جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

رئوس اکوسیستم فناوری و نوآوری کدامند؟00 نظر

رئوس اکوسیستم فناوری و نوآوری کدامند؟
آشنایی با زیست بوم فناوری و نوآوری ایران و پایه‌های موثر در اقتصاد جوان ایران

 

نوآوری در برترین نسل خود از طریق تعاملات گسترده و تبادل دانش و محصولات در بین کنشگرانی با ویژگی‌های حیات‌گونه به وقوع می‌پیوندد. این خصوصیات در قالب مفهوم زیست‌بوم بهتر درک شده و امکان سیاست‌گذاری می‌یابد؛ که در این خصوص نوپاها در رئوس توجه قرار دارند. این پژوهش زیست‌بوم نوآوری نوپاها را با هدف شناسایی بازیگران اصلی و نقش‌های کلیدی آن مورد مطالعه قرار داده است. تحقیق دارای دو مرحله کیفی و کمی است. بخش کیفی مرور نظام‌مند ادبیات ده سال اخیر طی هفت مرحله شامل تعیین کلمات کلیدی، جستجو، سازماندهی، ارزیابی، گسترش، تفسیر و ارائه است. حاصل این بخش از پژوهش شناسایی دانشگاه‌ها، مراکز رشد، تامین کننده‌های مالی، شرکت‌ها، شتابدهنده‌ها و پارک‌های علم و فناوری به عنوان بازیگران اصلی و همچنین زمینه‌سازی، متولدسازی، حمایت‌گری، مربی‌گری و سازآرایی به عنوان نقش‌های کلیدی بوده است. پس از آن در بخش کمی به کمک تحلیل ساختاری رابطه بین نقش‌ها با توانمندی نوآوری نوپاها بر مبنای داده‌های جمع آوری شده در اوایل سال ۹۷آزمون شد که تائید شدند. این پژوهش به لحاظ نظری مراکز تاثیرگذار برای تشکیل زیست‌بوم نوآوری نوپاها را شناسایی کرده و به لحاظ عملی دلالت بر آن دارد که به حمایتگری پرداخته و برای پیشرفت زیست‌بوم نیازمند توجه به سایر نقش‌هاست.

در راه توسعه‌ی این زیست بوم، نهادها و ساختارهای بسیاری در زیستبوم فناوری و نوآوری کشور شکل گرفته است. تمامی آن‌ها به‌عنوان زیرمجموعه یا همکار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همگام با دانشگاه‌ها و مراکز آموزش فعالیت می‌کنند که در ادامه این گزارش به شرح هرکدام از آنها پرداخته‌ایم

پارک فناوری پردیس 

پارکهای فناوری پردیس معاونت علمی یکی از مهم‌ترین مکان‌های فناوری، اجتماعی برای توسعه شرکت‌های کوچک و بزرگ در حوزه علمی و فناوری در دنیا هستند. این پارک‌ها به منظور ایجاد توان رقابتی متکی بر علم و دانش که منجر به ثروت‌آفرینی می‌شود تاسیس می‌شوند. پارک فناوری پردیس مهم‌ترین و بزرگترین پارک فناوری کشور است که در سال 1384 تاسیس شد و امروزه زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت می‌کند. تاکنون بیش از 240 واحد فناور دانش بنیان و بیش از ۱۹۰۰ متقاضی در حوزه‌های فناوری به عضویت این پارک درآمده‌اند و در سه فاز فعالیت می‌کند. کمک به توسعه فناوری شرکت‌های دانش بنیان در حوزه سلامت، کمک به راهیابی محصولات شرکت‌های حوزه سلامت به بازارهای خارجی با بهره‌گیری از تجارب و شبکه همکاران بین‌المللی پارک فناوری پردیس، ایجاد ارزش افزوده بالای اقتصادی ناشی از فعالیت‌های دانش بنیان حوزه زیست‌فناوری و نانو داروها در اقتصاد کشور، کاهش وابستگی دولت به واردات داروها و تجهیزات پزشکی دانش بنیان و صرفه‌جویی ارزی، کمک به افزایش ثروت در جامعه از طریق توسعه اقتصاد دانش‌محور، تجاری‌سازی نتایج تحقیقات و تحقق ارتباط بخش‌های تحقیقاتی، تولیدی و خدماتی جامعه، افزایش قدرت رقابت و رشد شرکت‌های متکی بر دانش، کمک به جذب دانش فنی و سرمایه‌های داخلی و بین‌المللی، افزایش حضور و مشارکت تخصصی شرکت‌های فناور داخلی در سطح بین‌المللی، حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط فناوری و حمایت از موسسه‌ها و شرکت‌های تحقیقاتی و مهندسی نوآور، با هدف توسعه فناوری و کارآفرینی، ایجاد محیطی برای شناسایی و ارائه توانمندی‌های فناوری کشور، برقراری ارتباط لازم بین دانش و صنعت و ارتقای پژوهش‌های کاربردی برای ایجاد شرکت‌های مبتنی بر دانش از اهداف مهم پارک فناوری پردیس است.

بنیاد ملی نخبگان 

بنیاد ملی نخبگان در سال ۱۳۸۵به منظور استفاده از ظرفیت علمی نخبگان برای رفع موانع علمی و پژوهشی کشور تاسیس شد. این بنیاد با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌هایی را برای شناسایی، هدایت، حمایت مادی و معنوی نخبگان و همچنین جذب، حفظ و به‌کارگیری و پشتیبانی از آنان انجام می‌دهد. حمایت‌های این بنیاد به صورت‌های متنوع با مخاطب قرار دادن همه نخبگان در سنین مختلف کشور در تمامی حوزه‌ها صورت می‌گیرد. یکی دیگر از وظایف مهم بنیاد ملی نخبگان اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان است. در این سند وظایف کلیه نظام نخبگان کشور در خصوص این افراد شرح داده شده است. این سند شامل ۷۰ اقدام ملی در راستای توسعه و تسهیل‌گری امور مربوط به نخبگان است که توسط دستگاه‌های ذی‌ربط باید انجام شود.

مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت 

این مرکز در ابتدا در سال 1362 با نام دفتر بررسی‌ها و مطالعات علمی و صنعتی نخست‌وزیری به منظور ارائه مشاوره علمی و صنعتی به مسئولان اجرایی کشور تاسیس شد. این دفتر طی سال‌ها سیر تکاملی گسترده‌ای را داشته و با عناوین مختلف به فعالیت خود در حوزه اجرایی کشور ادامه داده است. در سال 1396 این مرکز با توجه به لزوم نگاه کلان به پیشرفت کشور به عنوان «مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری» نیز تغییر نام داد.  در این راستا محورهای فناوری‌های نوظهور و راهبردی، اقتصاد مقاومتی، سازوکارهای نرم و اجتماعی و فرصت‌ها و همکاری‌های بین‌المللی جز وظایف اصلی این مرکز عنوان شدند. این نهاد به عنوان یکی از بازیگران اصلی همکاری خود را با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برای تسهیلگری بخش امور مربوط به توسعه فناوری و دانش بنیان کشور آغاز کرده است.

 صندوق نوآوری و شکوفایی 

صندوق نوآوری و شکوفایی در اواخر سال 1391 برای حمایت از اقتصاد دانش بنیان و فناوری‌محور و همچنین شکل‌گیری ایده تا به سرانجام رسیدن آن تاسیس شد. این صندوق که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در رشد آن بسیار موثر بود، با اهداف ارائه خدمات تامین مالی به شرکت‌های دانش بنیان، توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان، مشارکت و سرمایه‌گذاری خطرپذیر و غیرخطرپذیر در شرکت‌های دانش بنیان، حمایت از شرکت‌های خصوصی خدمات تجاری‌سازی و هدایت سرمایه‌های ملی و بین‌المللی به سمت توسعه فناوری فعالیت خود را در راستای حمایت از این شرکت‌ها آغاز کرده است. تحقق و توسعه اقتصاد دانش بنیان و افزایش سهم آن در اقتصاد کلان کشور و شکوفاسازی اقتصاد ملی جمهوری اسلامی ایران، کسب جایگاه نخست اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان در منطقه، ارزش‎آفرینی برای جامعه از طریق توسعه فرهنگ کارآفرینی و نوآوری اقتصاد مبتنی بر دانش و فناوری و صنایع، افق دید و چشماندازهای این صندوق به عنوان بزرگترین صندوق جسورانه خطرپذیر در حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و کسب وکارهای نوپاست.

نواوری و شکوفایی - اقتصاد و تکنولوژی - اکوسیستم فناوری و نواوری در افتصاد جوان ایران

 شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی

در تیرماه 1393 به دستور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف افزایش توانمندی‌های آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف فناوری‌های پیشرفته و راهبردی، شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی راه‌اندازی شد. لازم به ذکر است دامنه پوشش این شبکه، آزمایشگاه‌های خدماتی است و آزمایشگاه‌های پژوهشی و آموزشی در این دامنه قرار نمی‌گیرند. بهبود کیفی و افزایش کمی خدمات آزمایشگاهی در حوزه‌های فناوری راهبردی، تسهیل در دسترسی پژوهشگران و صنایع کشور به خدمات آزمایشگاهی، جمع‌آوری اطلاعات جامع در مورد تعداد و نوع تجهیزات آزمایشگاهی و پراکندگی آن در سطح کشور) با هدف نیازسنجی صحیح برای توسعه توان آزمایشگاهی کشور)، ارتقای دانش فنی کارشناسان آزمایشگاه‌ها از طریق آموزش و به اشترک گذاری تجارب، استانداردسازی فعالیت‌های آزمایشگاهی و ارائه خدمات با نتایج قابل اعتماد و کمک به تکمیل توانمندی‌های آزمایشگاهی مراکز عضو در راستای نیازهای کشور از اهداف تاسیس شبکه آزمایشگاه فناوری‌های راهبردی است. 

مراکز نوآوری 

تغییرات سریع در فناوری‌های روز و شکل‌گیری ایده‌های نو در چارچوب این فناوری باعث شده است که مراکز نوآوری شکل بگیرند تا از این ایده‌ها و به اجرا درآمدنشان حمایت کند و باعث ایجاد کسب وکارهای دانش بنیان شوند. در واقع مراکز نوآوری با حمایت از ایده‌های و خلاقیت‌ها و تا رسیدن آن‌ها به یک محصول بر پایه علم و دانش با همکاری مراکز تحقیقاتی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و اکوسیستم حاوی استارت‌آپ‌ها، شتابدهنده‌ها، سرمایه‌گذاران، فروشندگان و موسسات آکادمیک و دانشگاهی را که قطب‌های نوآوری هستند، ایجاد کردند. مراکز نوآوری در این راه اهداف ایجاد زمینه مناسب برای بروز خلاقیت و بستری برای رشد و پرورش ایدههای نو بر مبنای دانش، حمایت از طرحهای پژوهشگران، محققان، دانشجویان و دانشآموزان، کمک به شکل‌گیری و حیات شرکت‌های دانش بنیان، ایجاد بستر مناسب برای کارآفرینی، اشتغال و تجاری‌سازی محصولات، تولید فناوری و خروج از مونتاژکاری، ایجاد ارتباط بین دانشگاه، صنعت و دولت و تامین سرمایه‌های مادی و معنوی، ایجاد شور و انگیزه جهت نوآوری در علوم مختلف اعم از علوم حاضر و جدید، گسترش فناوری و ایجاد بستر تجاریسازی در زمینه‌های مختلف) خروج از فرهنگ تک محوری بودن و ترک عادت تولید فقط در یک زمینه خاص) را برای خود مشخص کرده و در راه رسیدن به آن وظایفی را برای خود تعریف کرده‌اند.

 کانون پتنت ایران 

مالکیت فکری و حمایت از آن از مهمترین الزامات ورود به دنیای فناوری و تجاریسازی محصولات آن به شمار می‌رود. فعالیت‌ها و محصولات فکری که از خلاقیت و فکر شخص نشئت گرفته و به مرحله اجرا درآمده، نیازمند قوانین و مقرراتی است که نتیجه آن اعطای حقوق مادی و معنوی به پدیدآورنده محصول است. در راستای انجام این مهم در ایران در سال ۱۳۸۴واحدی با عنوان کانون پتنت ایران در حوزه مالکیت فکری به ویژه ثبت اختراع در تمامی حوزه‌های علم و فناوری زیر نظر معاونت علمی شروع به فعالیت کرده است. این کانون در این راستا اهداف ارتقای رتبه علمی و فناوری کشور، حفاظت از دارایی‌های فکری فناوران یا شرکت‌های نوآور، تولید ثروت از مالکیت فکری و ایجاد بازار اختراعات و کسب درآمد از آنها، هدایت مراکز تحقیقاتی و شرکت‌ها، به سمت نوآوری‌های قابل ثبت در بازارهای داخلی و خارجی و توسعه منابع انسانی متخصص در حوزه مالکیت فکری را دنبال می‌کند. لازم به ذکر است این کانون اختراعات را در سیستم‌های پتنت معتبر جهان  (EPO)و (USPTO)ثبت کرده و۹۰ درصد هزینه‌های این ثبت را پوشش می‌دهد. نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران در راستای پیشرفت علوم در حوزه‌های مختلف به خصوص در حوزه‌های آزمایشگاهی و ساخت تجهیزات پزشکی در کشور و حمایت بیشتر از محصولات با سطح فناوری بالا، به دستور معاونت علمی ریاست جمهوری نمایشگاهی تحت عنوان تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران هر دوسال یکبار برای حمایت از تولید داخلی نیز دایر می‌شود. 

شرکت‌های دانش بنیان 

شرکت‌های دانش بنیان به شرکت‌هایی گفته می‌شود که خدمات آن‌ها براساس تکنولوژی، علم و دانش است. برای تشخیص صلاحیت شرکت‌های دانش بنیان کارگروهی با نام ارزیابی و تشخیص صالحیت شرکت‌های دانش بنیان زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شده است. در این کارگروه براساس معیارهای از پیش تعیین‌ شده، شرکت‌های متقاضی مورد بررسی قرار می‌گیرند و پس از تایید گواهینامه دانش بنیان برای شرکت نیز صادر می‌شود. این کارگروه در راستای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان در تعامل با ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف در تلاش است که امتیازهای بسیاری را برای آن‌ها اخذ کند. شرکت‌های دانش بنیان با توجه به دسته‌بندی‌های کارگروه ارزیابی به پنج دسته شرکت دانش بنیان نوپا، شرکت دانش بنیان تولیدی، شرکت دانش بنیان صنعتی، شرکت دانش بنیان تجاریسازی و شرکت دانش بنیان فرایندی و خدماتی تقسیم میشوند. 

شرکت‌های خلاق و صنایع فرهنگی 

فعالیت‌های اقتصادی را که مبتنی بر به‌کارگیری خلاقیت و نوآوری برای اهداف تجاری است، اقتصاد خلاق می‌گویند. در راستای این تعریف صنایع خالقی نیز تعریف شده‌اند که براساس خلاقیت و نوآوری فعالیت می‌کنند و باعث رونق اقتصاد خلاق می‌شوند. ظرفیت بالای شرکت‌های خالق و نوآور سبب رونق اشتغال و همچنین تولیدات ارزشمند خواهد شد. فقدان یک برنامه منسجم و درست در راستای حمایت از این صنایع سبب شد که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد حمایت از این مهم برآید و روند فعالیت این شرکت‌ها را تسهیل کند. توسعه زیست بوم نوآوری و کارآفرینی در کشور و ارتقای سهم شرکت‌های خلاق در اقتصاد، توسعه کیفی مشاغل از طریق حمایت از شرکت‌های خلاق و اشتغال‌زایی برای نیروهای جوان و تحصیل کرده، ایجاد و تقویت برندهای شرکت‌های خلاق در صنایع و محصولات فرهنگی کشور و خدمات جدید مبتنی بر فناوری و نوآوری، حل معضلات اجتماعی و مشکلات اساسی کشور نظیر رفع مشکلات کم‌آبی و خشکسالی و پسماند، کنترل آلاینده‌های زیستی، بهینه سازی مصرف انرژی و آب و اصلاح الگوی مصرف با رویکردهای خلاق و نوآورانه و تقویت صادرات و همکاری‌های بین‌المللی در حوزه صنایع خالق و فرهنگی و کسب وکارهای نوآورانه از اهداف توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق است

استارت‌آپ‌ها یکی از مهمترین بازیگران و به‌ نوعی شاید کلیدی‌ترین بازیگر اکوسیستم نوآوری کشور که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از پیشگامان ساخت و شکل‌دهی آن بوده، استارت‌آپ‌ها هستند. استارت‌آپ کسب وکار نوپایی است که برای شکل دادن به ایده‌ها و اجرایی کردن آن‌ها بر اساس تکنولوژی تشکیل می‌شود و پتانسیل رشد بالایی دارد. استارت‌آپ‌ها در همه حوزه‌ها می‌توانند ایده‌های خود را مطرح و آن‌ها را اجرا کنند. یک استارتآپ متشکل از افراد مختلفی در حوزه‌های برنامه‌نویسی، مدیران تجاری، بازاریاب‌ها و دیجیتال‌ مارکترها، طراحان گرافیک و... است که رفته رفته با اجرایی شدن ایده‌ها و اهدافشان این تیم استارتآپی بزرگتر خواهد شد. اما یک استارتآپ برای آنکه بتواند به مرحله رشد و شکوفایی برسد، باید تحت حمایت انجمن‌های مختلف قرار گیرد و همچنین بودجه لازم توسط سرمایه‌گذارها به آن تزریق شود. همچنین آن‌ها باید راه و رسم راه‌اندازی و اداره کسب وکار کوچک خود را از طریق افراد و شرکت‌های مربوطه بیاموزند تا در این راه شکست نخورند. 

کارخانه‌های نوآوری 

کارخانه‌های نوآوری دیگر بازیگر مهم اکوسیستم استارتآپی کشور هستند. کارخانه‌هایی که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این روزها در تعداد و کیفیت رونق زیادی گرفته‌اند. کارخانه‌های نوآوری بستری هستند که کلیه افراد موثر بر اکوسیستم استارتآپی و کارآفرینی مانند زیرساخت‌ها، مربیان و مشاوران، سرمایه‌گذاران ریسکپذیر، شتابدهنده‌ها، خدمات دهندگان به استارت‌آپ‌ها و کسب وکارها و همچنین استارت‌آپ‌ها در آن به دور هم جمع می‌شوند. هدف از تاسیس این مکان‌ها در اختیار قرار دادن فضای اشتراکی کاری، افزایش موفقیت کسب وکارهای نوپا و کارآفرینی از طریق هم‌‌افزایی، شبکه‌سازی و همچنین کمک به شکل‌گیری اجتماع نوآوری است. پژوهشگران و فناوران صندوق حمایت از این صندوق در ۱۳۸۲با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت خود را در حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور آغاز کرده است. این صندوق در بیش از یک دهه فعالیت خود در این راستا با بیشتر از ۲۶هزار عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی در ارتباط است. عمده فعالیت‌های این صندوق در حوزه‌های حمایت از طرح‌های پژوهشی، پسادکتری، ثبت اختراعات، کرسی پژوهشی، پژوهانه (گرنت) و حمایت از ایجاد و توسعه مراکز نوآوری است. هدف از تاسیس صندوق، شکوفایی امور تحقیقاتی در راستای تولید علم، فناوری و تجاری‌سازی و بهره‌ مند شدن مردم از نتایج آن‌ها، از طریق ارائه کمک‌ها و خدمات حمایتی و مادی و معنوی به پژوهشگران و فناوران حوزوی و دانشگاهی ایرانی اعم از حقیقی و حقوقی است.

 صندوق‌های تامین سرمایه و وی سی ها

صندوق‌های سرمایه‌گذاری و جسورانه صندوق‌هایی هستند که برای سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها و کسب وکارهای کوچک به وجود آمده‌اند. این نوع سرمایه‌گذاری‌ها بازده و ریسک بالایی دارند. این صندوق‌ها از این جهت متفاوت هستند که تمرکز آن‌ها سرمایه‌گذاری روی انواع خاصی از محصولات و شرکت‌های نوپاست. شرکت‌هایی که از طریق این صندوق‌ها سرمایه جذب می‌کنند، پتانسیل رشد بالایی دارند. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه‌اندازی این صندوق‌ها حمایت کرده و اعتقاد دارد که این صندوق‌ها بازار جدیدی را برای ایده‌های نو ایجاد کرده‌اند. فعالیت صندوق‌های جسورانه و وی سی ها بستر لازم را برای سرمایه‌گذاری در حوزه شرکت‌های دانش بنیان در بورس فراهم کرده است.

فرهنگ سازی و حمایت از کالاها و خدمات ایران‌ساخت 

برای حمایت از کالاها، محصولات و خدمات ایرانی جشنواره ایران‌ساخت، ترتیب داده شده است که دو ساله با اهداف جریان سازی و تولید محتوا در حمایت از کالای ایرانی و اقتصاد دانش بنیان برای کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی، فرهنگ سازی در جهت حمایت از تولیدات ایرانی و اشتغال‌افزایی برای سرمایه‌های انسانی کشور، نفی واردات بی‌رویه و اجناسی که مشابه آن در کشور با کیفیت مناسب تولید می‌شود، زمینه‌سازی در جهت شکوفایی زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری با رویکرد اشتغال‌زایی، فرهنگسازی، ترویج و انتشار آثار تولید شده در فضای مجازی و رسانه‌ها، با کمک عناصر و فعالان فرهنگی و هنری کشور و کمک به برندسازی و تجاری‌سازی کالاهای باکیفیت و دانش بنیان ایرانی راه‌اندازی شده است. 

شتاب دهنده‌ها 

مرکز شتابدهی در سال ۱۳۹۳با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاسیس شد. اما ایده تاسیس آن در کشور اینگونه شکل گرفت که استارت‌آپ‌های بسیاری در طول فعالیت خود به علت‌های متفاوتی مانند عدم حمایت و تجربه در زمینه‌های فکری، بازارشناسی، پیداکردن هدف و... با شکست مواجه شدند. از این رو مراکز شتابدهنده برای حمایت از استارت‌آپ‌ها و آموزش نکات مهم در کمترین زمان به آن‌ها و همچنین حمایت‌های مالی روی کار آمدند. به طور کلی می‌توان گفت که شتابدهنده‌ها تنها حامی مالی نیستند و با سرمایه‌گذاران تفاوت‌های بسیاری نیز دارند. هر شتاب دهنده فعالیت‌هایی را برای رشد استارت‌آپ‌ها انجام می‌دهد که برای بیشتر استارت‌آپ‌ها چهار مرحله انتخاب اولیه، آماده‌سازی، دوره شتاب و روز نمایش (معرفی به سرمایه‌گذار) اجرا خواهد شد.

 فدراسیون سرآمدان علمی ایران 

این فدراسیون با تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۴آغاز به کار کرده است. از مهم‌ترین اهداف این فدراسیون شناسایی و حمایت از افراد توانمند و فعال علمی است که می‌توانند کشور را به سمت مرجعیت علمی در جهان هدایت کنند. از دیگر اهداف این فدراسیون پرورش محققان سرآمد علمی هم‌تراز با دانشمندان جهانی، ارائه نظریه‌های معتبر علمی، داشتن مراکز سرآمد در میان ۱۰۰مرکز برتر جهان، انتشار مقالات علمی در مجلات معتبر، داشتن برندگان جوایز معتبر علمی جهانی است.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما