جستجو

تماس با ما

جهت تماس با نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور دانشجویان ایرانی خارج از کشور از شماره تلفن های زیر استفاده نمایید :

 

021-66977001
021-66977002
021-66467700

درباره نهاد
براساس دستور رهبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... خامنه‌اي مدظله‌العالي در تاريخ 1385/4/7 براي تحقق اهداف مقدس جمهوري اسلامي در حوزه دانشجويان و استادان ايراني خارج از كشور، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در اموردانشجويان ايراني خارج از كشور تشكيل شد.

هر چند قبل از اين رهبر معظم انقلاب اسلامي دو نفر از صاحبنظران را به عنوان نماينده خود در امور دانشجويان ايراني اروپا و آمريكا و امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه منصوب و سالهاي متمادي با دانشجويان از نزديك ارتباط داشته‌اند اما به دليل ضرورت سياستگذاري واحد، و پيگيري نظامند مسائل دانشجويان و بالا بودن حجم امور اجرايي اين مجموعه تشكيل شد كه برخي از اهداف آن به شرح ذيل مي‌باشد:

1-    توسعه و تعميق آگاهي‌ها و علائق اسلامي دانشجويان و تبيين ارزش‌هاي اسلامي.

2-    ايجاد و گسترش فضاي معنوي و اسلامي در بين دانشجويان و رشد فضائل اخلاقي.

3-    افزايش دانش و بينش سياسي در ميان دانشجويان.

4-    حمايت و هدايت فكري تشكلهاي اسلامي دانشجويي.

5-    پاسخ به شبهات و تقويت باورهاي ديني دانشجويان.

6-    فراهم نمودن زمينه‌هاي ارتباط علمي روحانيون با دانشجويان.

7-    افزايش تعلقات ملي و انقلابي دانشجويان.


اركان نهاد

عاليترين ركن نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور شوراي سياستگذاري نهاد است كه مهمترين وظيفه آن تصويب سياستها و خط مشي‌هاي ستاد و نظارت بر حسن اجراي مصوبات شورا مي‌باشد و اعضاي آن عبارتند از:

1-    معاون ارتباطات بين‌الملل دفتر مقام معظم رهبري (رئيس شورا)

2-    نمايندگان ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني خارج از كشور

3-    رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي

4-    رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاههاي كشور

5-    رئيس بنياد ملي نخبگان

6-   رئيس سازمان ملي جوانان

7-    دو نفر از شخصيت‌هاي برجسته و آشنا به مسائل دانشجويان خارج از كشور.

دومين و محوري‌ترين ركن نهاد، نمايندگان ولي فقيه هستند كه در حال حاضر حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر اژه‌اي نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني اروپا و حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي نظام‌زاده، نماينده محترم ولي فقيه در امور دانشجويان ايراني آسيا و اقيانوسيه حضور دارند.

سومين ركن نهاد كه به عبارتي ركن تشكيلاتي، اجرايي نهاد مي باشد، دبيرخانه نمايندگي مقام معظم رهبري است، كه با هدايت نمايندگان مقام معظم رهبري وظيفه اجرايي كردن مصوبات شوراي سياستگزاري نهاد را بعهده دارد و توسط رئيس شورا منصوب مي‌شود. نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري داراي دو معاونت فرهنگي اجتماعي و پژوهشي اطلاع رساني است.


وظايف معاونت فرهنگي اجتماعي

1-    كمك به برگزاري همايش‌هاي فرهنگي و علمي

2-    اعزام سخنران براي جلسات و مناسبات

3-    اعزام مبلغ براي مناسبت‌هاي اسلامي و ملي.

4-    حمايت مادي و معنوي از فعاليت‌هاي تشكل‌ها و انجمن‌هاي علمي دانشجويي.

5-    شناسايي دانشجويان متدين و فعال فرهنگي و كمك به تحصيل آنان در خارج از كشور.

6-    تداوم ارتباط و حمايت از دانشجويان فارغ‌التحصيل جهت استفاده بهينه از تخصص آنان در كشور.

7-   ايجاد زمينه مشاركت دانشجويان در برنامه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي سراسري دانشجويان از قبيل جشن‌هاي ازدواج دانشجويي، عمره دانشجويي، مسابقات قرآن و نهج‌البلاغه و ...

8-    زمينه سازي ارتباط دانشجويان جهان اسلام.

9-     برگزاري اردوهاي فرهنگي، سياسي و علمي براي دانشجويان و خانواده آنان.

10-   زمينه‌ سازي براي دانشجويان داراي انگيزه ديني براي انجام فعاليت‌هاي اسلامي

11-   ايجاد بسترهاي مناسب براي افزايش تعلقات ملي و انقلابي و روحيه خدمت به كشور.وظايف معاونت پژوهشي و اطلاع رساني

1-    راه اندازي پايگاه اطلاع رساني ويژه دانشجويان ايراني خارج از كشور.

2-    راه اندازي نشريه ويژه دانشجويان خارج از كشور

3-    برگزاري همايش‌هاي تخصصي متناسب با نيازها با مشاركت دانشجويان.

4-    پاسخ به سوالات دانشجويان و ارايه مشاوره در زمينه‌هاي فرهنگي-سياسي- اعتقادي با استفاده از ابزارهاي مناسب از قبيل درج پاسخ در پايگاه اطلاع رساني با سيستم پاسخگويي آف/آن لاين، انتشار كتابچه‌هاي ويژه پرسش و پاسخ و ...

5-    انجام مطالعات استراتژيك، بنيادي، نياز سنجي و نگرش سنجي جامعه دانشجويي خارج از كشور

6-    انجام پژوهش‌هاي لازم و تامين محتوا براي فعاليت‌هاي تبليغي دانشجويان در خارج از كشور.

7-    شناسايي و تقدير و جذب دانشجويان نخبه خارج از كشور.

8-    بررسي اوضاع فرهنگي- اعتقادي و سياسي دانشجويان خارج از كشور.

9-    اطلاع رساني پيرامون پيشرفت‌هاي علمي كشور به دانشجويان خارج از كشور.

هزینه تحصیل در ایتالیا00 نظر

هزینه تحصیل در ایتالیا
اولین چیزی که باید بدانید این است که مراکز فرهنگی ایتالیا در سراسر جهان بهترین مکان برای کسب اطلاعات دقیق در موردتحصیل در ایتالیا هستند. اول اینکه، تمام مستندات لازم برای ثبت نام باید به ایتالیایی ترجمه شود و توسط مهر تایپه تایپ شده باشد. دوم، قبل از ارزیابی ورودی در ماه سپتامبر، شما همچنین باید یک امتحان زبان ایتالیایی در سفارت ایتالیا در نظر بگیرید.

 

 

تحصیل در یک دانشگاه معتبر ایتالیایی احتمال جذب شما را از سوی مؤسسات و نهادهای برتر در ایتالیا و البته در ایران را به شدت افزایش خواهد داد. اگر هوشمندانه عمل کنید، مدرک تحصیلی‌تان در خارج از کشور، می‌تواند یک شاخص تعیین‌کننده از نگاه مدیران منابع انسانی برای تمایز رزومه‌ی شما از میان سایر متقاضیان استخدام باشد. هم‌زمان که مهارت‌های ارزشمند قابل‌انتقال را می‌آموزید، صبورتر شده و نسبت به مسائل فرهنگی آگاهی بیشتری پیدا می‌کنید.          
اولین چیزی که باید بدانید این است که مراکز فرهنگی ایتالیا در سراسر جهان بهترین مکان برای کسب اطلاعات دقیق در موردتحصیل در ایتالیا هستند. اول اینکه، تمام مستندات لازم برای ثبت نام باید به ایتالیایی ترجمه شود و توسط مهر تایپه تایپ شده باشد. دوم، قبل از ارزیابی ورودی در ماه سپتامبر، شما همچنین باید یک امتحان زبان ایتالیایی در سفارت ایتالیا در نظر بگیرید.هر دانشگاه تعداد محدودی از خارجی ها را ثبت میکند، بنابراین در نظر داشته باشید که لیست پذیرش بسته است. به همین دلیل مهم است که تمام مدارک موردنیاز را جمع‌آوری کرده و برای آزمون ورودی آماده باشید. برای کسانی که در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی نمیکنند، ویزای دانشجویی یک پیش شرط است. برای کسب ویزا، لازم است عکس، گذرنامه، مدرک مالی برای پوشش هزینه های زندگی (۴۰۰۰ یورو در حساب بانکی)، یک مدرک احاره آپارتمان یا اجاره دانشجو، و فرم پر شده دریافت شود در سفارت ایتالیا.

دانشگاه های خصوصی کاهش هزینه های تحصیلی را میپذیرند؛ به عنوان مثال دولت ایتالیا از طریق نهادهای منطقه ای چندین بورس تحصیلی ارائه میدهد و هه دانشجویانی که در دانشکده های عمومی ثبت نام میکنند،‌ فرصت درخواست دارند. در کل هزینه تحصیل سالانه میتواند بین ۱۶۰۰ تا ۲۸۰۰ یورو باشد.

تحصیل در ایتالیا همچنین میتواند مزیت زندگی در راه رانندگی از دریاچه کومو را داشته باشد؛ دو دانشگاه خصوصی محبوب میلان  cattolica  و  Bocconi است، که هزینه سالانه در Bocconi ۱۱۰۰۰ دلار است و در مورد cattolica بین ۴۵۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو متغیر است. برای کسانی که به سمت برنامه های مهندسی و طراحی هستند دانشگاه پلی‌تکنیک میلان (Politecnico Di Milano) یک نقطه مرجع است.درحالی که برنامه های کارشناسی نیز به زبان انگلیسی در دسترس هستند،‌ قیمت یک سال ۱۲۰۰ یورو است.

بزرگترین آکادمی هنر خصوصی ایتالیا، Nouva، گروه های تحقیقاتی مرتبط با هنر های تجسمی مانند نقاشی، عکاسی ، طراحی گرافیک،‌ طراحی داخلی، هنرهای چندرسانه ای، مد و تئاتر هستند. که هزینه تحصیل برای یک سال تحصیلی در مطالعات ابتدایی ۱۵۷۰۰ یورو است، درحالی که برای مطالعات استاد آن ۱۶۱۰۰ یورو است.

هرچند دانشگاه های عالی با محیط بین المللی چشمگیری چون دانشگاه میلان، دانشگاه ساپینزا رم، دانشگاه فوسکاری ونیز و ... برای افراد مصمم و بااراده، همیشه دلایل جذاب و محکمی برای ادامه تحصیل در کشور ایتالیاست؛ دلایلی وجود داره که گاها باعث میشه ایتالیا مقصد مناسبی برای تحصیل ایرانیان نباشه و اینها تجربیاتیست که دوستان دانش اموخته ما در ایتالیا به دست اومده!

1-   دو زبانه شدن

هم‌زمان که باید از عهده‌ی یافتن منابع درسی انگلیسی‌زبان در دانشگاه‌های ایتالیا برآیید، دانشگاه محل تحصیلتان هم در یادگیری زبان ایتالیایی و وفق دادنتان با محیط جدیدی که به آن وارد شدید، کمکتان می‌کند. مثلاً دانشگاه ویتا سالوت سان رافائل، هم‌زمان با ارائه‌ی کلاس‌های انگلیسی در دو سطح، ارائه‌ی  کلاس‌های زبان ایتالیایی را نیز در دستور کار قرار می‌دهد تا شما بتوانید زبان محلی را سلیس‌تر صحبت کنید. چقدر پر زحمت و خسته‌کننده!

2-   جاذبه های تاریخی-هنری

ایتالیا با داشتن 51 مکان تاریخی جهان که از سوی سازمان یونسکو به رسمیت شناخته‌شده‌اند، کشوری بسیار زیباست. ایتالیا دارای نقاط دیدنی بسیار زیادی است؛ از سواحل مدیترانه‌ای آمالفی گرفته تا کلیسای سانتا ماریا دله گرتزیه که نقاشی معروف شام آخر، اثر نقاش معروف یعنی لئوناردو داوینچی در آنجاست و بسیاری از جاهای دیگر، از جاذبه‌های دیدنی ایتالیا هستند و این شاید برای کسی که آنجا قصد درس خواندن دارد، نوعی بدشانسی باشد!

3-   تعداد فالورهای اینستاگرام اذیتتان خواهد کرد!

شما احتمالاً فردی مهربان هستید و به روحیه و سلامتی دوستان و فالوئرهایتان واقعاً اهمیت می‌دهید. اما باور کنید که قرارگیری در معرض  بمباران پست‌های جدید از سوی دوستانتان در اینستاگرام که دائماً عکس‌هایی از ایام تحصیلتان در زیر آفتاب یا زیر سایه‌ی کاج‌های ایتالیایی و یا تصاویری از وعده‌های غذایی خوشمزه را ارسال می‌کنند، آن‌قدرها هم جالب نیست. با این روند، از زیبایی و شادی، لذت چندانی نخواهید برد!

4-   ذائقه شما امادگی برای کنار امدن با غذاهای متنوع و خاص ایتالیایی را ندارد

ایتالیایی‌ها نسبت به خیلی از مردمان دیگر، بهتر زندگی می‌کنند اما قطعاً نه به این دلیل که به قهوه‌ی صبحانه‌ی شان تکه‌ای بستنی اضافه می‌کنند؛ چیزی که خودشان به آن آفوگاتو می‌گویند! اگر در گوگل سرچ کنید که چرا غذاهای ایتالیایی این‌قدر خوب و خوشمزه هستند، به تقریباً 25 میلیون صفحه هدایت می‌شوید. این یعنی هیچ‌کس جواب این سؤال را نمی‌داند و بحث‌های مجادله‌ای در مورد این موضوع شکل می‌گیرد؛ چیزی که قطعاً شما به آن علاقه‌ای ندارید.

5-   در زمینه مد و هنر پیشرو خواهید شد

این امر که بیشتر ایتالیایی‌ها دوست دارند زیبا به نظر برسند، واقعیتی است که جهان نیز آن را پذیرفته؛ بنابراین تعجبی ندارد که صنعت مُد ایتالیا و البته دانشگاه‌های آن از این حیث بسیار مشهور باشند. برندهای ایتالیایی نظیر روبرتو کاوالی یا پرادا خواهان این هستند که بر حوزه‌ی مُد و فشن سلطه داشته باشند. خیابانQuardrilatero ella moda   یا “چهارگوشه‌ی مُد” در میلان که محل تجمیع برترین برندهای ایتالیایی و اروپایی است و نیز دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل عموماً به‌عنوان پایتخت‌های مُد در جهان شناخته می‌شوند.

البته اینها مواردی هستند که میتونه برای خیلی از دوستان مفید باشه.

 

 

 

 

مطالب مرتبط

پربازدیدترین

نظرات ( 0 )

نظر شما