جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

داستان ما انسان ها00 نظر

داستان ما انسان ها
می‌اندیشم هر یک از ما داستانی داریم که باید آن را بر اوراق دفتر روزگار بنویسیم. و بعد درست مانند شهابی که از گوشه‌ای از آسمان رد می‌شود، با افسوسی از آسمان این جهان عبور می‌کنیم. شاید برای همین است که مادربزرگ‌های قدیم در قصه‌هایشان پر کشیدن هر یک از انسان‌ها را به پرکشیدن یک شهاب نسبت می‌دادند و می‌گفتند که هر انسانی ستاره‌ای دارد و چون از این جهان رخت بر‌می‌بندد؛ آن ستاره آن شهاب از روی آسمان فرو می‌افتد و رخت برمی‌کشد. در رویاهای کودکی‌هامان مرگ یک شهاب همیشه خبر رفتن می‌داد.

 

 

می‌اندیشم هر یک از ما داستانی داریم که باید آن را بر اوراق دفتر روزگار بنویسیم. و بعد درست مانند شهابی که از گوشه‌ای از آسمان رد می‌شود، با افسوسی از آسمان این جهان عبور می‌کنیم. شاید برای همین است که مادربزرگ‌های قدیم در قصه‌هایشان  پر کشیدن هر یک از انسان‌ها را به پرکشیدن یک شهاب نسبت می‌دادند و می‌گفتند که هر انسانی ستاره‌ای دارد و چون از این جهان رخت بر‌می‌بندد؛ آن ستاره آن شهاب از روی آسمان فرو می‌افتد و رخت برمی‌کشد. در رویاهای کودکی‌هامان مرگ یک شهاب همیشه خبر رفتن می‌داد. برای همین هم من در رویاهای کودکی‌ام همیشه می‌خواستم یک ستاره شناس شود تا بدانم که این شهاب‌ها که از اعماق آسمان پر می‌کشند به کجا می‌روند تا شاید بتوانم آن عزیز سفر کرده را به یارانش برسانم. تا به قول آن شاعر فراق را بکشم. بزرگتر که شدم دانستم که مرگ  ازدر دیگری است. دری که همه‌باید یک روز از آن در رد شوند و بازگشت شهاب ممکن نیست. اما آیا مرگ یک تراژدی است برای انسان و یا نه شروع فصل دیگری از زندگی انسان است. ماجرا هر چه که باشد فرقی نمی‌کند از دست دادن هر عزیزی سخت است. هم‌چنان که با رفتن هر ستاره شاید آسمان شب تاریک‌تر شود. برای همین هم هست که به هر آیینی که در این دنیا معتقد باشیم برای یاران سفر کرده گریه می‌کنیم و اشک تنها تنها موسیقی است که ما آن را سر می‌دهیم. تا شاید تسلی یابیم. اما همین قطرات اشک  که مانند رودخانه از چشمان ما جاری می‌شود و ما را تسلی می‌دهد یک قانون بزرگ دارد که  مادر طبیعت دارد  آن را به ما یاد می‌دهد و یاد آوری می‌کند. قانون دریا شدن را. قطراتی از دریا که مست گرمای خورشید می‌شوند به آسمان بر‌می‌خیزند. ابر می‌شوند  و بر روی کو‌ه‌ها و دره‌ها فرو می‌ریزند. زندگی می‌دهند؛ سر سبزی می‌آفرینند و بالاخره در قالبی قریب به نام روخانه‌در‌می‌آیند. رودخانه‌را دیده‌ای که از چه مسیرهای شگفتی می‌گذرد و چه رنج‌های عظیمی را برای کنار زدن سنگلاخ‌ها تحمل می‌کند. همه‌ی کسانی که سرگذشت رودخانه را دنبال می‌کنند می‌دانند که تمامی این‌ها برای رسیدن به دریاست. دریایی که یک روز مادرش بود و این قطرات که حالا رودخانه‌ای شده‌اند، شاید حتی ندانند که مادرشان کیست وکجاست. آن‌ها به حکم این‌که می‌خواستند روزی خورشید شوند پر کشیده بودند. اوج آسمان‌ها را درنوردیده بودند اما چرا حالا تمامی فرایداشان دریا دریا است. آوای رودخانه را نشنیده‌ای که هر چه به دریا نزدیکتر می‌شود غریوش دریایی‌تر می‌گردد.تا آن‌که به دریامی‌رسد و دوباره خورشید و دوباره شهاب و...

شاید فلسفه‌ی زندگی شبیه‌تر به دریا شدن باشد تا آن‌که شهابی بخواهد آن را بسراید. برای همین هم اشک‌های ما در مرگ عزیزان آرامش‌بخشتر هستند.اما اگر این‌گونه باشد آن قطره‌ای که زودتر و نزدیکتر به کوهی در ساحل دریا فرو می‌ریزد زودتر به دریا خواهد رسید و رنج کمتری را تحمل خواهد کرد. من نمی‌خواهم داستان مادربزرگ‌ها را در این‌جا زیر سوال ببرم. شاید پر کشیدن عزیزی را آسمان با مرگ شهابی به عزا بنشیند. یا شاید هر انسانی ستاره‌ای دارد در آسمان که با مرگش او نیز فرو می‌افتد. اما هر چه که هست این تراژدی را نمی‌شود بدون اندوه نوشت. اندوهی عمیق که  هم‌چون دره‌های سر راه زندگی است. مرگ  و زندگی  افتخار علم ایران؛ مریم میرزاخانی از این دست رفتن‌هاست که بی‌‌اختیار ما را به یاد کوچ‌ستاره و هجرت رودخانه‌ می‌اندازد. امید آن‌که در دریای بی‌منتهای غفران  و رحمت الهی جای گیرد و خداوند به خانواده‌ی محترم او صبر و سلامتی اعطا کند. این ضایعه‌ی غمبار را از طرف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانش‌جویان خارج از کشور و همه‌ی دانش‌اموختگان و دانشجویان دانشگاه شریف به خانواده‌ی آن دانشمند محترم و ملت شریف ایران و جامعه‌ی علمی دنیا تسلیت عرض می‌کنیم. 

 


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما