جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

ما مرهون امام رضا (ع) هستیم00 نظر

ما مرهون امام رضا (ع) هستیم
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی، تولیت آستان قدس رضوی. سیزدهمین همایش سالانه اساتید و دانشجویان خارج از کشور با محوریت تمدن نوین اسلامی؛ فرصت ها و چالش ها

 

بررسی تمدن اسلامی و مرور تاریخ آن، به ما نشان می‌دهد که تمدن اسلامی به برکت اهل بیت علیهم السلام به وجود آمد. پیامبر (ص) فرمود «انی تارک فیکم الثقلین» کتاب خدا و اهل بیتم که اگر از ایشان اطاعت کنید «لن تضلوا ابدا». از طرف دیگر در قرآن در وصف گمراهان آمده است: «اولئک کالانعام بل هم اضل»؛ ایشان از چهارپایان هم گم‌شده‌تر هستند. در حدیث شریف می‌گوید با اطاعت از ایشان گمراه نخواهید شد و در اینجا می‌گوید منکران گم‌شده‌ترین هستند. جامعه‌ای که گم شده باشد که نمی‌تواند تمدن به وجود بیاورد. انسانی که خودش را گم کرده چطور می‌تواند تمدن بیافریند. پس اگر در اسلام تمدنی می‌بینیم به برکت اهل بیت است، حال چه مستقیم چه غیر مستقیم. عربستان که مهد اسلام و کانون حکومت پیامبر است، امروز نمی‌تواند ادعای تمدنی داشته باشد و البته تمدنی هم ندارد. غیر اهل بیت ضلالت و گمراهی است. در ایران هم ما به برکت امام رضا (ع) تمدن داریم. ایران را که غدیر فتح نکرده، ایران را سقیفه فتح کرده، اما به برکت امام رضا ایران به دامن اهل بیت رفت و تمدن‌ساز شد. وجود حضرت رضا در ایران برکات فراوانی داشت. هر چند نیت مأمون در انتقال امام شر بود اما عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. امام رضا در زمان حضور خودشان چه در مناظره‌ها، چه در طول سفر و... مایه برکت بودند؛ حتی در جاهایی که حضور نداشتند و پس از شهادت ایشان به‌واسطه کسانی که به دنبال ایشان یا برای دیدار با ایشان وارد ایران شدند. مانند شاهچراغ که به شهادت رسیدند یا حضرت معصومه که در سفر از دنیا رفتند.

همه معصومین دارای برترین فضائل بشری هستند آن هم به نحو اتم و اکمل، اما در برخی از ایشان صفات خاصی جلوه بیشتری داشته است و به این صفت شناخته شده‌اند. در امام رضا این صفت رأفت است که جلوه بسیار می‌کند. حتی نام رضا بر ایشان یک صفت از سوی خداوند است نه مردم. رأفت هم در مورد پیامبر و امام رضا گفته شده و در مورد سایر معصومین ذکر نشده است. در زیارت منتسب به امام جواد خطاب به امام رضا می‌گوییم: «السلام علیک یا امام الرئوف». در یکی از صلوات‌ها بر امام رضا هم می‌خوانیم: «او را برگزیدی و به واسطه او هر کس را بخواهی مسرور و شادمان می‌کنی». نام رضا بر امام انتخاب شده از طرف خداوند است چون واسطه فیض رضایت خداست. انسان اگر عارف به به حق ایشان را زیارت کند ناامید از حرم ایشان بازنمی‌گردد.

اما همین امام رئوف با ظالمان شدید و جدی است. امام در تمام طول سفرشان به ایران برای بیان حق استفاده کردند و بهره بردند. امام در استقبال مردم نیشابور که گفته شده چند هزار کاتب در جلسه حاضر بودند حدیث سلسله‌الذهب را ایراد کردند که «لا اله الا الله حصنی فمن دخل حصنی امن من عذابی، بشرطها و شروطها و انا من شروطها» امام در این یک کلمه خط امروز، گذشته و آینده را مشخص کرد که توحید در کنار امامت معنا پیدا می‌کند. امام حتی در ذکر احکام هم از مبارزه با ظالم دست برنداشتند. در پاسخ به سوال دو نفر درباره نماز مسافر به یکی می‌گویند تو شکسته بخوان و به دیگری می‌گویند کامل بخوان. وقتی سوال می‌شود که چطور در یک مورد یکسان جواب مختلف است، امام می‌گوید یکی برای دیدار مأمون که حاکم ظالم است آمده، پس سفرش حرام است و نمازش کامل. دیگری برای زیارت امام آمده، سفرش صحیح است و نمازش شکسته.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

بزم آسمان

بزم آسمان

فاتح خرمشهر

فاتح خرمشهر

فاطمه(س)،  فاطمه(س)  است

فاطمه(س)، فاطمه(س) است

نظرات ( 0 )

نظر شما