامه نوشته است: «دون تردید این عملیات کور تروریستی هم عامل دیگری خواهد شد در جهت تقویت همدلی و انسجام ملی. چنانکه پیام‌ها و واکنش‌های مردمی در فضای مجازی هم تایید کننده همین نکته است.» همچنین روزنامه‌ی کیهان تیتر زد، خفاش به لانه‌ی عقاب آمده بود و در تحلیلی که ارائه کرد، آورد: « «حادثه دیروز فارغ از تمام ابعاد و جوانب مختلف امنیتی، حاوی هشدارها و عبرت‌های عمیقی برای مردم و اهل سیاست نیز بود. آن هم اینکه همه ما سوار بر یک کشتی هستیم و در این دریای طوفانی و پر از دزدان دریایی، اتحاد و یک صدایی و گوش به فرمان ناخدا بودن است که می‌تواند کشتی را به ساحل آرامش برساند.»

 حادثه‌ی تروریستی تهران هم‌چنین واکنش گسترده‌ای در رسانه‌های جهانی داشت. CNN در تحلیل این حادثه به تمجید از نیروهای امنیتی ایران پرداخت و آ‌نها را زبده‌ترین در جهان قلمداد کرد.  واشنگتن پست نیز  با انتقاد شدید از نوع برخورد دولتمردان آمریکا و به خصوص ترامپ نسبت به این فاجعه نوشت:«واکنش به حادثه تروریستی در ایران به هیچ وجه مناسب نبود و از بسیاری جهات از استانداردهای دستگاه دیپلماسی آمریکا در موارد مشابه سابق عدول کرده است.


واشنگتن پست به ترامپ یادآوری کرده که مقامات ایران با وجود موضع ضد آمریکایی و الصاق برچسب "شیطان بزرگ" به این کشور، در موارد انجام حملات تروریستی در آمریکا بدون اشاره به سابقه خصومت دو کشور، حوادث تروریستی را محکوم کرده اند که نمونه آنها محکومیت حادثه سال گذشته در شهر اورلاندو آمریکا و یا محکومت فوری حادثه تروریستی 11 سپتامبر بسیار جلوتر و پیش از بسیاری از متحدان آمریکا بوده است. حتی بسیاری از مردم تهران در همان شب حادثه تروریستی 11 سپتامبر با تجمع در میادین این شهر به یاد قربانیان شمع روشن کردند.

به نوشته این روزنامه آمریکایی: مقامات ایران در پیام های محکومیت حوادث تروریستی در آمریکا هیچ اشاره به این نکته نکرده اند که "شیطان بزرگ آنچه خود کِشته را درو می کند" در حالی که ترامپ در پیام توییتری خود با نیش و کنایه برخورد کرده است. سوشیتدپرس، رویترز، فرانسه و دیگر رسانه ها و شبکه های خبری جهانی به صورت فوری و زنده اخبار لحظه به لحظه این حادثه را پوشش دادند.

وب سایت شبکه خبری سی ان ان در خبری با پوشش زنده از دو حادثه تروریستی حمله به مجلس شورای اسلامی و نیز حرم امام خمینی این حادثه را نخستین حمله تروریستی داعش در ایران محسوب کرده و با اشاره به اینکه در 7 سال گذشته حادثه  تروریستی عمده در ایران به وقوع نپیوسته آخرین حادثه تروریستی عمده در ایران را حمله انتحاری به مسجد جامع زاهدان در سال 2010 (1389) اعلام کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با انتشار گزارشی از حوادث تروریستی تهران به نقل از یکی از خبرنگاران مستقر خود در محل حادثه (بهارستان) نوشت مهاجمان تروریستی در حلقه  محاصره در داخل ساختمان مجلس تیراندازی می کنند و این در حالی است که نیروهای امنیتی ایران و تک تیراندازها در تمامی اطراف این ساختمان مستقر شده و مهاجمان را تحت محاصره گرفته اند.

یک رهگذر خیابانی در بهارستان به این خبرگزاری گفت: وقتی ابتدا صدای گلوله را شنیدم تصورم این بود که صدای ترقه بازی است اما وقتی جلوتر رفتم دیدم مردم در کف خیابان دراز کشیده اند.. در نهایت با کمک یک راننده تاکسی ار محل گریختم..

وب سایت روزنامه واشنگتن پست آمریکا نیز در گزارشی درباره حوادث تروریستی در تهران نوشت این حملات تروریستی  دو محل نمادین در قلب سیاسی ایران را هداف گرفته است. به نوشته این گزارش ایران پیش از این نیز شاهد برخی حملات تروریستی بوده است اما این نخستین بار است که پایتخت امن این کشور این گونه مورد حمله ترویستی قرار می گیرد.


همزمان واکنش‌ها در سطح رهبران و روئسای جمهور جهان نسبت این واقعه بسیار آموزنده است.  به طوری که از همین واکنش‌ها می‌توان تا حدود زیادی حامیان اصلی تروریسم در جهان را هم تشخیص داد. در حالی که بسیاری از سران کشورهای جهان از این واقعه ابراز تنفر کرده‌اند. تنفر آمیزترین واکنش در این‌باره مربوط به دررئیس جمهور آمریکا  است که این روزها رقص شمشیر در منطقه به راه انداخته است. ترامپ در پیامی که درباره‌ی این حمله‌ی تروریستی منتشر کرده آورده است« برای قربانیان بی‌گناه حملات تروریستی در ایران و مردم ایران که با چنین شرایط چالش برانگیزی مواجه هستند سوگواری و برای آنان دعا می‌کنیم. تاکید داریم که حکومت‌هایی که حامی تروریسم هستند با این خطر مواجه می‌شوند که خود قربانی همان شرارتی شوند که ترویج می‌کنند  همزمان واکنش وزارت خارجه عربستان که به عنوان متهم اصلی پرونده تروریسم منطقه است شنیدنی است. عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حملات تهران گفت: "سوال بعد" این واکنش عادل جبیر با انتقاد شدید کاربران ایرانی روبه رو شد. آنها عربستان را در شکل گیری و قدرت گیری داعش مقصر می دانند. 

هر دوی این اظهار نظرهای سخیف البته بلافاصله با واکنش تند محمد جواد ظریف روبه رو شد. او در توئیتی نوشت: «بیانیه منزجر کننده کاخ سفید و تحریم‌های سنا در حالیکه ایرانیان با تروریسم مورد حمایت مشتریان آمریکا مواجه هستند. مردم ایران اینگونه ادعای دوستی ایالات متحده را رد می‌کنند.»  این پیام با واکنش شدید ایرانیانیان در سراسر جهان رو‌به رو شد. و رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در تذکری به ترامپ نوشت: محکومیت تروریسم، اگر می‌خواهد قابل قبول باشد، نباید گزینشی باشد. باید [حمله] تهران را هم مانند [حملات] اروپا محکوم کرد.  واکنش تنفر امیز دیگر را  بازیکنان  تیم فوتبال عربستان از خود نشان دادند.  به طوری که در دیدار تیم های ملی استرالیا و عربستان از سری مسابقات مقدماتی جام جهانی 2018 در استرالیا و در ابتدای دیدار بازیکنان تیم ملی عربستان در یک دقیقه سکوتی که توسط فیفا برای فیرپلی در نظر گرفته شده بود به تمرین و گرم کردن پرداختند.


 به دیگر سو رهبران اروپایی موضعی متفاوت با آمریکا در این‌باره ابراز داشتند و به شدت این حملات را محکوم کردند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در واکنش به حوادث تروریستی امروز در تهران با ارسال یک تلگرام این حادثه را به حسن روحانی رئیس جمهور ایران تسلیت گفته و بر آمادگی روسیه برای همکاری مشترک با ایران در مبارزه با تروریسم تأکید کرده است. وی در پیام خود افزوده است: حوادث امروز بار دیگر لزوم افزایش همکاری های بین المللی در مبارزه با عوامل تروریستی را به اثبات رساند.

سخنگوی کرملین در واکنش به حملات امروز تهران گفته این حملات نشان داد که همه کشورها از جمله کشورهای مسلمان برای مقابله با تروریسم باید با یکدیگر متحد باشند.

 همچنین رئیس پارلمان اروپا با رئیس مجلس و مردم ایران ابراز همدردی کرد.

آنتونیو تاجانی رئیس پارلمان اروپا در واکنش به حملات امروز نوشته است: "من به نشانه همبستگی در کنار مردم و رئیس مجلس ایران ایستاده‌ام."

مشاور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز درباره‌ی حملات تروریستی تهران نوشت: امروز روز بسیار غم انگیزی است

سابرینا بلوسی، مشاور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است: امروز باز هم روز بسیار غم انگیز دیگری است. اخبار حمله را دنبال می‌کنم. امروز با وزیر خارجه [محمد جواد] ظریف در تماس خواهم بود.

زیگمار گابریل وزیر امور خارجه آلمان  کشتار مردم بی‌گناه در تهران را به شدت محکوم و با خانواده قربانیان ابراز همدردی کرد. مجلس نمایندگان ایتالیا نیز به احترام قربانیان  حملات تروریستی صبح روز چهارشنبه در تهران، یک دقیقه سکوت اختیار کرد. 

وزیر امور خارجه بریتانیا با مردم ایران ابراز همدردی کرد

بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا با محکوم کردن حملات تهران گفت:" ما با مردم ایران پس از این حمله تروریستی نفرت انگیز ابراز همدردی می‌کنیم. اکنون زمان اتحاد علیه این آفت (داعش) است.

نمایندگی ژاپن همگام با محکومیت این حادثه از سوی دولت ژاپن  در سازمان ملل نیز نوشت: شورای امنیت سازمان ملل برای جان‌باختگان حمله تروریستی در تهران، یک دقیقه سکوت می‌کند. به خانواده قربانیان تسلیت می‌گوییم. وزیر امور خارجه نروژ  نیز حملات امروز تهران را محکوم کرد و به خانواده‌های قربانیان و ملت ایران تسلیت گفت.

کارل بیلت عضو کمیته روابط خارجی اتحادیه اروپا و نخست وزیر سابق سوئد نیز با محکومیت این حادثه نوشت:" ایران دشمن سرسخت داعش است. ایران درعراق و سوریه به عنوان بخشی از جنگ با آنها حضور دارد. این حمله، حمایت داخلی را بیشتر خواهد کرد.

برج ایفل به احترام قربانیان حمله تروریستی تهران خاموش شد

آن هیدالگو، شهردار پاریس اعلام کرد چراغ‌های برج ایفل امشب به احترام جانباختگان حملات تهران خاموش می‌شود. 

همزمان کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس نیز این حادثه را محکوم کردند. وزارت امور خارجه قطر با صدور بیانیه‌ای دو حمله امروز به مجلس و آرامگاه آیت‌الله خمینی را محکوم کرد و به دولت و خانواده قربانیان این حوادث تسلیت گفت. رسانه های عمانی به نقل از وزارت خارجه عمان این کشور می گویند که مسقط حملات امروز در تهران را محکوم کرده است.

 به دیگر سو دیگر کشورهای همسایه ایران هر یک با صدور پیام‌هایی ضمن محکومیت این حادثه با مردم و دولت ایران ابراز همبسگی داشتند. 

چنانکه امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در پیامی به حسن روحانی مراتب تسلیت خود را به مناسبت قربانیان حملات روز گذشته ابراز داشته است.

وی در این پیام آورده است: "در ارتباط به عملهای تروریستی در شهر تهران که موجب به هلاکت رسیدن و جراحت برمداشتن مردم آسایشته گردید، به شما تعزیه و تسلیت عمیق خویش را ابراز می‌نمایم. ما این جنایت ظالمانه تروریستان را قطعیاً محکوم نموده، ضرورت تأخیر‌ناپذیر تقویت مبارزه بی‌امان و دسته‌جمعانه را با همه گونه ظهورات تروریزم و افراطگرايي مجدداً تأکید می‌نماییم." در پایان این پیام آمده است: "همدردی و تسلیت صمیمی این جانب را به پیوندان و نزدیکان فوتیدگان اظهار نموده، از درگاه خداوند به آنها صبر جمیل و برای همه آسیب‌دیدگان شفای کامل را مسئلت داریم." 

همچنین عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای حملات تهران را محکوم کرده و آن را "تروریستی و بزدلانه" خوانده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای حملات در تهران را محکوم کرده و با دولت و ملت ایران "ابراز همدردی" کرده است.

  و در پایان واقعه‌ی تروریستی تهران علاوه بر واکنش‌هایی که در سطح رهبران جهان داشت در شبکه های اجتماعی هم واکنش‌های بسیاری را برانگیخت. مردم سیلی از پیام های همدلی و همدردی را منتشر کرده اند. هنرمندان، سیاستمداران، فعالان اجتماعی و فرهنگی و ... همگی به حملات تهران واکنش نشان دادند. طرح های گرافیکی بسیار زیادی در این باره منتشر شد. از نکات جالب توجه دیگر این بود که بر خلاف دیگر اتفاقات تلخ و شیرین در کشور کاربران شبکه های اجتماعی از تولید مطالب طنز آمیز در این باره به شدت خودداری کردند. 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما