جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

شرایط عمومی و قوانین تحصیل در خارج از کشور00 نظر

شرایط عمومی و قوانین تحصیل در خارج از کشور
آشنایی با قوانین اعزام دانشجو به خارج از کشور

 

‌فصل اول: کلیات

‌ماده ۱ - به منظور کمک به تأمین نیروی انسانی متعهد متخصص مورد نیاز کشور و شناخت نوآوری‌های علمی دنیا آشنایی با آخرین تجربیات ‌کشورهای خارجی در زمینه‌های مختلف علمی، فنی و تخصصی، وزارت فرهنگ و آموزش عالی که در این قانون "‌وزارت" نامیده می‌شود، اقدام به‌ اعزام دانشجو به خارج از کشور می‌نماید.

‌ماده ۲ - اعزام شوندگان باید دارای شرایط زیر باشند:

‌الف - ایمان و اعتقاد به اسلام، نظام جمهوری اسلامی، قانون اساسی و ولایت فقیه. 

ب - تقوا، که نشانه آن انجام واجبات و اجتناب از محرمات است.

ج - عدم وابستگی به احزاب و گروه‌های ملحد و محارب.

‌تبصره - اقلیت‌های دینی مصرح در قانون اساسی، از شرط ایمان و اعتقاد به اسلام مستثنی هستند.

‌ماده ۳ - اعزام دانشجویان پسر، که دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر هستند با در نظر گرفتن ظرفیت دانشگاه‌های کشور و امکانات ارزی،‌ رشته‌های مورد نیاز و کاملاً ضروری صورت خواهد گرفت. وزارت هر سال یک بار این موارد را تعیین خواهد کرد؛ در شرایط مساوی اولویت با ‌لیسانسیه‌های متأهل می‌باشد.

‌تبصره ۱ - زنان لیسانس و بالاتر با توجه به سایر ضوابط مندرج در این قانون، تنها در صورتی که ازدواج کرده باشند و در معیت همسر خویش ‌می‌توانند داوطلب اعزام شوند.

‌تبصره ۲ - به منظور افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها وزارت برنامه و بودجه موظف است معادل مبلغ صرفه‌جویی ارزی که در اثر این قانون ‌انجام می‌گیرد، بودجه ارزی دانشگاه‌ها را اضافه نماید، بر این مبنا وزارت علاوه بر بودجه مربوط به توسعه دانشگاه‌ها موظف است معادل صرفه‌جویی ‌را در جهت توسعه دانشگاه‌ها مصرف نماید.

‌ماده ۴ - وزارت موظف است هر سال رأساً تعدادی از فارغ‌التحصیلان را که دارای مدرک لیسانس یا بالاتر می‌باشند، به عنوان بورسیه برای کسب‌ تخصص‌های لازم در رشته‌های ضروری، به خارج از کشور اعزام کند. همچنین اعزام بورسیه‌های وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی دیگر که تحصیلات یا ‌تحقیقاتشان منجر به اخذ مدرک دانشگاهی می‌شود، با توجه به ضوابط این قانون و لزوم اخذ تخصص در رشته‌های ضروری از طریق وزارت صورت ‌می‌گیرد.

‌ماده ۵ - مؤسسات، شرکت‌های خصوصی و افراد حقیقی در صورت تحصیل ارز از طریق قانونی، می‌توانند با توجه به شرایط و مقررات این قانون تا ۲ درصد ارز خود را به اعزام دانشجو اختصاص دهند.

‌ماده ۶ - وزارت موظف است فهرست اسامی دانشگاه‌های دنیا را که به لحاظ علمی دارای اعتبار لازم بوده و به لحاظ اخلاقی بالنسبه واجد‌ صلاحیت باشند تهیه و به داوطلب اعلام نماید و فقط پذیرش‌های تحصیلی این دانشگاه‌ها را به رسمیت بشناسد و دانشجویان موضوع این قانون را‌منحصراً به آن‌ها اعزام کند.


‌فصل دوم: امتحان اعزام و نحوه گزینش

‌ماده ۷ - انتخاب داوطلبان به صورت زیر انجام می‌گیرد:

‌الف - صلاحیت علمی افراد بر اساس سوابق دانشگاهی متقاضی و آزمون علمی تعیین

می‌شود چنانچه تعداد داوطلب بیش از تعداد مورد نیاز ‌باشد اولویت افراد بر حسب صلاحیت علمی خواهد بود.

ب - صلاحیت اخلاقی داوطلبان با توجه به مقررات ماده ۲ توسط یک هیأت بررسی صلاحیت اخلاقی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

‌ماده ۸ - وزارت موظف است کلاس‌هایی جهت تقویت زبان‌هایی که تدریس آن در ایران امکان‌پذیر است و آموزش مسائل اخلاقی و اجتماعی برای‌دانشجویانی که برای اعزام قبول شده‌اند، دایر نماید.


‌فصل سوم: هزینه تحصیل و پروانه ارزی و تعهدات مربوط به آن‌ها

‌ماده ۹ - دولت موظف است تا زمانی که نیاز کشور رفع نشده است و داوطلبان واجد شرایط، به ترتیب مذکور در این قانون وجود دارند، ‌اعتبار لازم ‌برای بورس و وام تحصیلی را در بودجه کل کشور منظور و نیز سهمیه ارزی مربوط را پیش‌بینی کند.

‌تبصره - میزان بورس و وام تحصیلی به هر یک از دانشجویان و همچنین مبلغ ارز هر یک از دانشجویان مشغول تحصیل در خارج از کشور، ‌همه ‌ساله با پیشنهاد وزارت و تصویب هیأت وزیران تعیین می‌شود.

‌ماده ۱۰ - متناسب با میزان بودجه و رعایت آیین ‌نامه‌های مربوط، دولت هر سال علاوه بر دانشجویان ممتاز به تعدادی از دانشجویان اعزامی که ‌امکان تأمین هزینه‌های تحصیلی خود را نداشته باشند در قبال اخذ تعهد رسمی، بورس یا وام تحصیلی اعطاء می‌نماید.

‌تبصره - اعطای کلیه بورس‌های آموزشی ( ‌اعم از بورس‌های دولتی و بورس‌هایی که کشورهای دیگر در اختیار دولت ایران می‌گذارند) و نیز وام ‌تحصیلی از طریق وزارت انجام می‌گیرد.

‌ماده ۱۱ - کسانی که با استفاده از بورس تحصیلی دولت به خارج می‌روند باید متعهد شوند و تضمین بسپارند که دو برابر و حداکثر ده سال و کسانی‌که از وام استفاده می‌کنند، ۱.۵ برابر و حداکثر ۸ سال و کسانی که از ارز تحصیلی استفاده می‌نمایند

برابر مدتی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند و ‌حداکثر ۶ سال، در محلی که وزارت مربوطه تعیین می‌کند خدمت کنند.

‌ماده ۱۲ - دانشجویانی که از بورس و یا وام کامل تحصیلی استفاده می‌کنند، فقط می‌توانند اشتغال به کارهای علمی داشته باشند؛ دانشجویان دیگر ‌نیز فقط با اجازه سرپرستی می‌توانند به کارهایی بپردازند که مغایر با شئون و وظایف اسلامی نباشد و

موجب عدم موفقیت آن‌ها در تحصیل نگردد.

‌ماده ۱۳ - ارز تحصیل تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که مطابق مقررات این قانون برای ادامه تحصیل به خارج از کشور، اعزام شوند.

‌تبصره - دانشجویانی که قبل از تصویب این قانون اعزام شده‌اند مشمول این ماده نبوده و در این مورد طبق ضوابط گذشته با آنان رفتار خواهد شد.

ماده ۱۴ - مشمولان نظام وظیفه به شرط عدم غیبت با سپردن تعهد می‌توانند جهت ادامه تحصیل طبق ضوابط وزارت به خارج اعزام شوند.


‌فصل چهارم: سرپرستی دانشجویان

‌ماده ۱۵ - به منظور حل مشکلات و نظارت و سرپرستی و مراقبت کامل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور، به تناسب نیاز، سرپرست یا ‌سرپرستانی به ریاست یکی از آنان تعیین و به کشورهای مختلف اعزام می‌شوند. سرپرستان و رؤسای سرپرستی به پیشنهاد وزیر فرهنگ و آموزش عالی ‌و حکم وزیر امور خارجه منصوب می‌گردند.

‌ماده ۱۶ - سرپرستی ضمن رعایت مصالح سیاست خارجی و هماهنگی با نمایندگی وزارت امور خارجه ملزم به اجرای دستورالعمل‌ها و مقررات ‌وزارت فرهنگ و آموزش عالی در رابطه با امور تحصیلی و اخلاقی دانشجویان می‌باشد.

‌تبصره - چگونگی ارتباط اداری و مالی سرپرستی با نمایندگی وزارت امور خارجه و بر طبق آیین‌نامه‌ای خواهد بود که به تصویب وزیر فرهنگ و‌آموزش عالی و وزیر امور خارجه می‌رسد.

‌ماده ۱۷ - شرایط سرپرستان به قرار زیر است:

‌الف - ایمان و اعتقاد به اسلام و ولایت فقیه، نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی.

ب - تقوا، که نشانه آن انجام واجبات و اجتناب از محرمات است.

ج - تأهل.

‌د - داشتن حداقل مدرک لیسانس یا معادل آن.

ه - توانایی کافی برای انجام وظایف سرپرستی.

‌و - آشنایی لازم به زبان دانشگاهی کشور محل مأموریت و یا یکی از زبان‌های بین‌المللی رایج در آن کشور.

‌ز - داشتن حداقل سه سال سابقه کار در امور آموزشی و فرهنگی.

تبصره - وزارت می‌تواند از علمای حوزه‌های علمیه که به جز بند "‌ز" سایر شرایط را دارا باشند جهت سرپرستی انتخاب نماید.

‌ماده ۱۸ - وظایف سرپرستان به شرح زیر است:

‌الف - کمک و راهنمایی به دانشجویان در تهیه مسکن.

ب - بررسی وضع علمی و اخلاقی دانشگاه‌های کشور محل خدمت و تهیه گزارش‌های لازم سالانه از آنها برای وزارت فرهنگ و آموزش عالی.

ج - نظارت بر امور تحصیلی دانشجویان و اخلاق و رفتار آنان.

‌د - ارسال گزارش از وضع تحصیلی و اخلاق و رفتار دانشجویان به وزارت فرهنگ و آموزش عالی در هر سال یا نیمسال یا فصل بر حسب نظام ‌تحصیلی دانشگاه محل.

ه - همکاری در اخذ پذیرش داوطلبانی که از طرف وزارت فرهنگ و آموزش عالی معرفی می‌شوند.

‌و - نظارت بر وضع اخلاقی و اعتقادی بر تحصیلی سایر دانشجویان که در محل مأموریت سرپرستی به تحصیل اشتغال دارند.

‌ز - دانشجویان مشمول بند "‌و" در صورت تأیید سرپرستی جز مزایای ارزی از سایر مزایا برخوردار می‌شوند.

‌ماده ۱۹ - تحصیل فرزندان افرادی که به صورت مجاز در کشور خارجی زندگی می‌نمایند بلامانع بوده و سرپرستی موظف است به کار آنان نظارت ‌داشته باشد.

‌ماده ۲۰ - وزارت موظف است مطابق آیین‌نامه‌های مربوط پس از وصول گزارش سرپرستی‌ها و رسیدگی به وضع دانشجویانی که از حیث اخلاق و ‌رفتار شایستگی ندارند و یا در تحصیلات، پیشرفت لازم را حاصل نکرده‌اند با تذکر قبلی نسبت به قطع بورس، وام

تحصیلی و یا ارز تحصیلی آنان اقدام ‌نموده و از تمدید مجوز خروج تحصیلی ایشان خودداری نماید.

‌ماده ۲۱ - وزارت موظف است ظرف سه ماه آیین‌نامه مربوط به موارد زیر را تهیه و به تصویب وزیر فرهنگ و آموزش عالی برساند:

۱. ارز تحصیلی

۲. حداکثر مدت اقامت و اشتغال به تحصیل

۳. طی دوره‌های کارآموزی و تخصصی

۴. مقررات مربوط به مشروط شدن و تجدید درس‌ها

۵. مسائل مربوط به چگونگی تحصیل در دانشگاه‌های خارج

۶. ضوابط مربوط به مراعات اصول اخلاقی و عقیدتی

۷. مشمولیت نظام وظیفه

‌ماده ۲۲ - از تاریخ تصویب این قانون، کلیه قوانین و مقررات مغایر با این قانون لغو می‌گردد.

قانون فوق مشتمل بر بیست و دو ماده و هشت تبصره در جلسه یکشنبه بیست و پنجم فروردین ماه یک هزار و سیصد و شصت و چهار مجلس‌شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۵/۲/۱۳۶۴ به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

‌رییس مجلس شورای اسلامی- اکبر هاشمی


شرایط عمومی

سابقه تحصیل در یکی از مقاطع ذیل

متوسطه نظری یا فنی حرفه‌ای جهت ادامه تحصیل در مقطع کالج

پیش دانشگاهی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی

کارشناسی جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای پیوسته

دکترا جهت ادامه تحصیل در مقطع فوق دکترا و فرصت‌های مطالعاتی


شرایط مالی

داشتن توانایی مالی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیلی و زندگی در طی دوران تحصیلی

آمادگی جهت پرداخت:

هزینه بررسی مدارک و صدور پذیرش تحصیلی توسط دانشگاه

هزینه صدور روادید تحصیلی به سفارت کشور مورد نظر

آمادگی جهت رزرو:

هتل یا خوابگاه دانشجوئی در کشور مورد نظر (در بعضی موارد)

بلیط رفت و برگشت به کشور مورد نظر


مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی

رزومه شخصی شامل سوابق تحصیلی ، علمی ، تحقیقاتی ، ورزشی ، شغلی

ترجمه گواهی آخرین مدارک تحصیلی و ریز نمرات بر حسب مورد با تائید وزارت دادگستری و امور خارجه و در صورت لزوم سفارت کشور مورد نظر

پاسپورت معتبر با حداقل ۶ ماه اعتبار + کپی صفحات ۲-۹

مدرک رسمی مربوط به آموزش به زبان انگلیسی مانند IELTS و TOEFL یا تحصیل در دانشگاه به زبان انگلیسی

ترجمه شناسنامه بر حسب مورد

در رابطه با دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر مدارک فوق مدارک ذیل نیاز است :

توصیه‌نامه از سه استاد محل تحصیل دانشجو

ترجمۀ تز

تحقیقات

مقالات به چاپ رسیده در مجلات داخلی یا خارجی

سوابق شغلی

در رابطه با دانشجویان متقاضی اخذ پذیرش تحصیلی برای مقاطع بالاتر کارشناسی ارشد علاوه بر مدارک فوق مدارک ذیل نیز لازم است:

ترجمه سرفصل‌های تحقیقات

ارائۀ پروپوزال تحقیقاتی جهت تحقیقات در دوره دکترا

سوابق شغلی و تدریس در دانشگاه یا هیئت علمی


مدارک لازم جهت اخذ روادید تحصیلی 

۱۲ قطعه عکس ۴×۳ رنگی پاسپورتی

ترجمه سند ملکی والدین یا اسپانسر

گواهی موجودی حساب بانکی والدین یا اسپانسر، حداقل معادل هزینه‌های سال اول

گواهی اشتغال به کار والدین یا اسپانسر

آزمایشات سلامت جسمانی

گواهی وضعیت سلامت جسمانی و روانی توسط پزشک

بر حسب مورد، قبولی در مصاحبه سفارت کشور مورد نظر از جمله شرایط صدور روادید تحصیلی می‌باشد.

پایان خدمت یا معافیت سربازی برای مشمولان در گروه‌های مختلف سنی در مقاطع گوناگون از جمله معافیت تحصیلی( فقط در مقاطع بالاتر از ليسانس)، جهت خروج از کشور ضروری است.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما