جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

رویکرد پویا و جامع، پیش‌نیاز ارتباط هدفمند با دانشجویان ایرانی خارج از کشور است00 نظر

رویکرد پویا و جامع، پیش‌نیاز ارتباط هدفمند با دانشجویان ایرانی خارج از کشور است
حسین جابری انصاری، در نشست افتتاحیه مجموعه نشست‌های تخصصی دبیرخانه شورای ‌عالی ایرانیان خارج از کشور با عنوان «ایرانیان خارج از کشور؛ رویکردها و فرصت‌ها»؛ رویکرد پویا و جامع، پیش‌نیاز ارتباط هدفمند و نهادینه با ایرانیان سراسر جهان است

 

حسین جابری انصاری، در نشست افتتاحیه مجموعه نشست‌های تخصصی دبیرخانه شورای ‌عالی ایرانیان خارج از کشور با عنوان «ایرانیان خارج از کشور؛ رویکردها و فرصت‌ها» با نگاهی به پیشینه دبیرخانه شورای عالی ایرانیان در ریاست جمهوری و انتقال آن به وزارت امور خارجه در دولت یازدهم، سیاست‌گذاری در مورد ایرانیان خارج از کشور را نیازمند توجه به شرایط ایران، ویژگی‌های ایرانیان خارج از کشور و شرایط جهانی دانست و گفت: بی‌توجهی به هر یک از این موضوعات، منجر به تدوین سیاست‌های ناقص و ناکارآمد می‌شود.

جابری یکی از آسیب‌های مهم در حوزه تعامل با ایرانیان خارج از کشور را نبود اتفاق نظر و اجماع ملی بر سر موضوع دانست و دلیل اصلی عدم شکل‌گیری این اجماع را وجود دو رویکرد در سیاست‌گذاری‌های کلان این حوزه عنوان کرد که اتخاذ هر کدام از آن‌ها منجر به سیاست‌ها و رفتارهای متفاوتی می‌شود.

وی با معرفی این رویکردها اظهارکرد: یک رویکرد با نگاه فرهنگی-تمدنی و پویا و باز به ایرانیان خارج از کشور، آن‌ها را ظرفیت‌های گسترده ایران در سراسر جهان می‌بیند که پیوندشان با یک یا چند عنصر از عناصر هویت‌ساز سرزمین مادری‌شان فرصتی برای کشور به حساب می‌آید، و رویکرد دیگر با نگاهی ایستا و سیاست زده، ناشی از واقعه مهاجرت گروهی از ایرانیان در ابتدای انقلاب و زاویه داشتن آن‌ها با سیاست‌های کشور، بیشتر طرفدار سیاست‌های بسته و محدودیت‌ساز نسبت به ایرانیان خارج از کشور است.

به اعتقاد جابری انصاری تناقضات موجود در بطن این دو رویکرد متفاوت، عملاً مانع اساسی موفقیت برنامه‌های ناظر به ارتباط نهادینه و هدفمند با ایرانیان خارج از کشور و استفاده از ظرفیت‌های گسترده آنان در خدمت به ایران تبدیل شده است.

وی با اشاره به اینکه تا زمانی که نگاه جامع به عناصر هویت بخش ایران نداشته باشیم، به تکرار حرف‌های مشابه و بی‌عملی در حوزه ایرانیان خارج از کشور دچار خواهیم بود، این عناصر هویت بخش را ملیت ایرانی، دین اسلام، مذهب تشیع و مدرسه انقلاب اسلامی دانست، و خاطرنشان کرد: با نگاه جامع و وسیع به این عناصر، با هر ایرانی خارج از کشور حداقل در عنصر هویت بخش ملیت ایرانی و گاه تا چهار عنصر هویت بخش اشتراک داشته و همین، نقطه پیوند ما با آن‌ها و استفاده از ظرفیت‌هایشان در خدمت به کشور خواهد بود.

معاون کنسولی، مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه با تشریح برخی از برنامه‌های جاری مرتبط با ایرانیان خارج از کشور که با چنین رویکردی طراحی و پی گیری شده، گفت: با تکیه بر قانون اساسی که تابعیت هیچ ایرانی را نمی‌توان از او سلب کرد، مشکل «ممنوعیت خدمات کنسولی» که سال‌ها موجب محرومیت عده‌ای از ایرانیان خارج از کشور از حقوق کنسولی خود شده بود، با تمهید وزارت امور خارجه و بخشنامه قاطع و صریح قوه قضاییه حل شد.  

جابری انصاری با تاکید بر ضرورت تدوین قانون جامع و جدید تابعیت مبتنی بر دهه‌ها تحولات پس از تصویب قانون تابعیت فعلی ایران، توجه به تحول در مسأله تابعیت مضاعف را مهم دانست و ادامه داد: تشکیل کارگروه ویژه امور ایرانیان در ۵۱ نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، تلاش برای تدوین قانون جامع حمایت از ایرانیان مقیم خارج، طراحی پروژه چت آنلاین و تیک‌ تنگ برای پاسخگویی به سؤالات ایرانیان سراسر جهان، طرح تسهیل آمد و رفت ایرانیان و همایش‌های مجازی نخبگان ایرانی مقیم خارج در سطح استان‌های کشور از جمله اولویت‌های کاری وزارت امور خارجه در حوزه ایرانیان است که این برنامه‌ها در حال طراحی و اجرا است.

براساس این گزارش، برگزاری سلسله نشست‌ها در خصوص مسائل ایرانیان خارج از کشور در هفته‌ها و ماه‌های آینده ادامه خواهد یافت.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما