جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

شنبه گفت در سازمان انرژی اتمی ایران؛ شرایط برای تقویت هرچه بیشتر کشور مهیاست00 نظر

شنبه گفت در سازمان انرژی اتمی ایران؛ شرایط برای تقویت هرچه بیشتر کشور مهیاست
دومین جلسه هم اندیشی دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی خارج از کشور از سازمان انرژی اتمی ایران؛ به میزبانی دکتر بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و مدیر همکاری‌های بین المللی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای

 

بهروز کمالوندی، معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی و مدیر همکاری‌های بین المللی پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای با بیان این‌ که نخبگان ایرانی خارج از کشور بخشی از واقعیت‌های جامعه بین المللی را لمس و حس می‌کنند، در ابتدای سخنانش به تشریح تغییر نظام‌های حقوقی، سیاسی جهان بعد از فروپاشی شوروی سابق پرداخت و گفت: آمریکا بعد از حدود ۳۰ سال که تلاش نموده خلاء حاصل از فروپاشی شوروی را پر کند، هنوز موفق نشده و ثابت شده که نمی‌تواند. در این شرایط جهان پر از تهدید و فرصت است و سناریوهای امنیتی غالب بر سناریوهای دیگر بازیگران است. بازیگران جهانی سعی می‌کنند از فرصت‌ها استفاده کنند اما استفاده از فرصت در شرایط مبهم، آزمون و خطاست.

سخنرانی دکتر کمالوندی در دیدار دانشجویان خارج از کشور از سازمان انرژي اتمی

وی با اشاره به سه نگاه غالب در آمریکا برای سلطه بر جهان و تشریح هر یک، گفت: نسبت به دو نگاه غالب در جنگ سرد، ترامپ نگاه انزواگرایانه بیشتری داشته است و علت آن هم تجربه آمریکا در حضور ناموفق در کشورهایی مثل عراق و افغانستان و رسیدن این قدرت به سقف تحمل بهای آزمون و خطای خود است. زمان این آزمون و خطا به پایان رسیده است؛ آن‌ها حتی در سیاست داخلی هم به بن بست رسیده‌اند اما درک آن توسط عوام، زمان می‌برد. بزرگان ما این مسئله را خوب دیده‌اند. حضرت امام (ره) به شیوه‌ای خردگرایانه و عالمانه در نامه به گورباچف اعلام کرد کمونیسم به موزه می‌پیوندد. آن زمان باور این مسئله با اصول روابط بین الملل و دیپلماسی معمول سخت بود. امروز این حرف درباره سرمایه داری هم زده می‌شود.
 

شنبه گفت در کتابخانه ملی ایران؛ دیپلماسی فرهنگی بسیار اثربخش‌تر از دیپلماسی سیاسی است 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با بیان این که در سیاست به دنبال قدرت و عوامل نرم و سخت آن هستند، گفت: امروز مشخص شده است در این حوزه عامل ایدئولوژی عامل بسیار تعیین کننده‌ای است. کما اینکه تقسیم شرق و غرب هم در گذشته مبنای ایدئولوژیک داشت. در چنین وضعیتی با رفتن یک قدرت، غرب تلاش کرد با حضور در آمریکای لاتین، بالکان، افغانستان و عراق، خلاء بوجود آمده را پر کند. نتیجه این شد که نتوانستند خلاء را به تنهایی پر کنند و در این میان فضایی برای کشورهای متوسط مثل ایران و ترکیه ایجاد شد و دیگر بازیگران کوچک نیز توانستند کارهایی انجام دهند.

وی خطاب به دانشجویان و دانش آموختگان خارج از کشور، افزود: در صحنه قدرت و سیاست، قدرتمندان باقی می‌مانند و ضعفا از بین می‌روند؛ در این صحنه که نظامات جهان استقرار پیدا نکرده است و برنامه ریزی خیلی سخت می‌شود، ما در حال گذر از مسیری تاریخی هستیم. رهبر انقلاب حدود ۱۳ سال پیش از آن به عنوان پیچ تاریخی یاد کردند؛ متاسفانه در ۱۰۰۰ سال گذشته قدرتمندان نقشه جهان را تدوین کرده‌اند و ما برای باقی ماندن باید هم در حوزه سخت و هم حوزه نرم قدرتمند باشیم. عامل ایدئولوژیک برد سلاح‌ها را بیشتر می‌کند. عوامل نرم بخصوص بحث‌های حقوقی می‌توانند به کسب جایگاه برتر در صحنه بین المللی کمک کنند. غربی‌ها تلاش می‌کنند جمهوری اسلامی ایران در ۲۰۰ سال آینده جهان، نقشی نداشته باشد. در همین راستا تلاش می‌کنند عوامل اقتدارزا همچون فعالیت‌های هسته‌ای را از ما بگیرند. به اعتقاد آن‌ها کشوری که غنی سازی دارد در لبه قدرت بازدارندگی قرار گرفته است. قدرت نظامی، اقتصادی و هسته‌ای ما برای آن‌ها ترس و بازدارندگی ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر حفظ دستاوردهای کشور در مذاکرات با غرب تصریح کرد: بدترین خسارت برای سیاست عوام زدگی است. ما تلاش می‌کنیم درک درستی از شرایط داشته باشیم و بخوبی از فرصت‌ها استفاده کنیم. نباید عوامل اقتدار را از دست بدهیم. در همین راستا، در نظر داریم با برنامه ریزی‌ و درایت محدودیت‌هایی که در حال حاضر به آن دچار هستیم را کنار بگذاریم. ما از همه اینها عبور می‌کنیم. کشوری نیستیم که تسلیم شویم. هم مردم و هم مسئولین می‌خواهند قوی باشیم و البته چون به سرچشمه هستی و قدرت که خداوند است، وصل هستیم مسئولین کشور اینچنین با قدرت صحبت می‌کنند. در این شرایط باید با تدبیر رفتار کنیم تا این پیچ‌های گاه سهمگین را پشت سر بگذاریم.

کمالوندی گفت: ما در صنعت هسته‌ای چیزی که از دست رفته باشد نداریم. هر جا محدودیتی را پذیرفتیم، راه برگشت را نبستیم. کاهش تعهداتمان هم بسیار حساب شده بود و همه ملاحظات را در نظر گرفتیم؛ یکسال وقت دادیم تا همه به حقانیت جمهوری اسلامی پی ببرند. برخی اصرار می‌کنند که باید زودتر این کار را انجام می‌دادیم اما توجه نمی‌کنند که حمایت آسیا و اروپا از این اقدامات نتیجه همان یکسال صبر استراتژیک بود. نکته‌ای که باید توجه داشت این است که هیچ سازمانی به تنهایی تصمیمات ملی و کلان را اتخاذ نمی‌کند.

دیدار دانشجویان خارج از کشور از سازمان انرژی اتمی

بحث‌های زیادی در شورای امنیت ملی، شورای عالی نظارت بر برجام و جلسات فنی متخصصان هسته‌ای انجام می‌شود و اگر لازم باشد از مقام معظم رهبری نیز استدعا می‌شود تا در خصوص موضوعی اعلام رهنمود نمایند. سازمان انرژی اتمی تمامی شروط رهبری در حوزه کار خود را عملی کرده و آمادگی لازم جهت اجرای تصمیمات مسئولان کشور را دارد. یکی از این شروط آماده سازی مقدمات رسیدن به ۱۹۰۰۰۰ سو غنی سازی بود که سازمان انرژی اتمی برنامه بلند مدت ۲۷۲۰۰۰ سو را که صد در صد عملیاتی بود و تا یک میلیون سو قابل افزایش بود را به شورایعالی امنیت ملی ارائه نمود.

وی افزود: برخی به شکلی بچه گانه به سازمان انرژی اتمی حمله می‌کنند. متاسفانه برخی شخصیت‌ها اظهار نظرهای عجیب و غریب می‌کنند. اینگونه صحبت‌ها اعتبار شخصیت را از بین می‌برد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جمع دانشجویان خارج ازکشور گفت: آمریکایی‌ها گفته بودند غذا و دارو را تحریم نمی‌کنیم اما شرکتی که رادیودارو تولید می‌کند را تحریم کرده‌اند. اگر توان داخلی برای تولید رادیوداروها نبود الان یک میلیون بیمار در سراسر کشور مشکل داشتند. غیر انسانی‌تر از این نداریم که بیماران سخت و سرطانی را تحریم کنند. جمهوری اسلامی واقعاً با استدلال قوی صحبت می‌کند. متخصصین و دانشمندانی داریم که افتخار آفرین هستند؛ نمونه آن ارزیابی اتحادیه اروپا از توان متخصصین و دانشمندان حوزه گداخت سازمان انرژی اتمی بود که معتقد بودند بهترین دانشمندان این حوزه را داریم که البته با تجهیزاتی قدیمی و کهنه کار می‌کنند. با این توان قرار بود عضویت پروژه بین المللی ایتر را کسب کنیم که آمریکا مانع این کار شد. آن‌ها در حقیقت خود را از دانشمندان و متخصصین ایرانی محروم کردند. 

معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی با اشاره به فعالیت‌های تحقیق و توسعه و گام‌هایی که کشورمان در کاهش تعهدات برداشته است، گفت: فعالیت‌های هسته‌ای با درک شرایط به نحو احسن در کشور انجام می‌شود. این صنعت علیرغم حرف و حدیث‌ها با شادابی جلو می‌رود و زمینه‌های گسترده‌ای را برای فعالیت‌ اندیشمندان فراهم آورده است؛ به طوری که در هر مرحله بعد از برداشتن یک محدودیت، جهشی در فعالیت‌ها صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت عدم تفرقه و حفظ وحدت و اقتدار کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران از ۱۰ سال پیش خیلی قوی‌تر شده است. شرایط برای تقویت بیشتر کشور مهیاست تا برای آینده که نظام‌های جدید جهانی شکل می‌گیرد، نقش و جایگاهی قابل قبول و شایسته برای خود داشته باشیم. عدالت مد نظر ما انشاء الله به برکت وجود جوانان و نخبگان ایرانی در سطح جهانی گسترش پیدا می‌کند.

در بخش دیگری از برنامه دیدار نخبگان ایرانی خارج از کشور از سازمان انرژی اتمی، که به همت نهاد نمایندگی رهبری در امور اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور برگزار شد، کمالوندی به سوالات، ابهامات و دغدغه‌های دانشجویان خارج از کشور حاضر در زمینه فعالیت‌ها و دستاوردهای مجموعه سازمان انرژی اتمی ایران پاسخ داد. و در پایان جمعی از نخبگان، دانش آموختگان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور از فعالیت های سازمان انرژی اتمی ایران در راکتور تحقیقاتی تهران و روند تولید رادیوداروها بازدید کردند.


نمایش البوم تصاویر این رویداد

آنچه در «شبنه گفت‌های دانشجویی» خواهید دید.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما