جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

مهم‌ترین اخبار مهاجرت تحصیلی - دی ۹۹00 نظر

مهم‌ترین اخبار مهاجرت تحصیلی - دی ۹۹
مرور اخرین اخبار و تازه‌ترین مطالب حوزه مهاجرت تحصیلی و مهاجرت نخبگان

 

لیست دانشگاه‌های خارجی مورد تایید وزارت علوم

یکی از نگرانی‌های دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج کشور مورد تایید بودن دانشگاه محل تحصیل خود در وزارت علوم تحقیقات و فناوری‌ و همچنین وزارت بهداشت است. با بررسی های کارشناسی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندی معتبر بین المللی Times،QS ، Shanghai لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تائید وزارت علوم جهت ورودی های سال تحصیلی 2021-2022مشخص و اعلام گردید.

اداره کل امور دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان در راستای اعتبارسنجی دانشگاه‌های معتبر جهان، نسبت به بررسی و اعلام اعتبار دانشگاه‌های خارج از کشور برای سپتامبر ۲۰۲۱ "صرفا رشته‌هایی که در حیطه وظایف وزارت علوم است، اقدام کرده است.

بر این اساس در سال ۲۰۲۱ دانشگاه‌های ۱۰۹ کشور به روزرسانی و در سه گروه الف (ممتاز)، ب (خوب) و ج ( متوسط) دسته بندی و تفکیک شده اند که بر اساس لیست منتشر شده، ۶۰۳ دانشگاه در گروه الف، ۸۱۸ دانشگاه گروه ب و ۱۱۰۵ دانشگاه در گروه ج قرار دارد.

متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های خارج از کشور از تاریخ اول تیر سال ۹۸ برابر  با (۲۲/۰۶/۲۰۱۹) صرفا در دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز) و گروه ب (خوب) قابل مشاهده در پایگاه اطلاع رسانی اداره کل امور دانش‌آموختگان سازمان امور دانشجویان ثبت نام رسمی کنند.

مدارک صادره از دانشگاه‌های گروه ج (متوسط) چنانچه پذیرش رسمی آن‌ها پس از تاریخ فوق شده باشد، صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشیابی است.

همچنین لیست به روز شده در پایگاه اطلاع‌رسانی اداره کل امور دانش آموختگان سازمان دانشجویان به نشانی http://www.grad.saorg.ir قابل مشاهده است.

 

آلمان و تداوم جذب دانشجویان خارجی با وجود کرونا

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه آلمان تعداد متقاضیان ایرانی برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در سال‌های اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است. در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱۵۰۰ ویزای دانشجویی برای ایرانی‌ها صادر شده و این تعداد در سال ۲۰۱۸ به ۳۰۰۰ نفر رسیده است.

بر اساس آمارهای اخیر منتشر شده، تقریبا ۶۰ هزار دانشجوی خارجی از بیش از ۱۸۰ کشور جهان برای تحصیل در ترم زمستان ۲۰۲۰ در دانشگاه‌های آلمان درخواست پذیرش داده‌اند.

این آمار و ارقام نشان می‌دهد که علی‌رغم ادامه شیوع کرونا، آلمان همچنان در حال جذب دانشجویان خارجی است. در مجموع،‌ در این ایام تعداد دانشجویان بین‌المللی دانشگاه‌های آلمان ۴.۳ درصد افزایش یافته است و به تعداد ۴۱۱ هزار و ۶۰۱ نفر رسیده است.

میزان رشد تعداد دانشجویان هندی که به آلمان می‌روند نیز نزدیک به ۵ برابر میانگین جهانی است. طی ۵ سال گذشته نیز تعداد دانشجویان هندی در آلمان تقریبا دو برابر شده است. گفته شده رشته‌های مورد علاقه دانشجویان هندی برای تحصیل در آلمان رشته‌های مهندسی، ریاضی،‌علوم و فناوری است. یکی از دلایل رشد تعداد دانشجویان هندی در آلمان دوره‌های فعال دانشگاه‌های آلمان است که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

امسال و با وجود شرایط کرونایی، ۸ هزار و ۳۰۰ دانشجوی هندی برای پذیرش در این کشور درخواست داده اند. اگرچه شهریه دانشگاه‌های آلمان نسبت به باقی کشورهای اروپایی گران‌تر است، حتی با وجود پاندمی "کووید-۱۹" نیز ۶۰ هزار دانشجو بین‌المللی از ۱۸۰ کشور جهان به تحصیل در این کشور تقاضا داده‌اند.

البته از زمان همه‌گیری کرونا در آلمان، دولت این کشور محدودیت هایی برای تردد دانشجویان خارجی و پذیرش دانشجویان جدید دانشگاه‌ها تعیین کرده است. در حال حاضر اگر دانشجویان خارجی بخواهند دوره کاملاً آنلاین را در این کشور بگذرانند، نمی‌توانند وارد آلمان شوند. صدور ویزا وابسته به این است که حداقل بخشی از دوره به صورت حضوری برگزار شود. این تصمیم وزارت آموزش فدرال در ماه گذشته با انتقاد افراد آسیب‌دیده و مخالفان آلمان روبرو شد، اما سخنگوی وزارت‌خانه گفت که همان محدودیت‌های ورود برای افرادی که به دلیل همه‌گیری کرونا آسیب دیده‌اند همانند سایر مسافران از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا اعمال می‌شود.

 

فیزیکدان ایرانی و کسب مدال "هرتزبرگ" 

مدال طلای هرتزبرگ کانادا برای علوم و مهندسی از طرف شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی (NSERC) کانادا اعطا می‌شود تا "کمک‌های پژوهشی را که هم با سرآمدی و هم با تاثیرگذاری مشخص می‌شوند" به رسمیت بشناسد. مدال هرتزبرگ به دانشمند یا مهندس شاغل در تأسیساتی در کانادا اعطا می‌شود. این مدال به عقیده‌ی بسیاری، مهم‌ترین جایزه علمی و مهندسی کانادا محسوب می‌شود.

«پروفسور ابراهیم کریمی» فیزیکدان برجست ایرانی و اصالتا کُرد امسال موفق به دریافت مدال «هرتزبرگ» شد. آقای «پروفسور کریمی» به عنوان دانشجوی برتر از دانشگاه «ناپل» در رشته اپتیک کوانتومی فارغ التحصیل شده و سپس تحقیقات خود را در زمینه‌ی «امواج ساختار یافته» به عنوان محقق فوق دکتری در پروژه‌ی فوربیتک (مشترک بین شش کشور اروپایی) ادامه داده است.

«پروفسور کریمی» متولد شهرستان «سقز» در استان کردستان است که پیشتر نیز موفق به دریافت دو جایزه‌ی «بنیاد نوآوری کانادا و جان ایوانز» شده بود.

زمینه کاری آقای پروفسور کریمی کوانتوم اپتیک و کوانتوم اینفورمیشن است و این گرانت برای درست کردن آزمایشگاه‌هایی است که بتوان از «نور ساختار یافته» در مخابرات کوانتومی و تولید کامپیوتر‌های کوانتومی استفاده کرد.

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما