جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج00 نظر

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی برای دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج
بورسیه تحصیلی، این اجازه را به شما می‌دهد تا بتوانید بسیار راحت‎‌تر از مزایای تحصیل در خارج از کشور بهره‌مند شوید؛ در این مقاله به شرح کلی و ابتدایی مراحل اخذ بورسیه میپردازیم.

 

سالانه دانشجویان زیادی با استعداد‌های فراوان پا در دانشگاه‌ها می‌گذارند و یا قصد شکوفا نمودن استعدادهای خود را دارند. هر یک از این دانشجویان روش‌های مختلفی را برای به فعلیت و کمال رساندن توانایی‌های خود اتخاذ می‌کنند و سعی در دستیابی به موفقیت‌های بزرگ دارند. 

یکی از رویاهایی که اکثر دانشجویان در کشورهای مختلف به خصوص کشورهای کم‌تر توسعه یافته در ذهن خود می‌پرورانند، اخذ بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های معتبر کشورهای غربی و توسعه یافته است و مسیرهای پیچیده را با تلاش‌های مستمر شبانه روزی خود می‌پیمایند تا آن‌ها را برای خود هموار سازند و موانع پیش رو را از میان بردارند. 

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی:

اخذ بورسیه تحصیلی مانند داشتن رویای آن راحت نیست و دارای شرایط متفاوتی است. بورسیه تحصیلی از ایده‌‌آل‌های دانشجویان است؛ زیرا علاوه بر پیش آمدن شرایط جدید و به چالش کشیدن خود در موقعیت‌های مختلف، می‌توانند از تحصیل رایگان و امکانات مطلوب در کشورهای پیشرفته همچون کشورهای اروپایی و غربی بهره‌مند شوند.

به طور معمول هزینه تحصیل و اقامت برای متقاضیان کشورهای مختلف سرسام آور است و تهیه ارز مورد نیاز برای اقامت و تحصیل بسیار دشوار است؛ به همین علت برای دانش آموختگانی که از شرایط کافی از جمله تمکن مالی کافی برخوردار نیستند، بورسیه تحصیلی یک گزینه بسیار مناسب برای آن‌ها است. همچنین در صورت اخذ بورسیه تحصیلی و به اتمام رساندن تحصیلات خود می‌توانند به کشور مربوطه مهاجرت کنند و در همان جا مشغول به فعالیت‌های مختلف شوند.

تذکر این نکته ضروری است که برخی از دانشگاه‌ها برای اعطای بورسیه تحصیلی از طریق اساتید آن دانشگاه اقدام می‌کنند. برای اینکه از شرایط کافی برای بورسیه شدن برخوردار باشید باید تمامی مدارکی که برای رفتن نیاز است را تهیه نمایید. البته مدارکی که مورد نیاز است در مقاطع مختلف متفاوت است. به عنوان مثال دانشجویانی که در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند باید سی‌وی خود را تهیه کرده و صورت تکمیل شده آن را به اساتید خود ارسال نمایند. البته cv تهیه شده در دست شما باید به صورت کاملا مختصر و کوتاه باشد. این نکته را نیز فراموش نکنید که در صورتی که خواستار بورسیه تحصیلی باشید باید به طور کامل با زبان آن کشور آشنایی داشته باشید تا به هیچ گونه مشکلی برنخورید.

معدل و سن مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی:

اخذ بورسیه تحصیلی می‌تواند در دوران دبیرستان نیز اتفاق بیفتد اما بیش‌ترین متقاضیان آن دانشجویان هستند. معدلی که مورد نیاز است تا دانشجویان بورسیه تحصیلی شوند، چهارده به بالا می‌باشد. همچنین باید پیگیر کارهایتان از طریق اساتید خود نیز باشید. اگر پیگیری‌های لازم را انجام ندهید احتمال اینکه اساتید شما را رد کنند، بسیار است. همچنین سن فردی که برای بورسیه تقاضا می‌کند نباید بالای چهل سال باشد. زیرا در این صورت با مشکل مواجه شده و احتمال کمی وجود دارد تا فرد در بورسیه پذیرفته شود.

داشتن مقاله و انجام طرح‌های تحقیقاتی:

به طور قطع می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین عوامل در اخذ بورسیه تحصیلی داشتن مقالات مختلف در نشریات گوناگون است. اگر مقاله‌های شما علاوه بر کشور خودتان در کشورهای خارجی نیز به چاپ رسیده باشند و دارای ارزش بین‌المللی باشند، شانس شما بسیار زیاد خواهد بود. پس اگر قصد بورسیه شدن را دارد، این مورد را فراموش نکنید.

کسب نمره بالا در زبان:

به طور کلی دو نوع مدرک زبان که ارزش بسیار بالایی دارند، وجود دارد. تافل و آیلتس این دو مدرک هستند. برای بورسیه شدن باید حد نصاب نمرات را کسب کنید تا شرایط برای شما بسیار راحت تر شود. در کل برای تافل باید نمره بالای ۱۰۰ داشته باشید و برای آیلتس نمره بالای ۷ را کسب کنید. اگر بتوانید خودتان را به این حد نصاب برسانید شانس شما برای پذیرفته شدن، بسیار افزایش خواهد یافت.

ثبت اختراع:

ثبت اختراع از موارد اصلی شرایط اخذ بورسیه تحصیلی نیست اما می‌تواند جزء موارد تاثیرگذار باشد. به این صورت که اگر به اندازه کافی مقالات پژوهشی بین المللی داشته باشید و در کنار آن ثبت اختراع نیز داشته باشید، احتمال شما برای پذیرش زیاد خواهد شد.

شرکت در دوره‌ها و کنفرانس‌های مختلف:

شاید بتوان گفت که حضور در دوره‌ها و کنفرانس‌های مختلف می‌تواند در راحتی کارهای شما برای اخذ بورسیه تحصیلی تاثیرگذار باشد. هر چقدر علاقه شما به حضور در این مکان‌ها بیشتر باشد و نقش پر رنگ‌تری را داشته باشید، می‌توانید برای بالا رفتن شانستان در اخذ بورسیه تحصیلی امیدوار باشید.

آیا تفاوتی بین دانشجوهای دانشگاه‌های دولتی با دانشگاه‌های آزاد وجود دارد؟

در جواب این سوال باید گفت تفاوتی بین این دو دانشگاه در گرفتن بورسیه تحصیلی وجود ندارد و شانس هیچ کدام از آن‌ها بر دیگری غالب نیست. هر چقدر معدل شما بالاتر باشد شانستان بیشتر خواهد بود. البته معدل الف بودن تنها ملاک اصلی نیست و در کنار آن باید به انجام تحقیقات پژوهشی نیز بپردازید. 

رزومه:

یک دانشجو باید توانایی این را داشته باشد تا یک رزومه کامل تحویل بدهد. در صورت درخواست برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی، باید فرم‌هایی که مربوط به درخواست پذیرش هستند را نیز تکمیل کنید. پس از این کار باید اقدام به تکمیل رزومه خود کنید. برای کامل نمودن رزومه خود باید از افراد متخصص در این زمینه کمک و مشاوره‌های لازم را بگیرید. رزومه شما باید بسیار قوی پباشد. همچنین متن آن باید به زبان انگلیسی باشد.

تکمیل و تحویل مدارک:

اگر رزومه شما مورد پذیرش قرار گرفت وقت آن است که مدارک خود را تکمیل کنید و سپس آن‌ها را تحویل بدهید. برخی از مدارکی که مورد نیاز است ممکن است به راحتی در دسترس شما نباشد. به همین علت بهترین گزینه مراجعه به پشتیبانی دانشگاه است تا با دو روش مدارک مورد نیاز را تحویل شما بدهند. یکی از این روش‌ها دادن مدارک اصلی است و دیگری معادل سازی کردن مدارک مورد نیاز است.

اخذ ویزا:

اگر مدارک خود را به صورت کامل تکمیل کرده‌اید و آن‌ها را تحویل داده‌اید نوبت آن فرا رسیده است که اقدام به اخذ ویزای خود کنید. برای اخذ ویزا مراحل مختلفی را باید طی کنید. اولین قدم برای گرفتن ویزا و یا گذرنامه مشاوره است تا اطلاعات کامل در این خصوص به شما گفته شود. پس از آن باید وقت مصاحبه‌ای را تنظیم کنید و در نهایت به سفارت بروید. در آن صورت متوجه خواهید شد که می‌توانید ویزا را دریافت کنید یا خیر. زیرا گرفتن ویزا نیز مستعد برخی شرایط و ویژگی‌ها است.

مهاجرت و پیش به سوی موفقیت:

وقتی تمام کارهای رفتن شما به اتمام رسید و توانستید تا مرحله اخذ ویزا بروید، نوبت آن رسیده که مهاجرت خود را شروع کنید. البته قبل از همه این کارها باید کشور و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنید. مهاجرت برای بسیاری از افراد یک راه مستقیم برای موفقیت و رسیدن به اهداف بزرگ است؛ اما این نکته را نباید به هیچ وجه فراموش کنید که در شروع هر کار و هدفی مشکلاتی و موانعی وجود دارد. این امر بستگی به شما دارد که چگونه از این مشکلات و موانع پیش رو گذر خواهید کرد.

روال اعطای بورس تحصیلی و اعلام دانشگاه‌ها در مورد اخذ بورس و کمک هزینه تحصیلی متفاوت است. ممکن است دانشگاهی اعلام کند که تمام مدارک خود را برای دانشگاه ارسال کنید تا با بررسی آن‌ها تخمین بزنیم که چقدر کمک هزینه می‌توان به آن فرد اختصاص داد، سپس با ارسال مدارک توسط فرد، دانشگاه نامه پذیرش وی را ارسال کرده و در آن مقدار تخفیف و کمک هزینه را بر اساس شرایط وی، به وی اعلام کند. اما دانشگاهی دیگر اعلام کند که رشته‌های x و y به مقدار z بورس تحصیلی به دانشجویان جدیدالورود یا قدیمی خود اختصاص داده‌اند و درخواست کند که مدارک خود را برای بررسی و ارزیابی به دانشگاه در یک بازه‌ی زمانی خاص ارائه نمایند؛ بنابراین جزئیات اجرایی کارهای مهاجرت تحصیلی برای هر شخص می‌تواند متفاوت باشد، کافیست با دنبال کردن دقیق موارد از سایت دانشگاه مقصد مراحل را بپیمایید.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما