جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

سرنوشت کاری معلمان مسلمان در گرو رای دادگاه فدرال آلمان00 نظر

سرنوشت کاری معلمان مسلمان در گرو رای دادگاه فدرال آلمان
معلمان و سایر کارمندان دولت براساس قانون بی‌طرفی در برلین نمی‌توانند از نمادهای مذهبی استفاده کنند. به همین دلیل معلمان مسلمان برای کار در این ایالت با مشکل روبرو هستند. برای مثال، آوریل سال ۲۰۱۷، معلم محجبه یک مدرسه ابتدایی علیه دولت برلین شکایت کرد. دولت برلین، حضور این معلم محجبه در مدرسه ابتدایی را ممنوع کرده و او را علی‌رغم میلش به مدرسه‌‌ای دیگر فرستاده بود ...

 

به نقل از رايزني فرهنگي سفارت ج اا در آلمان

دادگاه‌ها ایالتی آلمان در سال‌های اخیر درباره حجاب معلمان مدارس را‌ی‌های متفاوتی صادر کرده‌اند. در برخی از ایالت‌ها معلمان مسلمان توانسته‌اند از طریق شکایت در دادگاه‌ها به حقوق خود برسند و در برخی دیگر، قضات دادگاه‌ها نیز به ممنوعیت حجاب معلمان رای داده‌اند. به خصوص معلمان زیادی در برلین به دلیل قانون بی‌طرفی، بیکار شده‌اند. این در حالی است که قانون اساسی آلمان بر آزادی ادیان تاکید دارد و تبعیض دینی برای کار در موسسات دولتی را ممنوع کرده است. در این شرایط، دادگاه ایالتی برلین-براندنبورگ در انتظار رای دادگاه فدرال درباره حجاب معلمان مدرسه است. اگر دادگاه فدرال به نفع معلم مسلمان رای دهد، دادگاه ایالتی نیز موظف است که از حکم آن پیروی کند.

 

انتقاد به قانون بی‌طرفی

معلمان و سایر کارمندان دولت براساس قانون بی‌طرفی در برلین نمی‌توانند از نمادهای مذهبی استفاده کنند. به همین دلیل معلمان مسلمان برای کار در این ایالت با مشکل روبرو هستند. برای مثال، آوریل سال ۲۰۱۷، معلم محجبه یک مدرسه ابتدایی علیه دولت برلین شکایت کرد. دولت برلین، حضور این معلم محجبه در مدرسه ابتدایی را ممنوع کرده و او را علی‌رغم میلش به مدرسه‌‌ای دیگر فرستاده بود. در این شرایط دادگاه نیز شکایت معلم مسلمان را رد کرد. با این حال معلم تسلیم نشد. او برای دفاع از حق پوشش خود به دادگاه ایالتی برلین-براندنبورگ رفت و برای اینکه بتواند با حجاب در مدرسه تدریس کند، به دادگاه، درخواست تجدید نظر داد. هفته گذشته، دادگاه ایالتی تصمیم گرفت که روند بررسی این پرونده را متوقف کند. چرا که دادگاه کار فدرال نیز پرونده‌ مشابهی در این زمینه دارد و آنها باید منتظر نتیجه این دادگاه باشند. قانون بی‌طرفی در برلین، معلمان مسلمان بسیاری را از کار محروم کرده است، به همین دلیل مدتی است که گروهی از معلمان محجبه در یک بیانیه مطبوعاتی خواستار اتحاد برای ایجاد کمپین “ نه به ممنوعیت تدریس برای معلمان مسلمان محجبه” شده‌اند. حالا آنها منتظر رای دادگاه فدرال هستند. چنانچه حکم این دادگاه به نفع معلم مسلمان باشد، دادگاه ایالتی در موارد مشابه نمی‌تواند خلاف آن عمل کند. زینب چتین از شبکه مبارزه علیه تبعیض و اسلام‌هراسی در این باره گفت:« معلمان محجبه که امکان تدریس در مدارس را دارند، نباید به دلیل حجاب از کار خود منع شوند. آنها نباید برای احقاق حق خود به دادگاه مراجعه کنند، در قانون اساسی آلمان بر حق آزادی مذهبی افراد تاکید شده است و در نتیجه قانون بی‌طرفی برلین، با قانون اساسی همخوانی ندارد.»

 

در موردی مشابه، سال گذشته، دادگاه ایالتی به نفع یک معلم مسلمان رای داده بود، قاضی دادگاه تجدید نظر در آن زمان معتقد بود که باید مطابق با تصمیم دادگاه قانون اساسی فدرال در سال ۲۰۱۵ حکم صادر کند. در آن زمان، دولت برلین این حکم را تنها برای یک مورد خاص در نظر گرفت و به تمام پرونده‌ها تعمیم نداد. اما در حال حاضر، رای دادگاه فدرال می‌تواند، سرنوشت معلمان زیادی در برلین را تغییر دهد. مریم هاشمی، وکیل معلمی که به دادگاه فدرال شکایت کرده است، در این باره گفت:« امیدوارم دادگاه فدرال به نفع ما رای دهد، در این صورت، دولت برلین نمی‌تواند این حکم را تغییر دهد..»

 

منبع : http://www.islamiq.de/2019/05/02/kein-berufsverbot-fuer-musliminnen-mit-kopftuch/

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما