جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد




براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.



وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

معرفی ظرفیت های توسعه همکاری نخبگان ایرانی خارج از کشور و نخبگان جمهوری عراق00 نظر

معرفی ظرفیت های توسعه همکاری نخبگان ایرانی خارج از کشور و نخبگان جمهوری عراق
سخنان اقای حکیم مدیر روابط عمومی سفارت عراق در ششمین هم اندیشی دانشجویان و دانش آموختگان ایرانی خارج از کشور با موضوع توسعه همکاری نخبگان ایرانی فارغ‌‍التحصیل خارج از کشور و نخبگان جمهوری عراق

 

در حال حاضر ۵۰۰۰ دانشجوی عراقی ،{غالبا در شهرهای تهران، مشهد، قم، کرمانشاه و گلستان}، در ایران مشغول به تحصیل هستند و این فرصتیست که میتوان از آن در جهت توسعه دوستی ایران و عراق بهره برد و با تحقیقات گسترده و تخصصی کارشناسان، کمبودها را برطرف .نموده و از ظرفیت های موجود، کمال بهره را برد

:چهار ظرفیت موردنظرعبارتند از

اهمیت حوزه گردشگری : امروزه گردشگران عراقی در تمام استان های جمهوری اسلامی ایران رفت و امد میکنند و این در حالیست که ایرانیان عمدتا از شهرهای زیارتی همچون کربلا، بغداد و نجف دیدن می‌کنند؛ لذا حمایت از دوستان استارتاپ در این زمینه منجر به توسعه همه جانبه این ظرفیت و نهایت استفاده از این فرصت خواهد شد.

توریست درمانی : تعداد قابل توجهی از دوستان عراقی که برای درمان به خصوص در زمینه زیبایی وارد ایران می‌شوند، به دلیل عدم وجود تدابیر راهبردی لازمدر این حوزه، به دام دلال ها می‌افتند!!! متمرکزا در شهرهای تهران، مشهد به ویژه اطراف حرم رضوی؛ و این مسئله باعث می‌شود تا این اشخاص ناراضی از به کشور خود بازگردند.
البته در برخی بیمارستان ها بخش بین الملل تاسیس شده است و کارشناس زبان عربی گذاشته اند و بیمار پس از مراجعه مستقیما به بخش بین الملل آن بیمارستان مراجعه میکند و سرویس موردنظر خود را خوبی دریافت میکند مثل بیمارستان بهمن. از دوستان استارتاپ دعوت میشود تا با همکاری ایشان و مجموعه رایزنی فرهنگی و اقتصادی عراق در این عرصه نیز موجبات توسعه هرچه بیشتر روابط بین دوکشور را فراهم سازیم.

جذب دانشجو : دو مورد زیر باعث شده است که فعالیت دلالان در این زمینه نیز به چشم آید و بنده باز هم در این مورد نیاز میبینم توجه اساسی به این بخش شود.

یکی تقویت بخش بین الملل دانشگاه ها؛ ضعف در بخش بین الملل مراکز اموزشی به گونه‌ایست که حتی در دانشگاه هایی که تعداد قابل توجهی دانشجوی عراقی دارند نیز، حتی یک کارشناس مسلط به زبان عربی نیز وجود ندارد. از طرفی نبود اموزش به زبان انگلیسی باعث شده تا برخی ترجیح دهند تا به کشورهایی چون ترکیه، ‌مالزی وهند روی بیاورند؛ چرا که در این کشورها این کار،به تازگی، به خوبی انجام شده است؛ این در حالییست که این امکان در ایران با توجه به برخی قوانین موجود در وزارت علوم وجود ندارد (به جز چند مورد که به تازگی اغاز به فعالیت کردند).

و دیگری اصرار دانشگاه ها به اخذ ارز به صورت دلار است؛ در این مورد ممکن است برخی در ورود دلار به ایران مشکل داشته باشند زیرا با مقایسه بحث هزینه های اموزشی ایران با سایر کشورها در حوزه ارزی به نظر میرسد هم هزینه های اموزش در برخی رشته ها در ایران گران تر از سایر کشورهاست و هم اینکه در این کشورها هزینه با پول محلی ان کشور محاسبه میشود

معرفی استارتاپ ها: چند وقتیست که استارتاپ های خارجی به صورت مستمر در مناطق شمالی به خصوص اقلیم کردستان عراق،هم خودشون رو معرفی می‌کنند و هم برنامشون رو برگزار میکنند و هم اینکه با تبلیغات گسترده فعالیت خود دانشجوها رو هم جذب میکنند؛ و این برنامه ایست که در استان های جنوبی نیز به تازگی آغاز شده. تلاش داریم که با برگزاری برنامه های خاص برای استارتاپ های مطرح و توانای جمهوری اسلامی ایرانی، با هماهنگی وزارت علوم عراق در استانهای غربی،‌ جنوبی،‌ شرقی این کشوردراین زمینه گام موثری جهت اتصال استارتاپ .های ایرانی و خارجی برداریم

اقای حکیم؛ مدیر روابط عمومی سفارت عراق

 ایشان درخصوص برگزاری نمایشگاه استارتاپ ها درعراق اظهار داشتند که هماهنگی های لازم طی نشستی قبل از برپایی نمایشگاه انجام میشود و رایزنی فرهنگی و اقتصادی سعی دارد تا پس از نمایشگاه نیز، نشست دیگری با استارتاپ ها و مسئولین عراق در جهت توسعه روابط دو کشور برگزار گردد. درانتها بیان کردند که: نکته قابل ذکردیگراین است که بحث استارتاپ ها در عراق، به تازگی در حال شکل گیری و تاسیس می‌باشد و نیاز به کمک استارتاپ‌های ایرانی میباشد.

همچینن آقای حکیم اعلام داشتند که رایزن های اقتصادی در اتاق های بازرگانی ایران و عراق یک بانک اطلاعاتی از تجارعراقی شامل مواردی چون: نام، تلفن، منطقه جغرافیایی، حوزه تجارت و بازارهای محلی است؛‌ و دوستان میتوانند با هماهنگی رایزنی فرهنگی و اقتصادی عراق به فراخور حوزهٔ فعالیت خود از این داده ها بهره گیرند.

«بازنشر این مطلب ذکر منبع بلامانع است»

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما