جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

عوامل تاثیرگذار در شکست یا موفقیت مهاجرت تحصیلی00 نظر

عوامل تاثیرگذار در شکست یا موفقیت مهاجرت تحصیلی
بررسی عوامل تاثیرگذار در شکست یا موفقیت در مهاجرت تحصیلی؛ از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به عدم ثبات قوانین مهاجرتی، تسلط به زبان انگلیسی، شخصیت فردی و ... اشاره کرد.

 

در مقاله‌ای با عنوان موفقیت تبادلات علمی بین‌المللی مهمترین عوامل اثرگذار بر موفقیت مهاجرت تحصیلی بیان شد. در این مقاله به توضیح بیشتر عوامل مطرح شده می‌پردازیم.

 

تسلط به زبان انگليسي(زبان مقصد):

نتايج تعدادي از مقالاتی که در حوزه سنجش موفقیت مهاجرت‌های تحصیلی صورت گرفته است، بر نقش تسلط به زبان خارجي به ويژه زبان انگليسي در موفقيت تحصيلي دانشجويان اعزام به خارج و همبستگي زياد بين نمره آزمون‌هاي زبان و موفقيت تحصيلي ايشان دلالت مي‌کند.

فرضا، نمره آزمون IELTS بالای ۶ براي اكثريت دانشگاه‌هاي دنيا نمره قابل قبولي است؛ اما تحقیقات نشان داده است که بالاتر بودن این نمره، شانس موفقیت مهاجران تحصیلی را افزایش داده است.

 

استاد راهنمای تحصیل

دانش، مهارت ارتباطي و قدرت هدايت استاد راهنما بدون شك یکی از كليدي‌ترين خصوصياتي است كه بايد سيستم مديريت بورسیه به آن توجه نمايد.

از نظر دانشجويان، استاد راهنماي با تجربه داراي دانش و وقت كافي يك استاد راهنماي ايده‌آل است. اما اغلب دانشجويان ايراني، در زمان گرفتن پذيرش، با محدوديت‌هاي جدي مواجه هستند و به دليل عدم دسترسي به منابع كافي اطلاعاتي و راهنمايي از سوي افراد با تجربه، هدف اصلي خود را فقط گرفتن پذيرش مي‌بينند و در اين شرايط، دانشجوياني كه به مسئله استاد راهنما توجه دارند، اندك هستند. با توجه به اين موضوع كه اغلب دانشگاه‌هاي خارج از كشور داراي تعداد زيادي دانشجوي غير بومي هستند و به نقش استاد راهنماي خوب آگاهي دارند، اما زياد نگران از دست دادن دانشجويان خارجي به دليل استاد راهنماي نامناسب نیستند. بنابراين، نقش نظام اعطاي بورس در ارزيابي دقيق‌تر اساتيد راهنما و همچنين آگاه ساختن دانشجويان به اين نقش و ترغيب آنان به انتخاب خودآگاهانه و مدبرانه ايشان بسيار مهم است.

 

شخصيت فردي

در بسياري از دانشگاه‌هاي معتبر، شرط اصلي گزينش را، مصاحبه فني قرار مي‌دهند كه اين ارزشيابي نيز بايد به روش علمي انجام شود. نتایج این مصاحبه‌ها می‌تواند برخی از جنبه‌های شخصیتی افراد را مشخص کند. اما همواره ابعادی وجود دارد که به سادگی قابل تشخیص نیستند. تاثیر این ابعاد شخصیتی بر موفقیت دانشجویان خارجی، همواره مورد توجه بوده است.

مثلا فشارهاي رواني ناشي از زندگي در كشوری ديگر ممکن است باعث بروز اشكالاتي در تحصيل یا حتی زندگی فرد شود. اگر فرد شخصیتی مستقل نداشته باشد، احتمالا آسیب‌های شدیدی خواهد دید. این وضعیت در مواجهه با فرهنگ‌هایی که با فرهنگ کشور مبدا تفاوت‌های بسیاری دارند، بیشتر به چشم می‌آید.

روانشناسان مرحله اول مهاجرت را «ماه عسل» می‌نامند. در این مرحله که معمولا تا یک ماه به طول می‌انجامد، شخصص مهاجر مثل یک توریست از تماشای مناظر و خیابان‌ها و مواجهه با انسان‌های جدید لذت می‌برد اما بعد از گذشت یک ماه وارد مرحله «عدم پذیرش» می‌شود.

این مرحله بین ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. گاهی شخص مهاجر به دلیل نداشتن توانایی ارتباط گرفتن با افراد جدید منزوی و دلسرد می‌شود. با عبور از دوره بحرانی که گاهی با افسردگی هم همراه می‌شود مهاجران خود را با شرایط محیط جدید تطابق می‌دهند.

مثلا سبک زندگی در کشورهای غربی کاملا متفاوت با ایران است. شهروندان طبقه متوسط کشورهای توسعه یافته برخلاف ایران اوقات فراغت زیادی ندارند. آن‌ها فقط آخر هفته‌ها فرصت تفریح پیدا می‌کنند و حداکثر سالی یکبار مسافرت می‌کنند. این شرایط برای کسانی که به سبک زندگی ایرانی و رفت و آمدهای خانوادگی عادت دارند ممکن است چندان خوشایند نباشد.

 

مسائل مالی

اگرچه تحقیق حاضر بیشتر دانشجویان بورسیه را مورد واکاوی قرار داده است، اما مشکلات مالی گریبان خیل عظیمی از دانشجویان مهاجر را می‌گیرد و حتی دانشجویان بورسیه نیز از این قاعده مستثنی نیستند. قطعا زندگی در برخی از شهرهای دانشگاهی پرهزینه‌تر از بورسیه‌ای است که دانشگاه مقصد می‌پردازد و دانشجویان برای مدیریت بودجه‌ی خود، نیاز به شغل دارند. برخی کارهای دانشجویی نظیر دستیار آموزشی شدن و کار در دانشگاه را انتخاب می‌کنند و برخی دیگر به صورت جدی‌تر در خارج از فضای دانشگاه به جستجوی کار می‌پردازند. 

پیشرفت همزمان تحصیلی و شغلی امری‌ست که ممکن است به سادگی قابل تحقق نباشد. بنابراین دانشجو برای موفقیت در دوران تحصیل لازم است مدیریت بسیاری خوبی بر روی زمان خود داشته باشد. تاثیر این فشارهای مالی از ابتدا که دانشجو نیاز به تامین مالی برای خروج از کشور دارد، قابل مشاهده است و طبیعتا در مدت زمان تحصیل و کیفیت تحصیل دانشجویان اثرگذار است.

 

عدم ثبات قوانین مهاجرتی

قوانین مهاجرتی کشورهای مختلف تحت تاثیر رویدادهای سیاسی و تحولات اجتماعی ممکن است تغییر کند. با توجه به اینکه پروسه اخذ اقامت چند سال طول می‌کشد باید خود را برای این اتفاقات ناگهانی آماده کنید. فرمان مهاجرتی ترامپ که برای مهاجران ۷ کشور دردسرساز شد، اصلا قابل پیش بینی نبود. همه گمان می‌کردند این صرفا شعار تبلیغاتی ترامپ در دوران انتخابات بوده و اجرایی نخواهد شد.

این موضوع در مورد دیگر کشورها هم صدق می‌کند. مثلا دولت قبلی کانادا اعلام کرده بود کسانی می‌توانند تابعیت کانادایی دریافت کنند که از ۶ سال اخیر حداقل ۴ سال را در خاک این کشور باشند. همین کم و زیاد شدن اعداد که ساده به نظر می‌رسد باعث اتلاف وقت خیلی از مهاجران و دانشجویان بین المللی می‌شود.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما