جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

مهاجرت پدیده‌ای خاکستری است00 نظر

مهاجرت پدیده‌ای خاکستری است
ماندن، رفتن یا برگشتن؛ گفت وگو با دکتر بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران.

 

حدود ۵۳ هزار دانشجو در دنیا داریم طبق آمار ۲۰۱۸ در رتبه ۱۸ قرار گرفته‌ایم رتبه یک متعلق به چین و هند است. در حال حاضر مقصد اول دانشجویان ما آمریکا است بیشتر دانشجویان ما به ترتیب در آمریکا، کانادا و ترکیه هستند اما نکته این است که هر سال سهم ما در دانشجو فرصتی در دنیا کاهش می‌یابد که اصال اتفاق خوبی نیست مهاجرت تحصیلی یک فرصت است که کشور می‌تواند از نتایج آن بهره‌مند شــود 

مهاجرت خوب اســت یا بد، ارزشــمند اســت یا ضد ارزش، مفید اســت یا بی‌فایده؟ اینها گزاره‌هایی است که هر روز در ذهن بسیاری شکل می‌گیرد. پرسش‌هایی که هر کســی بر اســاس تجربه زیســته و مشــورت با دیگران می‌کوشد به آن‌ها پاسخی درخور دهد. مهاجرت برای زندگی در جایی که بر اساس احتمالات و بررسی‌ها مطلوبیت بیشــتری دارد، مهاجرت برای درس خواندن، مهاجرت برای کار، مهاجرت از ســر اجبار و... هر کدام دارای ویژگی‌های مخصوص به خودشــان هســتند. در ایران اما همواره بر سر تعداد کسانی که از کشور ما به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند بحث‌های فراوانی وجود داشته و دارد. مهم‌ترین اختلاف نظرها بر سر آمار مهاجران و دلایل و انگیزه‌های رفتن از وطن اســت تا جایی که برخی از رتبه اول ایران در مهاجرات نخبگان دانشــگاهی حرف می‌زنند. ادعایی که از بهرام صلواتی مدیر رصدخانه مهاجرت ایران آن را رد می‌کند و بر غیرمســتدل بودن این ادعا پای می‌فشــارد. فقدان داده‌های قابل اتکا درباره مهاجرت‌های بین‌المللی یکی از دلایلی بوده که رصدخانه مهاجرت ایران ذیل پژوهشــکده سیاســت‌گذاری دانشــگاه شریف تاسیس شود. با دکتر بهرام صلواتی درباره اهداف، برنامه‌های آینده و عملکرد این رصدخانه گفتوگو کرده‌ایم. 

جناب آقای صلواتی رصدخانه مهاجرت چگونه شکل گرفت؟ 

مــن از اوایل ســال ۹۵ ابتــدا در قالب طرح پســا دکتری یک کار تحقیقــی انجام دادم. همان شــروعی بود برای اینکه بعدا با همکاری معاونت علمی ریاســت جمهوری در پژوهشــکده سیاســت‌گذاری دانشگاه صنعتی شــریف گروه کاری تحقیقاتی کوچکی را شکل دهیم و خیلی زود هم کارمان رونق گرفت. قبل از این جای خالی گروهی که روی موضوع مهاجرت‌های بین‌المللی کار تحقیقاتــی انجــام دهد؛ خالی بود. کتابی هم به ســفارش معاونت علمی تهیه کردیم با این هدف که ببینیم وضعیت ایران و کشــورهای جهان در حوزه جا به جایی دانشجو چگونه است. این اتفاق‌ها در کنار هم پیش رفت. برای برگزاری چند ســمینار هــم هماهنــگ کردیم که یکی از آن‌ها اردیبهشــت ماه ۹۷ با عنوان «ماندن، رفتن یا برگشتن» برگزار شد. بعدا در تلاش بودیم که به سمت سیاست پژوهی حرکت کنیم. تلاش کردیم مرکزی تاسیس شود تا روی مهاجرت کار کند و این زمینه ســاز شکل گیری رصدخانه مهاجرت شد. پشــتیبانی دکتر ستاری در این مسیر دلگرم کننده بود و باعث شــد از اســفند ماه ۹۷ رسما کارمان را شــروع کنیم. از دو سال قبل پیش همایش‌هایی انجــام داده‌ایم و از داده‌های ثانویه مراکز دیگر هم اســتفاده می‌کنیم. الان ما تقریبا به صورت هفتگــی و ماهیانــه گزارش تهیــه می‌کنیم و امســال برای اولین بار سالنامه آماری‌مان را در استانداردهای جهانی به زبان فارسی و انگلیسی منتشر خواهیم کرد.

از توضیحات شــما این اســتنباط را دارم که گویی تا پیش از این در کشور تصویر روشنی از مهاجرت بین‌المللی نداشتیم؟

بلــه. حداقل می‌توانم بگویم این خواســته به شــکل جدی مطرح نشــده بود که این تعریف‌ها دقیق شود. خیلی تاسف‌بار اســت که ما هیچ رشــته دانشگاهی و گروهی در دانشگاه‌ها به شــکل رسمی برای مطالعات مهاجرت در دانشگاه‌های کشور نداریم. بررســی‌های دانشگاهی در کشــور متاسفانه بیشتر به مهاجرت‌هــای داخلــی تقلیل پیدا کرده اســت. البته در حوزه مهاجــرت‌های بین‌المللی هم کارهایی کرده‌ایم که بیشــتر به مســاله مهاجرت از کشورهایی مثل افغانستان به ایران معطوف بوده اســت. اما وضعیت ایرانی‌ها در خارج از کشور خیلی جدی پیگیری نشــده است. ما کتابچه یا سالنامه آماری که هر سال به طور مدون اطلاعاتی را جمع آوری و منتشر کند؛ نداشته‌ایم. این ضعف باعث شــده بود ما با افســانه‌هایی هم در جامعه روبه رو باشیم. مثال وزیر علوم اسبق گفته بود بالاترین نرخ فرار مغزها را داریم. استنادشان هم به گزارش صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۰۹ بود. برای من جالب بود چرا قبل از این کسی تحقیق نکرده که اصلا آیا چنین تحقیقی وجود خارجی دارد یا نه. جالب است بدانید که این تحقیق اصلا وجود ندارد. بر اساس همین گزارشی که اصلا وجود ندارد پایان نامه کارشناســی ارشــد و تز دکتری در دانشگاه‌ها نوشته شده است! وقتی محققان داده متقن در اختیار نداشته باشند مجبورند سرچ کنند و به اطلاعات دست پیدا کنند و به اطلاعاتی می‌رسند که قابل استناد نیست. این اتفاقات ما را مصمم‌تر کرد ببینیم واقعیت چیست. البتــه اظهــار نظرهای ضد و نقیض دربــاره مهاجرت صرفا به مسئولان محدود نیست و در این باره آمارهای متعددی منتشر می‌شود که فضای جامعه را دچار اغتشاش کرده و این پرسش را پیش آورده که بالاخره کدام یک دقیق‌تراند. بلــه دقیقا. مثلا اخیرا یک نوشــتار ۱۴ بنــدی با تیتر «وضعیت قرمزی که هیچگاه اعلام نمی‌شود» در تلگرام و صفحات مجازی دانشــگاهیان می‌پیچیــد که پر از اطلاعات غلط بود. آن متن وضعیتی را تصویر کرده بود که هر کسی با خواندنش احساس ناامیــدی و یأس می‌کرد. مرداد ماه امســال دوباره دیدیم دارد دست به دست میشود. قبال نسبت به این متن های احساسی و غیرعلمی واکنشی نداشتیم اما امسال تصمیم گرفتیم که پاسخی استدلالی تهیه کنیم. برای بند به بند آن پاســخ نوشتیم. جایی مثــل رصدخانه کار اول اش این اســت که تالش کند داده‌های بین‌المللی دنیا را بررســی و جمع آوری و منتشــر کند تا شــاید تصویری ایجاد کنیم که کمترین خطا را داشته باشد. ما سایتی را ایجاد کرده‌ایم و هر گزارشی که منتشر می‌شود را روی سایت قرار می‌دهیم. البته در کشــور ما خوانش آمار هم مشکل دارد. مثال در پیمایش نگرش‌های فرهنگی و اجتماعی در میان ۱۲۰ سوال یک سوال هم درباره مهاجرت پرسیده شده بود. دیدم که بسیاری از افراد دانشــگاهی بر اساس این گزارش می‌گویند سی درصد ایرانیان می‌خواهند از ایران بروند. در حالی که شــیوه پرسیدن ســوال و ســوال‌های ماقبل آن بر جواب پرسش شونده‌ها موثر است. اگر در سوالات قبلی مثال شما راجع به جرم و جنایت حرف زده باشــید. وقتی به این یک سوال برسید پاسخ دهنده ممکن تحت تاثیر سوالات قبلی پاسخ احساسی بدهد. بعد وقتی نتایج بیرون می آید می‌گویند سی درصد از مردم ایران دوست دارند در جایی خارج از کشــور زندگی کنند. این آمار جای ایراد دارد. مـا وقتی دربــاره آمار حرف می‌زنیم باید میان میل به مهاجرت و برنامه ریزی برای مهاجرت تفاوت قائل شــویم. در همه جای دنیا بین تمایل و برنامه ریزی و اقدام شــکاف جدی وجود دارد. امیدوارم یک روزی رشته مطالعات مهاجرت را در ایران تاسیس شود و در این زمینه کار علمی جدی صورت بگیرد. 

قبول دارید فاصله زیاد میان رســانه‌ها و دانشــگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی موجب شده تا انتشار داده‌ها دقیق نباشد؟ 

من با اینکه فاصله وجود دارد موافقم. همه ما در شکل گیری وضع موجود موثر بوده‌ایم. الان دانشــجویان یا استادانی را می‌بینم که برای نوشــتن یک مقاله گاهی به اخبار خبرگزاری‌ها اســتناد می‌کنند اما از قضا داده‌های منتشر شده در خبرها گاهی مستند نیست و چرخه باطل دائما تکرار می‌شود. بارها شده در سمینار علمی ســخنرانی کرده‌ام و از قول من خبری تنظیم شــده که بر خلاف صحبت‌های من بوده است. یعنی هر دو طرف مقصراند. گاهی هم پژوهشــگران عادت ندارند یافته‌های تحقیقاتشان را رسانه‌ای کنند. 

بسیار خوب شما به عنوان یک پژوهشگر به اتفاق همکارانتان احســاس خلاء کردیــد و رصدخانه مهاجرت ایــران با این نگاه تاســیس شد که گزارش‌هایی درباره مهاجرت‌های بین المللی در ایران و جهان تهیه کند. اما این شــائبه وجود دارد همانطور که می‌شود آماری کرد که وضع مهاجرت را بغرنج نشان دهد به همان اندازه هم این احتمال وجود دارد که محققانی پیدا شوند برای کسب رضایت مسئولان واقعیت را وارونه جلوه دهند. آیا شما ماموریت دارید «سفید نمایی» کنید؟ 

مدت زمان زیادی در کشــور ما این تصور حاکم بوده و هســت که اوضاع مهاجرت خراب است و ما جزو رتبه‌های اول هستیم طبیعی است که اگر محققی پیدا شود و این آمار را رد کند؛ یک دو قطبی و تقابل شکل می‌گیرد. یکسو خوشبین‌ها قرار دارند و ســوی دیگر بدبین‌ها. من خودم بارها با این جمله از طرف دیگران روبه‌رو شده‌ام که شما می‌خواهید: خوشبینی را ترویج کنیــد یا می‌خواهید توجیه کنید. هدف اصلی ما به هیچ وجه انکار وقوع مهاجرت در میان گروه‌های مختلف یا نادیده گرفتن آثار و تبعات آن نیســت. با پوزش اینجا از این عبارت عامیانه اســتفاده می کنم: «ما قرار نیســت ماست مالی یا ماله کشی کنیــم». زیرا دیر یا زود در خلال انجام تحقیقات حقیقت برملا می‌شود. پژوهشگر قبل از هر چیزی باید در پی حقیقت جویی باشد. نمی‌توان با پیش‌داوری ارزشی سراغ کار تحقیقی رفت. از طرف دیگر در دنیای امروز به دلیل گسترش منابع اطلاعاتی اساســا این امکان وجود ندارد که بتوان همه منابع اطلاعاتی را کنتــرل کرد. وقتی ما می‌خواهیم درباره یک پدیده اجتماعی کار تحقیقاتی کنیم نیازمند بینش جامع هســتیم. من در جای دیگری هم گفته‌ام مهاجرت اساســا یک پدیده خاکستری است و نباید به آن صفر و یکی نگاه کرد. با این توصیف ماموریت شــما از دو حال خارج نیســت. یا قصد دارید کار علمی دقیق انجام دهید تا با فهم ابعاد یک پدیده بتوانید آن را دقیق تحلیل کنید و یا اینکه ماموریت دارید با دستکاری برخی اطلاعات امید تولید کنید.

 شما آمده‌اید مطابق میل معاونت علمی ریاست جمهوری داده تولید کنید یا برای کار تحقیقاتی به مثابه ابزاری برای فهم دقیق پدیده و بعد سیاســت‌گذاری برای آن؟

 ســوال خیلی خوبی اســت. می‌خواهم صادقانه بگویم من تا الان از کســی سفارشــی نگرفته‌ام که از قبل معلوم باشــد که نتایج آن چه باید باشد! اگر قرار بود ماموریت ما تولید امید واهی باشد می‌توانستم به یک ارگان دولتی بروم و با امکانات بیشتری همین کار را انجام دهم. خاطرم هست که یک بار در شورای عالــی انقــاب فرهنگی مقاله‌ای ارائه کردم. در آن کار دیدگاه‌های ۴۲۵ نفر را از نقاط مختلف دنیا جمع آوری و تحلیل کرده بودم. در شــورا از من ســوال کردند بودجه این تحقیق را چه کســی داده اســت؟ گفتم این را من با بودجه ماهیانه ۵.۳ میلیون تومانی که در دوره پسا دکتری دریافت می‌کردم، به صورت کامال شــخصی با اســتفاده از روابطم در خارج از کشور به نتیجه رسانده‌ام. باورشان نمی‌شد چنین طرحی را یک محقق با بودجه شخصی‌اش انجام دهد. کاسبان مهاجرت کســانیند که نان‌شــان در تقویت دو قطبی موجود است. وقتی در گروه‌های مجازی دانشــگاهیان می‌بینم اجازه تبلیغات به موسســات اپلای می‌دهند تعجب می‌کنم. افســوس می‌خورم افــراد یا نهادهایی که کمترین اطلاعات را درباره دانشگاه‌های دنیا ندارند موسساتی راه انداخته‌اند و دارند به بهترین سرمایه‌های فکری کشور جهت دهی می‌کنند. 

منظورتان این اســت این موسسات توانایی راهنمایی دانشجویان را ندارند یا اساسا تصور می‌کنید این کار به مهاجرت دامن می‌زند؟

اولا اصلا معلوم نیست این موسسات استانداردشان چیست. بر اساس یکی از پژوهش‌های ما فقط ۳۰ درصد کسانی که یک کشور را برای مهاجرت تحصیلی انتخاب می‌کنند با کشــور مقصد و دانشــگاه و... آشــنایی دارند. بقیه افراد از کمترین اطلاعات هم برخوردار نیســتند. بازار کار بســیاری از کشورها به قدری نامناســب اســت که دانشجویان ما باید از قبل بدانند قرار است به کجا بروند. این موسسات باید بتوانند به دانشجویان اطلاعات دقیق و کاربردی بدهند اما چنین رویه‌ای حاکم نیست.

 ما رتبه چندم مهاجرت دانشجویان را داریم؟ 

حدود ۵۳ هزار دانشجو در دنیا داریم. طبق آمار ۲۰۱۸ در رتبه ۱۸ قرار گرفته‌ایم. رتبه یک متعلق به چین و هند است. در حال حاضر مقصد اول دانشجویان ما آمریکا است. بیشتر دانشجویان ما به ترتیب در آمریکا، کانادا و ترکیه هستند. اما نکته این اســت که هر ســال ســهم ما در دانشــجو فرستی در دنیا کاهش می‌یابد که اصال اتفاق خوبی نیســت. مهاجرت تحصیلی یک فرصت اســت که کشــور می‌تواند از نتایج آن بهره‌مند شــود. دسترسی ما هر چه به دانشگاه‌های خوب جهان کمتر شود ما در انتقال دانش و فناوری و... ضرر می‌کنیم. به هر حال بسیاری از محققان و استادان ایرانی دانشگاه‌های خارجی هر سال در ایران سمینار و دوره آموزشی برگزار می‌کنند و مراودات علمی دارند. رفت و آمد علمی باید در طول سال برقرار باشد. ما از طریق تبادلات علمی با دنیا می‌توانیم توانمندتر شویم. نباید دور خودمان دیوار بکشیم و تصور کنیم این مهاجرت‌های تحصیلی اشــکال دارد. بلکه این مهاجرت‌ها باید آگاهانه و هدفمند باشــند. نمی‌شــود در کشور اینقدر با فقدان دانش و آمار روبه‌رو باشیم بعد موسسات اپلای حرفه‌ای داشــته باشیم. اینها قطعا واجد شایستگی‌های لازم نیستند. دانشجویان بعد از مهاجرت نباید رها شوند. منفعل‌ترین بخش، همین بخش اپلای اســت. وقتی این همه آدم دوســت دارند برای تحصیل به دانشگاه‌های کشورهای دیگر بروند ما باید به آن‌ها کمک کنیم که کور مهاجرت نکنند. ما باید دقیق‌ترین و قابل اتکاترین اطلاعات مهاجرتی را تهیه کنیم و در کنار این بتوانیم به روند سیاست‌گذاری هم کمک کنیم.

 درباره مهاجرت‌های داخل کشور هم قرار است کاری انجام دهید؟ 

مهاجرت یک بسته است و انواع آن را شامل می‌شود. اما فعال با توجه به بودجه اندک و مقدوراتمان روی برخی از این شاخه‌ها مثل مهاجرت‌های بین المللی متمرکز شده‌ایم. امیدوارم در سال آینده و بعد از آن به صورت فصلی و سالیانه پیمایش‌های مهاجرت بین‌المللی را در ایران انجام دهیم. ایده ما این اســت که دسترسی بر خط ایجاد کنیم و داده‌های تولید شده در اختیار پژوهشگران و روزنامه ‌نگاران و... قرار بگیرد. ما الان در سه حوزه مهاجرت‌های کاری، تحصیلی، پناهجویی و اخیرا هم اقلیمی و محیط زیستی در حال فعالیت هستیم.

 برای ساده سازی داده‌ها و خوانش بهتر آن‌ها چه برنامه‌ای دارید؟ 

من هم قبول دارم که خوانش اطلاعات مشــکل دارد. اولین نکته‌ای که درباره خوانش داده‌ها مطرح می‌شود این است که داده‌ها چگونه تهیه شده‌اند و از آن مهم‌تر قابلیت قیاس‌پذیری دارد یا نه. مهاجرت یک علم است و هر کسی نباید بــدون اطلاعات دقیق درباره آن اظهار نظر کند. ما در رصدخانه تلاش کرده‌ایم گفتمان علمی، سیاستی و اجتماعی در حوزه مهاجرت را متناسب با مخاطبان داده‌ها، ارائه کنیم. ســالنامه آماری ما جامع‌ترین گزارشــی اســت که در حوزه مهاجرت تهیه شــده و به زودی منتشــر خواهد شد. از این به بعد باید در کشور ما چنین گزارش‌هایی در فواصل منظم تهیه شــود. در این صورت نیاز نیست که دائما اظهار نظرهای غلط را اصلاح یا تکذیب کنیم.

سومین شماره از "خبرنامه الکترونیکی شریف "

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما