جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

نحوه جایابی متقاضیان بورسیه دکتری اعلام شد00 نظر

نحوه جایابی متقاضیان بورسیه دکتری اعلام شد
دبیر هیأت عالی جذب در شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ادامه ثبت نام فراخوان بورسیه، نحوه جایابی متقاضیان را تشریح کرد.

 

جواد محمدی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: فراخوان بورسیه پیرو تاکید مقام معظم رهبری در خصوص پیگیری وضعیت سه هزار بورسیه بود ، این فراخوان مختص بورسیه های دانش آموخته است که برای جایابی مشکل دارند. 

یادآور می شود: در سال 92، مسئله صلاحیت نداشتن سه هزار بورسیه در دانشگاه ها مطرح و اعلام شد که این تعداد فاقد شرایط و صلاحیت علمی لازم برای جذب در دانشگاه ها هستند.

پس از بررسی های دقیق به عمل آمده، مشخص شد که حدود 37 نفر از این سه هزار بورسیه بدون داشتن حد نصاب ها و شرایط لازم، در دانشگاه ها جذب و جایابی شده اند.

فراخوان امسال بورسیه هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرده است، در راستای فراخوان سال گذشته برای جایابی بورسیه ها در هیأت مذکور، در نظر گرفته شد تا افراد دارای صلاحیت علمی جایابی شوند.

دبیر هیأت عالی جذب در شورای عالی انقلاب فرهنگی با ارائه آماری از تعداد درخواست متقاضیان برای شرکت در فراخوان بورسیه، اظهار کرد: سال گذشته 328 نفر برای فراخوان بورس درخواست دادند که از این تعداد، 132 نفر واجد شرایط بودند.

محمدی ادامه داد: از تعداد 132 نفر، 68 نفر به دانشگاه آزاد معرفی شدند که این دانشگاه با توجه به نیاز خود برای جایابی تا کنون توانسته برای 25 نفر اقدام نماید. برای سایر موارد نیز برای جایابی با دانشگاه ها مذاکره شد.

وی با اشاره به زمان پایان فراخوان بورسیه، خاطرنشان کرد: فراخوان بورسیه امسال از 23 آبان گذشته آغاز شد و تا 23 آذرماه جاری ادامه دارد . تاکنون 71 نفر ثبت نام کرده اند؛ از این تعداد مدارک 32 نفر شامل حکم بورس و مدرک دکتری کامل بوده ، ملاک پذیرش افراد برای جایابی، حکم بورس و مدرک دکتری است.

محمدی در مورد افرادی که پذیرفته نشدند، اظهار کرد: برخی هم واجد شرایط نبودند، مثلا افراد دانشجو به سامانه مراجعه کرده بودند یا فردی که در زمان تحصیل، شاغل هم بود که این مورد با قانون مغایرت دارد. 

وی گفت: اکثر افرادی که در فراخوان سال گذشته بورسیه ثبت نام کرده بودند با پیگیری هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی و با مذاکره با روسای دانشگاه ها و مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در فرایند جایابی قرار گرفته اند.

به گفته محمدی، از این تعداد، عده ای به وزارت علوم یا دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شدند و تلاش برای جایابی آنها ادامه دارد.

دبیر هیأت عالی جذب در شورای عالی انقلاب فرهنگی، اظهار کرد: فراخوان فعلی بورسیه برای افرادی است که در یک سال گذشته دانش آموخته شده و به دنبال جایابی هستند.

وی تاکید کرد: دانشگاه آزاد در فراخوان جذب خود ، شرایطی هم برای جذب این گروه از دانش آموختگان فراهم آورده و متقاضیان می توانند از ظرفیت دانشگاه آزاد برای جذب بهره مند شوند. 

به گفته این مقام مسئول، دانش آموختگان بورسیه می توانند بررسی کنند که کدام دانشگاه در وزارت علوم و یا دانشگاه آزاد به رشته آنها اعلام نیاز کرده است و در آن دانشگاه در فراخوان ثبت نام کنند و اگر شرایط علمی مناسب داشته باشند برای جذب اولویت خواهند داشت.

محمدی تاکید کرد: شرایط برای این متقاضیان به گونه ای برای ثبت نام در پایگاه اطلاع رسانی هیات عالی جذب در نظر گرفته شده است که نیازی به مراجعه حضوری نیست و هیات عالی با آنها تماس می گیرد .

یادآور می شود: بارگذاری فرم بورسیه ها از طریق پرتال هیأت عالی جذب در شورای عالی انقلاب فرهنگی به نشانی اینترنتی http://jz.farhangoelm.ir/farakhan به مدت یک ماه امکان پذیر است .

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

پیام بگذارید

نظرات ( 0 )