جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

نقش کلیدی مهاجران در انتقال دانش و فناوری00 نظر

نقش کلیدی مهاجران در انتقال دانش و فناوری
مدیر رصدخانه مهاجرت ایران، «نیاز به دانستن آمار دقیق جابه جایی‌های تحصیلی، مهاجرت کاری و فصلی، مهاجرت اجباری یا پناهجویی» را دلیل تدوین شدن سالنامه مهاجرتی ایران اظهار کرد.

 

بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره دلیل تدوین شدن سالنامه مهاجرتی ایران اظهار کرد: برای چند دهه کشور ما به صورت گسترده درگیر مهاجرت‌های بین المللی بوده است. پایه ریزی اعزام دانشجو و محقق برای کسب دانش و فناوری به دوره امیرکبیر برمی‌گردد. اگرچه دریافت کننده مستشار، معلم و مهاجر از خارج از کشور نیز بوده ایم اما در داخل کشور هیچ نهاد تخصصی مطالعاتی و پژوهشی در حوزه مهاجرت شکل نگرفته بود.

او افزود: مسائل موجود باعث شد که هیچ وقت شناخت دقیق و علمی روی پدیده مهاجرت شکل نگیرد و این نداشتن بنیه مطالعاتی پژوهشی و شناخت باعث شد که مهاجرت را همیشه به شکل یک تهدید ببینیم. هیچ وقت تلاش نشد مهاجرت به صورت علمی و تخصصی شناسانده شود. در چند دهه گذشته خیلی از کشور‌های مهاجر پذیر و مهاجر فِرست در تلاش بودند که از مهاجرت، فرصت سازی کنند و تهدیدات آن را به حداقل برسانند. برای مثال برخی از کشور‌ها درآمدشان از مهاجران کاری در خارج از کشور ( که نیروی کار مازادشان در کشور‌های دیگر ساکن هستند) چند برابر درآمد نفتی ما است.

مدیر رصد خانه مهاجرت ایران ادامه داد: مسئله دیگر نقش کلیدی مهاجران در انتقال دانش و فناوری است. برای چند دهه، شناخت جامع و مطالعه عمیق در این زمینه نداشتیم که باعث سوء استفاده جریان‌های سیاسی و خارجی در زمینه وضعیت مهاجران کشور شده است. اما از حدود ۳ سال گذشته در پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف با حمایت معاونت علمی شروع به کار کارشناسی و علمی روی موضوع مهاجرت در کشور کردیم.

نیازمند متخصصان مهاجرت در کشور هستیم

او با بیان اینکه به متخصصان مهاجرت در کشور نیاز داریم، ادامه داد: در کشور نیاز به یک سالنامه جامع مهاجرتی داشتیم تا آمار دقیق مهاجرت ورودی و خروجی را نشان دهد که بر اساس آن بتوانیم فرصت سازی و سیاست گذاری هدفمند در حوزه مهاجرت داشته باشیم. سیاست گذاری داده محور در حوزه‌های کلان جمعیتی که مهاجرت هم جزو آن است، یکی از ارکان سیاست گذاری نوین است و حتما باید داده‌هایی در این زمینه داشته باشیم. سالنامه مهاجرتی ایران ۱۳۹۹ مقدمه این راه است و بطور قطع اشکالات و نواقصی هنوز دارد که امیدواریم کم و کاستی‌ها در سال‌های بعدی رفع ‌شود. در همین راستا نیز با مرکز آمار ایران تعاملات خوبی را خواهیم داشت.

صلواتی افزود: سالنامه مهاجرتی ایران به زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود. با انتشار این سالنامه در زمره کشور‌هایی قرار می‌گیریم که در حوزه مهاجرت‌های بین المللی کار مطالعاتی عمیق انجام می‌دهند. در خاورمیانه کشور‌هایی که این چنین کار‌هایی را انجام دهند، محدود هستند. در اخبار و گمانه زنی‌ها اعداد و ارقام‌های متناقضی می‌شنویم در حالی که در این حوزه افراد نمی‌توانند غیر مستند صحبت کنند. تمام آمار و ارقام سالنامه مهاجرتی مستند و قابل بازیابی و ردیابی است.

ضعف سیاست‌گذاری داده محور در حوزه مهاجرت

مدیر رصد خانه مهاجرت ایران با بیان اینکه تاکنون اطلاعاتی که در زمینه مهاجرت ایرانیان منتشر می‌شده بر اساس حدس و گمان بوده است، اضافه کرد: مهمترین مشکلی که با آن مواجه هستیم ضعف سیاست گذاری داده محور در حوزه مهاجرت است. سالنامه تمام حوزه‌های مهاجرتی (جابه جایی‌های تحصیلی، مهاجرت کاری و فصلی، مهاجرت اجباری یا پناهجویی) را شامل می‌شود. نقشه‌های پراکندگی ایرانیان در مناطق جغرافیایی مختلف جهان ترسیم شده و اطلاعات وضعیت و نوع اقامت ایرانیان خارج از کشور، کشور‌های پذیرنده، کشور‌هایی که از اطراف به کشور ما دانشجو یا مهاجر کاری می‌فرستند در این سالنامه مشخص شده است. در واقع جریان ورودی و خروجی مهاجرت به صورت کامل بیان شده است.


 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما