جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

حوریه مرزدارانی؛ دست‌های کوچک با رویاهای بزرگ00 نظر

حوریه مرزدارانی؛ دست‌های کوچک با رویاهای بزرگ
مصاحبه با حوریه مرزدارانی؛ مدیرعامل شرکت دانش بنیان پرگاس خورو شریف
شرکت پرگاس خودرو شریف، فعالیت خود را در حوزه طراحی و تولید تجهیزات الکترونیک خودرو و بومی سازی دانش فنی این قطعات آغاز نموده و تا کنون موفق به تولید یک نمونه اولیه ECU موتورهای بنزینی با قابلیت کاهش مصرف سوخت خودرو در حالت کارکرد درجا و نیز تجاری سازی سه محصول در زمینه تجهیزات آپشن خودرو با دانش بومی، شده است.

 

با وجود تمام حمایت‌های دولتی که از صنعت خودرو می‌شود، این صنعت هنوز نتوانسته است همپای اقتصاد پویای دانش بنیان حرکت کند؛ همین امر سند محکمی است برای اثبات این موضوع که هیچ صنعت یا فعالیتی با حمایت‎های مستقیم دولتی به سرانجامی مطلوب نخواهد رسید و حمایت دولت نه به شکل تزریق پول، بلکه باید زیرساختی و در حوزه تنظیم قوانین باشد.

شرکت دانش بنیان پرگاس خودرو شریف، شاید از پس هزینه‌های تجاری سازی به‌ سختی بربیاید و منتظر کمکی باشد تا با اخذ استاندارهای بین المللی بتواند حوزه فعالیت خود را گسترش دهد، اما نشان داده است که یک شرکت کوچک می‌تواند کارهای بزرگی در زمینه قطعات خودرو انجام دهد؛ کاری که مجموعه‌های عریض و طویل دولتی از پس انجام آن برنمی‌آیند.

حوریه مزدارانی، مدیرعامل این شرکت، متولد ۶۵ است و فوق لیسانس مهندسی برق با گرایش کنترل خود را از دانشگاه علم و صنعت اخذ کرده است. او درباره نحوه ورودش به حوزه خودرو می‌گوید: بحث آشنایی‌ام با خودرو از همان دوره لیسانس شروع شد.

علاقه زیادی به روباتیک داشتم و در پروژه‌های روباتیک فعالیت می‌کردم. در مسابقه خودروهای الکترونیکی دانشگاه شریف شرکت کردم و هما نجا تیممان تشکیل شد و از روباتیک به حوزه خودرو کشیده شده‌ام؛ آنچه در در ادامه بیان می‌شود، گفتوگو با مزدارانی است درباره جزئیات فعالیت این شرکت و مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

شرکت پرگاس خودرو شریف از چه سالی و با چه هدفی کار خود را آغاز کرد؟

شرکت ما سال 90 تاسیس شد. اول در مرکز رشد شریف روی خودروی هیبریدی کار می‌کردیم. بعد از مدتی با اتفاقاتی که برای  دالر افتاد و قیمتش افزایش پیدا کرد، این موضوع به مشکل خورد. پس از آن بود که تصمیم گرفتیم روی ECUو تجهیزات و آپشن خودرو کار کنیم. بر همین اساس در سال 93 شرکتمان تبدیل به دانش بنیان نوپا شد. اولین محصولمان هم سیستم کروز کنترل خودرو بود. سال 92 کارهای تحقیقاتی‌اش را انجام داده و نمونه‌ای تهیه کرده بودیم و ثبت اختراع شده بود و سال 93 به عنوان محصول دانش بنیان شناخته شد. از همان سال هم کارهای تولید و تجاریسازی‌اش را پیش بردیم و کم کم نمونه ارتقا پیدا کرد. 

کروز کنترل خودرو چه دستگاهی است و شرح کار آن به چه شکلی است و آن را به کجا فروختید؟ 

کروز کنترل آپشنی برای کنترل سرعت خودرو است. با این آپشن می‌توانید پایتان را از روی پدال گاز بردارید و در همان سرعت ثابت بمانید. از سال 92 تالش‌ها برای فروش محصولات شرکت آغاز شد. با ایران خودرو و سایپا درباره خودروهای سفارشی‌شان وارد مذاکره شدیم. کروز کنترل محصولی وارداتی بود. اما محصولی که ما تولید کردیم، هم از نظر کیفیت بهتر بود و هم قیمت بسیار پایین‌تری داشت. به علاوه خدمات پس از فروش نیز داشتیم. از طرفی چون خودمان به این قابلیت فنی دست پیدا کرده بودیم و کارمان کپی نبود، می‌توانستیم کروز کنترل را با سیستم‌های برقی متفاوتی برای هر ماشین به شکلی اختصاصی طراحی کنیم. این در حالی بود که نمونه‌های خارجی را نمی‌توانستند با ماشین‌های داخلی تطبیق دهند. به همین خاطر پذیرفتند که مراحل تست و تاییدیه انجام شود و در سال ۹۲ یک قرارداد آزمایشی بستیم و از سال 93 که محصول تایید شد، به فروش آن پرداختیم. 

چطور توانستید این شرکت‌ها را راضی به خرید محصول کنید؟

 روند اعتمادسازی و بازاریابی برایتان سخت نبود؟ چرا، با وجود همه ویژگی‌هایی که محصول ما داشت، از آنجا که محصوالت وارداتی را بهتر از ساخته داخلی می‌دانند، روند اعتمادسازی و قانع کردن سخت بود. اما خوشبختانه انجام ش. این محصول البته همچنان تولید می‌شود اما آن را به شرکت دیگری واگذار کرده‌ایم که کارهای تولید و فروشش را انجام دهد زیرا پروژه‌های جدیدی که برای شرکت تعریف کرده‌ایم، در سبک متفاوتی قرار دارند و دیگر نمی‌خواهیم در آن بخش ادامه فعالیت دهیم. در میان محصولاتتان به ECU اشاره کردید. لطفا کمی هم درباره آن توضیح دهید. محصول اصلی شرکت که با آن از سال 94 وارد پارک فناوری پردیس شدیم،ECU  خودرو بود. آن را طراحی کردیم و مراحل تحقیقاتیاش را پشت سر گذاشتیم. نمونه اولیه و نمونهای که قابل نصب روی خودرو بود نیز در همان پارک پردیس ساختیم. روند تحقیقاتی این محصول البته همچنان ادامه دارد. ECU همان کامپیوتر مرکزی خودرو است که قطعه‌ای الکترونیکی است و کنترل پاشش سوخت و جرقه‌زنی و کنترل موتور بنزینی را بر عهده دارد. اساسا این قطعه هایتک به حساب می‌آید و تکنولوژی ساخت آن تنها در دست چند خودروساز بزرگ دنیاست. ما در طراحی این محصول نمی‌خواستیم کارمان را با مهندسی معکوس پیش ببریم و همان برد را بزنیم و مونتاژ کنیم. برای همین سعی کردیم مدارها و الگوریتم‌های خودمان را بنویسیم. اولین نمونه کارمان هم برای خودرو تندر 90 ساخته شد و در نمایشگاه پارک پردیس به نمایش درآمد. در همان نمونه‌های اولیه نیز با تست‌هایی که انجام شد، دریافتند با قطعه ما، مصرف سوخت فسیلی به شدت کاهش پیدا کرده است. به علاوه وقتی ماشین در حالت درجا کار می‌کند، مانند زمان‌هایی که ماشین‌ها پشت ترافیک سنگین مانده‌اند، میزان مصرف سوخت به نصف کاهش می‌یابد و در نتیجه از شدت آلایندگی نیز کاسته خواهد شد.

حوریه مرزدارانی؛ مدیرعامل شرکت دانش بنیان پرگاس خورو شریف

 سرنوشت این محصول چه شد؟ موفق به فروش آن شدید؟ 

برای ادامه کار، با خودروسازها و کارخانه‌های تامین قطعات صحبت کردیم اما باید این محصول یکسری تست رویش انجام شود و تاییدیه بگیرد که در ایران شدنی نیست. این استانداردها و تاییدیه‌ها، جهانی هستند و باید کل خودرو در خارج از کشور به شکل کامل تست شود و استاندارد بگیرد که هزینه این کار چیزی بالغ بر 10 تا 20 میلیارد تومان است. شرکت کوچک ما یقینا از عهده پرداخت این هزینه برنمی‌آید و برای انجام این کار یا نیاز به حمایت دولتی است یا مجموعه‌های بزرگ که توان مالیاش را دارند.

 همچنان در پارک فناوری پردیس مستقرید؟ 

خیر، از سال گذشته از پارک فناوری پردیس بیرون آمدیم و به مالیر رفتیم که زیرمجموعه پارک فناوری همدان است. در اینجا هم کارهای قبلی را پیگیری می‌کنیم و هم کار جدیدی را شروع کرده‌ایم. در این فعالیت‌ها بخشی از دانش فنی به دست آمده است اما متاسفانه امکان تجاری‌سازی و ساخت صنعتی وجود ندارد. 

سرمایه اولیه تاسیس شرکت و انجام کارهای تحقیقاتی را از کجا به دست آوردید؟ 

در ابتدا که کارمان را شروع کردیم، تمام سرمایه‌مان آورده اعضای شرکت بود. بچه‌ها چند وام گرفته بودند اما بعد از اینکه به عنوان شرکت دانش بنیان ثبت شدیم، توانستیم وام تجاری‌سازی صد میلیون تومانی را از صندوق نوآوری و شکوفایی بگیریم که در آن زمان به ساخت نمونه صنعتی محصول و تجاری‌سازی آن کمک بسیاری کرد.

به نظر شما چه مشکلاتی پیش روی شرکت‌های دانش بنیان است؟

ببینید، روال کار شرکت‌های دانش بنیان با کارخانجات بزرگ متفاوت است. ما در ابتدا به میزان زیادی تحقیق می‌کنیم و بعد تولید نمونه اولیه را داریم و ... سپس به اینجا می‌رسیم که این محصول را می‌توانیم بفروشیم. در واقع پروسه تحقیقاتی طولانی مدت است. به همین خاطر در سال‌های ابتدایی کارمان با اداره مالیات به مشکل می‌خوردیم. هیچکدام از بودجه‌هایی که برای تحقیقات صرف می‌کردیم، از طرف اداره مالیات قابل قبول نبود. دائم هزینه داشتیم، بدون آنکه فروشی داشته باشیم. با این وجود ما را با کارخانه‌های بزرگ مقایسه می‌کردند و مدارکمان رد میشد چون فروش نداشتیم. پس از اینکه قانون اعلام کرد شرکت‌های دانش بنیان معاف از مالیات عملکرد هستند، باز هم مشکلاتی وجود داشت. ما مثل کارخانه‌ها تولید زیادی نداریم که خریدهایمان در تیراژ بالا باشد. مواد اولیه را از بازار می‌خریم و تمام فروشنده‌های بازار نیز فاکتوری که ارائه می‌کنند، غیررسمی است و اداره مالیات از ما نمی‌پذیرفت. البته کارهای بسیار خوبی برای حل این مشکلات شده است و اوضاع در این بخش روز به روز بهتر می‌شود. بحث دیگری که با آن هنوز درگیریم، مسئله بیمه است. اتفاقا جلسات مختلفی در پارک برگزار شد و قوانین کارگری را برایمان تشریح کردند اما سیستم شرکت‌های دانش بنیان با این قوانین همخوانی ندارد. کار شرکت‌های دانشبنیان به شدت تخصصی است. ممکن است کسی ادعا کند که از پس انجام کار خاصی برمی‌آید ولی در نهایت نتواند. همه کسانی که می‌خواهند در شرکت‌های دانش بنیان کار کنند، لازم است دو، سه ماه دوره آموزشی و تست بگذرانند. در این مدت بحث بیمه و تعهدات معنایی ندارد اما از نظر قانون تامین اجتماعی، این کار مجاز نیست. نه فقط ما که تمام شرکت‌های اطرافمان همین مشکل را داشتند و بارها هم آن را مطرح کردیم اما هنوز تغییری حاصل نشده است. 

شما تجربه حضور در دو پارک علم و فناوری را دارید. مزایای این پارک‌ها را در چه می‌دانید؟

 یکی از اتفاقات خوبی که در پارک‌های علم و فناوری می‌افتد، این است که کارگزارهایی حضور دارند و مسائل مالی و قراردادی و تجاریسازی شرکت‌ها را انجام می‌دهند. این خیلی خوب است چون عموما هسته‌های مدیریتی شرکت‌های دانشبنیان تخصص علمی دارند نه تخصص مالی. اینها وقتی می‌خواهند قرارداد فروش امضا کنند، به مشکل می‌خورند. مضاف بر این‌ها امکاناتی چون کریدور صادرات نیز بسیار کمک کننده و موثر بوده است.


 به عنوان یک مدیرعامل زن تا به حال پیش آمده که رفتار تبعیض‌آمیزی مشاهده کنید؟ 

نه، رفتارها چندان تفاوتی ندارد. خصوصا در بحث شرکت‌های دانش بنیان و فضاهای علمی که در آن قرار داشتیم و اتمسفر نوآوری بر آن حاکم بود، به هیچ عنوان سن یا جنسیت اهمیتی نداشت. جو خیلی خوبی بر این محیط‌ها حاکم است. اما در بازار و صنعت تا حدودی با این قضیه برخورد داشته‌ام زیرا حوزه خودروسازی را بخشی مردانه می‌دانند و برایشان عجیب است که یک زن درباره کنترل موتور صحبت کنند. اما قضیه در همان حد عجیب بودن باقی می‌ماند و به مشکل خاصی برنمی‌خوردیم.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما