جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

سیزدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور با محوریت «تمدن نوین اسلامی» مورخ۳۰ ام تیر ۹۸ در شهر مقدس مشهد برگزار شد.00 نظر

سیزدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور با محوریت «تمدن نوین اسلامی» مورخ۳۰ ام تیر ۹۸ در شهر مقدس مشهد برگزار شد.
سیزدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور با محوریت «تمدن نوین اسلامی» مورخ۳۰ ام تیر ۹۸ در شهر مقدس مشهد برگزار شد.

 

به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور، سیزدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور  مورخ ۳۰ام تیر ماه ۱۳۹۸، با محوریت «تمدن اسلامی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها» در شهر مشهد مقدس برگزار گردید. این همایش با سخنرانی حضرات آیات حجت الاسلام و المسلمین مرتضوی، حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای، حجت الاسلام و المسلمین نظام‌زاده، دکتر خرمشاد، دکتر عاملی، دکتر امیری نیا، دکتر گلشنی، دکتر ازغدی، دکتر الیاسی، دکتر بیرنگ، دکتر سوزنچی، دکتر سعیده سعیدی، مهندس حسین حمزه، دکتر فاطمه مهاجرانی، دکتر زاهدی وفا، دکتر تیمور رحمانی، دکتر سرزعیم، دکتر قمی و دکتر راشد طی روزهای سی ام تیر تا یکم مرداد برگزار خواهد شد.  
همایش با پخش آیاتی چند از کلام‌الله مجید و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران طبق برنامه آغاز شد. در ابتدای جلسه افتتاحیه، مسئول نهاد نمایندگی رهبری در امور دانشجویان و اساتید ایرانی خارج از کشور، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا مرتضوی، سخنان خود را با خوش‌آمدگویی آغاز نمودند. ایشان ضمن معرفی مختصر همایش‌های سالانه اساتید و دانشجویان خارج از کشور و ابراز امیدواری در این که این همایش شکوهمند مقدمه‌ای برای گسترش همکاری‌های آحاد مردم و مسئولین در جهت تحقق تمدن نوین اسلامی خواهد بود. حاج آقا مرتضوی با توجه به دیدگاه‌های مختلف و متفاوت در تعریف تمدن به بیان نقش قرآن و سنت‌ها در شکل گیری تمدن‌ها پرداختند :« با توجه به تعاریف متفاوت از تمدن، با پرسش‌های گوناگونی مواجهیم از جمله اینکه آیا تمدن محصول کوشش ارادی انسان‌هاست یا اینکه تابع اراده آنها نیست، بلکه اتفاقات خرد و کلان بدون طرح و نقشه پیشین، شرایط خاص تمدن یا تمدن‌ها را می‌آفریند؟ همچنین آیا منظور از تمدن، تعبیر دیگری از رویدادهای تاریخ است، البته نه هر رویداد تاریخی بلکه رویدادهای آگاهانه، هدفمند و دارای امواج اجتماعی. مانند اقدامات پیامبران، نخبگان سیاسی، اجتماعی، علمی، فرهنگی و اقتصادی که تاریخ را می‌سازند. اگر بپذیریم که تمدن به جامعه‌ای پیشرفته اطلاق می‌شود که به لحاظ اخلاقی، سیاسی، ‌اجتماعی، علمی و... برتر است و با مشارکت و فعالیت مردم ایجاد گردیده، باید بپذیریم که رویداد و رهاوردهای تاریخی با این ویژگی‌ها و شرایط همان جامعه پیشرفته است که پیش‌زمینه تمدن بشری است که با طرح و اراده پیشین آنان رقم خورده؛ البته شاید همه افراد یا یکایک آدم‌ها نسبت به نتایج عملکرد خود آگاهی نداشته باشند اما رهبران و نخبگان اجتماعی نسبت به نتایج و آینده عملکرد خود آگاهی داشته‌اند. 
آیا قرآن و سنت در این باره اظهار نظر کرده‌اند و اگر نظری دارند چگونه است؟ قرآن کریم و به تبع آن روایات برای مدنیت اصالت قائلند و انسان را ذاتا اجتماعی می‌دانند و آنان را در قبال جامعه و جهت‌گیری‌های آن مسئول می‌دانند. شکل‌گیری جامعه با موازین و ضوابط اسلامی مایه رشد، صلاح و سلامت جامعه است. در واقع جامعه دینی دارای کارکرد است؛ قرآن کریم مسلمانان را برترین امت خطاب می‌کند مشروط بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر را در دستور کار خود قرار دهند. آنگاه که امر به معروف و نهی از منکر توسط پیامبران را مورد ارزیابی قرار می‌دهیم می‌بینیم که موضوعات کلان را مد نظر قرار می‌دهند و در قبال جریان‌ها و موج‌های حاکم اقدام می‌کنند. مانند حضرت نوح و جریان حاکم الحاد و بی‌اعتقادی، حضرت ابراهیم و جریان حاکم شرک و بت‌پرستی، حضرت موسی و جریان فرعونی استبداد، جناب شعیب و جریان بی‌عدالتی اجتماعی و حضرت لوط و جریان حاکم انحرافات اخلاقی و بالاخره پیامبر گرامی اسلام و بی‌هویتی بشر در زندگی و جهت‌گیری‌های اجتماعی‌سیاسی. بنابراین پیامبران در صدر ایجاد ساز و کار یک جامعه پیشرفته‌اند و روندی که پیش گرفته‌اند به استقلال و اقتدار منتهی می‌شود که مولود آن قطعا تمدن خواهد بود. قرآن کریم برای دستیابی به جامعه برتر توصیه به تحقیق می‌کند: «أَفَلَمْ يَسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَيَنْظُرُوا كَيْفَ كَانَ عَاقِبَةُ الَّذِينَ مِنْ قَبْلِهِمْ دَمَّرَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ وَلِلْكَافِرِينَ أَمْثَالُهَا» در واقع توصیه به استنباط قواعدی است که چگونه جوامع خوشبخت را به بدبختی می‌کشاند. حضرت امیر (ع) در نامه 31 به امام حسن مجتبی (ع) می‌فرمایند: «أَيْ بُنَيَّ إِنِّي وَ إِنْ لَمْ أَكُنْ عُمِّرْتُ عُمُرَ مَنْ كَانَ قَبْلِي فَقَدْ نَظَرْتُ‏ فِي أَعْمَالِهِمْ وَ فَكَّرْتُ فِي أَخْبَارِهِمْ وَ سِرْتُ فِي آثَارِهِمْ...»
مطالعه قرآن و عملکرد ائمه اطهار و اندیشه در گزارش‌های مربوط به آنان و تحقیق و کاوش در آثار برجای مانده از ایشان سبب کشف عوامل رشد و خوشبختی، و همچنین شناخت عوامل افول و سرگردانی می‌شود. قرآن کریم وقتی در مورد جامعه اظهار نظر می‌کند برای تاریخ و جامعه همانند یک موجود زنده تولد، رشد، دوران ضعف و پیری و افول قائل است و سنت حاکم بر تاریخ را تغییرناپذیر می‌داند:«وَلِكُلِّ أُمَّةٍ أَجَلٌ فَإِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ لَا يَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً وَلَا يَسْتَقْدِمُونَ» و یا آیه «وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّةِ اللَّهِ تَبْدِيلًا».
قرآن رویدادهای تاریخی و اجتماعی را حاصل دستاورد مردم همان جامعه می‌داند؛ اگر خوشبخت باشند اگر بدبخت؛ اگر رو به رشد باشند یا رو به افول و... همه حوادث مربوط به خودشان است: «إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَومٍ حَتّى يُغَيِّروا ما بِأَنفُسِهِم» و یا آیه «إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَ إِمَّا كَفُورًا».
از دیدگاه قرآن و سنت، مسأله تمدن دستاورد آگاهانه و عالمانه بشر است که با رعایت ضوابط و سنن می‌توان بدان دست یافت و در نهایت کشور عزیز ایران اسلامی برای رسیدن به اقتدار لازم تمدن‌ساز و تمدن‌آفرین، برای علم و دانش ارج و ارزش ویژه قائل است و آن را مهم‌ترین رکن اقتدار ملی و امت می‌داند و در این راستا دست نخبگان علمی خود را در هر کجای عالم که هستند به گرمی می‌فشارد.»
پس از ایشان دکتر نائبی دبیر اجرایی جلسه و حجت الاسلام و المسلین نظام‌زاده، نماینده مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی و انجمن دانشجویی در مناطق آسیا و اقیانوسیه، ضمن خوشامدگویی و تقدیر از میهمانان به شرح مختصری از برنامه‌های همایش پرداختند. 
در این همایش چهار پنل سخنرانی با موضوعات علم و فناوری، اقتصاد، فرهنگ و عوامل ظهور و افول تمدن‌ها اجرا می‌شود که نقش اساسی در یافتن پاسخ پرسش‌های بسیاری در رابطه با تمدن نوین اسلامی خواهد داشت؛ همچنین ارائه مقالات دانشجویی، سخنرانی صاحب نظران و وقت‌های اختصاصی برای پرسش و پاسخ از برنامه‌های دیگر این همایش هستند.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما