جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

عوامل موثر بر مهاجرت نخبگان از ديدگاه دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي ايران00 نظر

عوامل موثر بر مهاجرت نخبگان از ديدگاه دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي ايران
موضوعات مطرح شده در رابطه با عواملی که باعث فرار مغزها از ایران میشوند.

 

 

SWOT مخفف نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها است. طبق این تعریف نقاط قوت (S) و ضعف (W) عومل داخلی قابل کنترل در نرظر گرفته می‌شوند؛ همچنین فرصت هاO) ) و تهدیدها (T) به عنوان عوامل خارجی در نظر گرفته میشوند که قطعا شما کنترلی روی انها ندارید. تجزیه و تحلیل swot مشهورترین ابزار ممیزی و تجزیه و تحلیل موقعیت استراتژی اصولی کلی و محیط آن است که هدف اصلی آن شناسایی استراتژی هایی است که یک مدل تجاری خاص را ایجاد می‌کند و منابع و قابلیت های سازمان را به بهترین نحو با نیازهای محیطی و ظرفیت های موجود کارآمد تر میکند. چنانچه شناخت کافی با این مفهوم ندارید برای کسب اطلاعات بیشتر حتما به لینک زیر مراجعه کنید:

تحلیل تکافت اس دابلیو أ تی :   https://en.wikipedia.org/wiki/SWOT_analysis             

اگر شما حتی به عنوان یک مبتدی که به تازگی با مفاهیم ارزیابی SWOT آشنا شده است تنها تحلیلی مختصر نسبت به دانشجویان و پتانسیل نامحدود ایشان بر بهبود و تامین شرایط مادی کشور،فقط و فقط مادی و نه حتی شاخه ای از عوامل معنوی، داشته باشید، با لیستی بلند آیتم مواجه خواهید شد.

دانشجویان همان زیرساخت های اساسی ایران هستند. تعداد بسیار بالای جمعیت تحصیل کرده فرصت خوبی برای توسعه و آبادانی کشور فراهم کرده است که متاسفانه دوعامل سبب ضعف در بهره مندی از این ظرفیت عالی شده است   یکی اینکه هنوز ارتباط بین علم دانشگاه و صنعت برقرار نشده است با وجود اینکه ایران رتبه ۱۶ تولید علم در جهان است و یکی از سریع ترین نرخ های رشد علمی جهان را داراست به طوری که تنها ۵۰ میلیون دلار از صادرات کشور را کالاهای دانش بنیان تشکیل میدهد حال انکه دانشجویان در طرح هایی مانند جهاد سازندگی و خودکفایی و برآورده ساختن احتیاجات تحریم شده کشور در زمینه های مختلف علمی  چه ظرفیت هایی را از خود نشان داده اند که متاسفانه در بسیاری از موارد این توانایی ها نادیده گرفته میشود و برخورد های امنیتی و سلیقه ای با دانشجویان و سرکوب آنان علاوه بر از بین بردن نشاط در جامعه باعث سرخوردگی و مهاجرت  کسانی میشود که هر یک از آنها ارزشمند تر از هزاران چاه نفت اند. به گونه ای که متاسفانه باید قبول کنیم که کشور ما در مساله فرار مغزها رتبه ی اول دنیا را دارد و کمترین سعیی در نگاهداشتن انان در کشور و گوش سپردن به حل مشکلات انان نمیکند؛ و عمق این مسئله به جایی رسیده است که تلاش های بسیار، نتایج ضعیفی در روند بهبود این مشکل به دنبال دارند.

دانشجوی امروز بی‌تردید سبک زیستی متفاوتی با دیروز دارد.نیازهای متفاوتی در خود میبیند؛ نگاهش به خود، به دانشگاه خود، به جامعه خود و جهان خود از جنس نگاه پیشینیانش نیست؛ اما در زیر همین لایه‌های متفاوت زندگی، نمی‌توان از این واقعیت غفلت کرد که او همچنان در پی یافتن برجیست که قدرت انتخابش بالا باشد، حقوقش واقعا به رسمیت شناخته شود، تحمیلی برحوزه عمومی و حریم خصوصی او سایه نیندازد و دانشگاه که هم محل آموزش او و هم مکان پرورش اجتماعی اوست، فضایی چندصدایی و نه تک‌صدایی باشد. اثر وجودی خود را هر چند مادی ببیند؛ درست است که ارزش وجودی انسان را خداوند در کیفیت تعامل وی با الهش میبیند اما در دنیای پر زرق و برق امروز دانشجو نیاز دارد به دیده شدن و مورد تحسین قرار گرفتن .... و نهایتا متحول شدن مسئولیت و نقش آفرینیست که موجب بروز استعدادهای پنهان میشود.

طبیعتا تحصیل در کشوری خارج از ایران دارای مزایایی بسیاری می‌باشد اما هدف عدم خروج دانشجویان به خارج از کشور نیست بلکه آموزش مدیریت درست دانش و بهره وری مناسب در زمان لازم است.

مزایای تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور

طی تحقیقاتی که توسط سميه نوري حكمت ، حميدرضا برادرانعطارمقدم ، محمدرضا ملكي ، رضا دهنويه با عنوان عوامل مؤثر بر مهاجرت نخبگان از ديدگاه دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي ايران انجام شد، عوامل مؤثر بر مهاجرت نخبگان از ديدگاه دانشجويان به ترتيب، عوامل اقتصادي، اداري و آموزشي، حرفهاي، جهاني شدن، اجتماعي و فرهنگي، بودند. در مطالعه انتظاري مهمترين عوامل بترتيب، عوامل اقتصادي، اجتماعي و سياسي، گزارش شده است در پژوهش علاءالديني نيز عوامل شغلي، اجتماعي، تحصيلي، اقتصادي، شخصي، فرهنگي، سياسي و مذهبي، مهمترين اولويت پزشكان ايراني در تمايل به مهاجرت معرفي شده است. طوسي نيز در پژوهش خود نشان داد، هيچ عاملي را به تنهايي نميتوان مؤثر بر پديده مهاجرت نخبگان معرفي نمود.عوامل اقتصادي مهمترين عامل مؤثر بر پديده مهاجرت نخبگان بود. گر چه در اكثر تحقيقات انجام شده در ساير كشورها، تفاوت كلي ميزان حقوق و دستمزد بين كشورها، فقدان ظرفيت جذب نيروهاي متخصص در بازارهاي كار، ضعف ارتباط بين دانشگاه و صنعت، از عوامل اصلي مهاجرت ذكر گرديده، اما علل مادي را نميتوان به خودي خود به عنوان تنها عامل مهاجرت تلقي كرد؛ زيرا اين علت آشكار، علل نهان بسياري به همراه دارد. بر اساس این نتايج، مردان اهميت عوامل اقتصادي را بالاتر از زنان ارزيابي نمودند. به نظر ميرسد مسئله امرار معاش كه در جامعه ما در درجه اول بر عهده مردان ميباشد، در ايجاد اين ديدگاههاي متفاوت بيتأثير نباشد. در اين پژوهش، عوامل اداري و آموزشي به عنوان دومين عامل تأثيرگذار بر پديده مهاجرت نخبگان شناسايي شد و بيشتر دانشجويان، نظام اداري آموزشي كشور را نامناسب ارزيابي نمودند. منافع و علايق آكادميك، در زمينه فرار مغزها به عنوان فرضيه هايي مهم قابل طرح ميباشد. از اينرو هر عاملي كه باعث مخدوش شدن محيط علمي متخصصين شود، باعث افزايش تمايل آنان به خروج كشور ميگرد. دانشجويان مقاطع تحصيلي بالاتر و رشتههاي تحصيلي جديد و علوم نوپا معتقد بودند كه جهاني شدن تأثير بهسزايي بر مهاجرت نخبگان دارد. با توجه به نتايج پژوهشهاي مشابه، به نظر ميرسد عواملي نظير پيشرفت سريع تكنولوژي ارتباطي و گسسته شدن مرزهاي دانش، در پديد آمدن چنين ديدگاهي در دانشجويان مقاطع بالاتر، مؤثر بوده باشد. دانشجويان بالاي ۲۸ سال و متأهل، نسبت به ساير دانشجويان عوامل اجتماعي را مهمتر ارزيابي نمودند، ممكن است عواملي نظير احساس تعلق بيشتر به خانواده، افزايش گستردگي ارتباطات اجتماعي، شناخت بيشتر شرايط اجتماعي جامعه و ساير كشورها، در اين نگرش مؤثر باشند. علاءالديني نيز در نتيجه پژوهش خود اعلام نمود كه سن و جنس (در مردان بيشتر) با تمايل به مهاجرت، رابطه مستقيم و معنيدار و با تأهل رابطه معكوس دارند.

نيروي انساني متخصص، در توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي هر جامعه نقش اساسي ايفا ميكند. خروج نخبگان موجب ميشود افرادي با تخصص پايين ترعهده‌دار مشاغل تخصصي در كشور شوند.  به نظر ميرسد دانشگاهها با ارائه دوره هاي آموزشي متناسب با نياز جامعه، ميتوانند توانمندي هاي دانشجويان را براي فعاليت در بازار كار داخلي افزايش دهند. تقويت ارتباط بين صنعت و دانشگاه، سرمايه گذاري معقول در ايجاد پاركهاي علم و فناوري و تمركز بر كارآفريني و حمايت مالي از فارغ التحصيلان، ميتوانند برای حفظ دانشجویانمان بسيار راهگشا باشند.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما