جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

دومین نشست سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور00 نظر

دومین نشست سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور
دومین پیش‌همایش «سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور» با موضوع «تمدن نوین اسلامی؛ فرصت ها و چالش ها» با همکاری و حضور پژوهشگران و صاحب نظران این حوزه با رویکرد ایجاد تمدن نوین اسلامی، حول تجمیع و تصویب مسئولیت‌ها و نقش ها در فرایند اجرایی نمودن چارچوب های همایش بیست و چهارم اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار شد.

 


دومین پیش همایش سیزدهمین همایش اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور روز  سه شنبه ۲۳ /۲/ ۱۳۹۸ به مدت ۳ ساعت از ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰ برگزار گردید.
در این مراسم که به دعوت نهاد نمایندگی دانشجویان خارج از کشور، نهادایران برگزارشده بود اساتید و صاحب نظران حوزه های اجرایی و تاثیرگذار بین المللی مرتبط با بحث دانشجویان خارج از کشور شرکت داشتند و نقطه نظرات خود را در خصوص تنظیم امور«همایش سالانه اساتید و دانشجویان خارج از کشور با عنوان تمدن نوین اسلامی؛ فرصت و چالش ها»، که طی دو روز ۳۱ تیر و ۱ مرداد در شهر مشهد در جوار امام رضا (ع) برگزار خواهد شد، و نیز چگونگی همکاری نهاد نمایندگی دانشجویان خارج از کشور و نهاد های مختلف در جهت ارتباط و مشارکت بیشتر با مخاطبین و میهمانان دانشجویی که از خارج از کشور تشریف می‌آورند، بیان فرمودند. نخستین سخنران پیش همایش جناب حاج‌آقا مرتضوی مسئول نهاد نمایندگی دانشجویان خارج از کشوربودند که ضمن خوش آمدگویی و خیرمقدم به بزرگواران از بابت حضور ایشان در این ساعت از ماه مبارک رمضان اشاره کردند” در جلسه گذشته پیرامون طرح پیشنهادی مسائل خوبی مطرح شد و حضار محترم نظراتی را ارائه نمودند؛ چکیده وجمع بندی مطالب نشست اول خدمت دوستان ارسال شده و مطالعه فرمودند. در راستای عبور از مفاهیم و مباحث نظری و تئوری تمدن نوین اسلامی و تمرکز روی مباحث کاربردی این حوزه، نظر به مباحث همان جلسه و جلساتی که جناب آقای دکتر جهانبین برگزار کردند، به اتفاق دکتر نائبی به این نتیجه رسیدیم که بر حسب اشراف و تجربه‌ی ایشان در برگزاری همایش‌های متعدد و چاپ چندین کتاب و مقاله حاوی مطالب بسیارخوب و ارزنده در حوزه تمدن نوین اسلامی؛ ایشان قبول زحمت بفرمایند و مقاله‌ی جامعی را در حوزه تعاریف و مبانی تمدن نوین اسلامی بنویسند. در ادامه پنل‌هایی را در نظر گرفتیم تا در صورت موافقت دوستان تصویب شوند و بقیه موارد قابل ذکر با عنایت به دیدگاه ها و علایق ایشان بیان می‌شوند.” ایشان در ادامه بیان کردند: بایستی مشخص کنیم که موضوع نقش فرهنگ دینی در تمدن سازی و شناسایی هاضمه ما در مباحث فرهنگی دینی ما در مسائل اقتصاد، هنر، علوم انسانی باید بررسی شود یا خیر و آیا قدرت ما مکتفی اسلامی کردن این موارد هست یا نه.
 سپس دکتر محمدمهدی نائبی، استاد دانشکده برق دانشگاه شریف به عنوان دبیر علمی این نشست ضمن تشکر از حضار بیان نمودند:” پیرو جلسه قبل بررسی‌هایی در خصوص تجمیع نظرات دوستان انجام دادیم که منجر به تغییر برخی جهت گیری ها شد، قصد داریم در این فرصت دو روزه همایش، مشارکت مخاطبین را به گونه‌ای جلب کنیم تا در ارتباط با دانشجویان خارج از کشور قرار گیرد؛ شرح برنامه‌ها بدین صورت خواهد بود:
 ۲ سخنرانی در راستای عناوین نظری، ۴ پنل دوساعته ،۴ ارائه مقاله توسط اساتید و ۴ ارائه مقاله دانشجویان را خواهیم داشتکه در همه‌ی این موارد زمان قابل توجهی را به بحث پرسش و پاسخ و مشارکت مخاطبان اختصاص می‌دهیم.
پنل ها ۲ ساعته، سخنرانی‌ها ۲۰ دقیقه + ۱۰ دقیقه (پرسش و پاسخ) و ارائه مقالات دانشجویان ۱۰ دقیقه خواهند بود.
با توجه به محدودیت زمانی و توجه قشر دانشجو به موضوعات خاص، پنل‌ها چیده شده‌اند و سعی شده ‌است موضوع علم و فناوری و حوزه های مرتبط با آن مثل: ترسیم وضعیت علمی کشور، آگاهی‌دادن از بابت پیشرفت‌های علمی و "فرصت‌های جاری و نهایتا امید بخشی در راستای ترسیم آینده‌ای با توجه به صنایع دست‌یافتنی و مسیری که قادر به طی آن هستیم، مورد توجه قرار گیرد.
همچنین ایشان اشاره کردند، از آنجایی که مهمانان و مخاطبین ما، دانشجویانی هستند که هیچ نقشی در حکمرانی و تعیین سیاست‌ها ندارد، بحث پیرامون مباحثی چون چالش‌ها و دستاوردهای حکمرانی این سالهای اخیر و موارد کاربردی این‌چنینی جایگاهی ندارد.
در ادامه کمک‌فکری اندیشمندان در تعیین محورها، باعث شد تا تعداد و موضوعات محورها به طور کلی افروده شده و تغییر یابند؛ 
محورهای پیشنهادی حول موضوعات زیر ارائه شدند: توجه به مباحث فرهنگی و هنری مثل: ورزش، پوشش و لباس‌های ورزشی، فیلم‌، موسیقی، هنرهای مجسمه‌سازی و ... و نحوه‌ی برخورد با مسائل روز فرهنگی در جهت رسیدن به فرهنگ و هنری بالنده، اقتصاد بالنده، نقش دانشجویان خارج از کشور در حوزه پیشرفت اقتصادی به ویژه در حوزه صادرات، آینده اقتصاد ایران و الزامات پیشرفت آن، ظهور و افول تمدن‌ها، بررسی تطبیقی ضعف‌ها و قدرت‌ تمدن‌های قدرتمند عصر حاضر؛ که پس از بررسی‌های لازم در قالب اطلاعیه‌ای عناوین این محورها و موضوعات ارائه مقالات به طور تصحیح، تکمیل و اعلام شدند.
همچنین ایشان اشاره کردند، از آنجایی که مهمانان و مخاطبین ما، دانشجویانی هستند که هیچ نقشی در حکمرانی و تعیین سیاست‌ها ندارد، بحث پیرامون مباحثی چون چالش‌ها و دستاوردهای حکمرانی این سالهای اخیر و موارد کاربردی این‌چنینی جایگاهی ندارد. 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما