جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

معایب تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور00 نظر

معایب تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور
قبل از رفتن ابتدا اطلاعات لازم را در مورد مقصد خود برآورد کنید. ویژگی های آب و هوایی، هزینه های زندگی و تحصیل در کشور مورد نظر را مورد تجزیه و تحلیل قرار بدهید و تمام جوانب را با شرایط خود وفق داده و آگاهانه بررسی کنید. مقایسه شرایط موجود شما و مقصدتان کمک بزرگی در انتخاب صحیح میکند.

 

اغلب دانشجویان رویای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بهتر و معتبر را در سر دارند و مهاجرت به سایر کشورها از جمله راه‌حل‌های این مسئله به شمار می‌رود. ولی باید بخاطر داشت که این تصمیم کلیه ابعاد زندگی فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد، از اینرو باید قبل از اقدام به تحصیل در خارج از کلیه معایب و مزایای آن مطلع شد. ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر در خارج از کشور یکی از اهداف بزرگ دانشجویان مستعد است. ولی نکته قابل توجه این است که برای چنین تصمیم بزرگی باید از قبل بصورت دقیق برنامه‌ریزی کرده و تمامی جوانب را سنجید. از اینرو، در هنگام بررسی گزینه‌ها نکات بسیاری را باید مد نظر قرار داد. از جمله این عوامل، برخورداری از استطاعت مالی کافی برای ادامه تحصیل در یک کشور بیگانه است. در ادامه برخی از معایب تحصیل در خارج از کشور را بیان میکنیم:


فشار مالی

 

به طور کلی هزینه تحصیل در خارج از کشور چه برای دانشجویانی که با بورسیه در حال تحصیل اند و چه آنان که با هزینه های شخصی مشغول ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند بسیار بالاست؛ حداقل اوایل زمان اقامت شما در کشور میزبان که تایمن حداقل هزینه ها هم شاید برای شما دشوار باشد.

 

مشکلات زبان

 

مسئله یادگیری زبان همانقدر که مزیتی در رابطه با این موضوع در نظر گرفته میشود گاهی منجر به مشکلات جدی میگردد که گاها شخص را منصرف از تحصیل در خارج از کشور می‌نماید. این احتمال وجود دارد تا برای ایجاد ارتباط با مردم به هنگام مکالمه آن‌ها به زبان اصلیشان دچار مشکل شوید. در چنین وضعیتی باید به ناچار تا حدودی زبان بومی مردم را یاد بگیرید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنید. البته امروزه بسیاری از مردم در سراسر جهان به زبان انگلیسی آشنایی دارند و این امر ایجاد ارتباط را آسان‌تر کرده است.

تقابل عقاید

ممکن است که در برخی مواقع احساس بیگانگی کنید و تحمل شرایط زندگی جدید دشوار به نظر برسد. حتی شاید برخی از عقاید معمول مردم آن کشور برای شما غیر قابل قبول باشد.  یا در بعضی شرایط کاملا نادیده گرفته شوید. در مقابل، شاید دیدگاه‌ها و عقاید شما نیز در گروه‌های اجتماعی پذیرفته نشود


به گفته مسئول امور دانشجویان خارج از کشور نهاد رهبری، هرکدام از این دانشجویان شاغل در خارج از کشور به تنهایی میتوانند به عنوان سفیر فرهنگی کشور به حساب آیند و عدم استفاده از این پتانسیل می تواند واقعا تاسف بار باشد وحتیبهره برداری دیگر کشور ها از پتانسیل دانشجویان ایرانی جهت اهداف و منافع خود می تواند به نوعی تهدید برای کشور باشد
.دیدگاهدر صورت عدم استفاده از توانایی های دانشجویان خارج از کشور در ایجاد پل هایارتباطی با مراکز علمی و تحقیقاتی داخلیبا مراکز خارج از کشور باعث می شود دیگر کشورها از پتانسیل دانشجویان خودشان استفاده کنند و به نحوی باعث اشباعشدن موقعیت های موجود در خارج ازکشور می شود.آمار بالای دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور وعدم استفاده از توانایی های انها میتواند از دیدگاه سیاسی نیزتبعات منفی برای کشور داشته باشد به نحوی که باعث جولان دادن دیگر کشورها بر روی این موضوع و بهره برداری سیاسی ازاین آمار خواهد شد که خود به نوعی تهدید برای کشور به عمل می آید.و اما از دیدگاه دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور، در صورتی که این دانشجویانقادر نباشند به نحو ی تواناییهای خود را بروز دهند و سعی در ارتباط با کشور نداشته باشند،در واقع به نحوی خود را از پتانسیل های موجود در کشورمحروم کرده اند. رقابت بسیار بالا و محدودیت های موجود برای افراد بیگانه و مهاجر در کشور های غربی شاید به عنوان مانعیبرای پیشرفت های آینده این دانشجویان باشد، در صورتی که اگر از این توانایی های خود در کشور استفاده کنند طبیعتاموفقیت های بیشتری کسب خواهند کرد. ازسوی دیگر مشکلاتی که برای دانشجویان شاغل در تحصیل در خارج از کشور، درصورت عدم بازگشت به کشور وعدم بروز توانایی های خود برای ارتباط با داخل کشور داشته باشند می توانند شامل موارد زیر باشد.

 

- هزینه های بالا تحصیل و زندگی در خارج از کشور در مقایسه با ایران

تفاوت های فرهنگی موجود

مشکلات عاطفی و دوری از خانواده

 

نتیجه گیری :

پدیده تحصیل دانشجویان ایرانی در خارج از کشور موضوعی است که نیاز به توجه ویژه دارد.با توجه به جنبه های مثبت ومنفی این موضوع، دانشجویان و مسئولین طبیعتا باید به دنبال استفاده بهینه از این فرصت برای پیشبرد اهداف کشورباشند.همانگونه که اشاره شد دانشجویان می توانند در کنار این فرصت تحصیل در خارج از کشور ارتباطات خود را با داخلکشور حفظ نمایند تا بتوانند برای پیشبرد اهداف آینده خود از این ارتباطات بهره لازم را ببرند.از طرف دیگر مسئولین کشورنیز می توانند چارچوب ها و بسترهایی را فراهم نمایند که از فرصت تحصیل دانشجویان در خارج کشور نهایت بهره را برایاهداف علمی و فرهنگی کشور ببرند و بالطبع آن تهدید های مربوط به این موضوع را نیز کاهش دهند و در نهایت از بین ببرند.امید است مطالب، پیشنهادات و راهکارهای ارائه شده در این مقاله بتواند برای پژوهشهای آینده مرتبط با حوزه تحصیلدانشجویان ایرانی در خارج از کشور مورد استفاده قرار بگیرد.

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما